Okładka wydania

Moje Życie Jest Moje

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Moje Życie Jest Moje | Autor: Remigiusz Ryziński

Wybierz opinię:

MyCoffeeBooks

Kiedy skończyłam czytać tę książkę, zaczęłam się zastanawiać, czym kierowałam się przy wyborze tej lektury. „Moje życie jest moje. Opowieść o wolności i pożądaniu” - chodziło chyba o ciekawość. Remigiusz Ryziński napisał reportaż o życiu seksualnym Polaków. Podszedł do tematu bardzo metodycznie i drobiazgowo. Już na wstępie powiem, że choć czytało się świetnie, to jednak zakres tematyczny był nieco za bardzo…dosłowny.

 

Autor jest profesorem, wykładowcą akademickim, filozofem i kulturoznawcą, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w obrębie takich zagadnień jak feminizm oraz teorie gender i queer. Za reportaż pt. „Foucault” otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike. „Moje życie jest moje…” to najnowsza książka w jego dorobku.

 

Z pewnością, jest to opowieść o pożądaniu. W wielu możliwych kombinacjach i pozach. Jest więc o swingu (seks polegający na wymianie partnerów, seks grupowy, zdrada kontrolowana), BDSM (praktyka seksualna z użyciem tortur), FLR (relacja w której kobieta jest dominująca), o LGBTQA ( czyli o związkach między gejami, lesbijkami, biseksualnymi, transseksualnymi, aseksualnymi, niebinarnymi, transgenderowymi, interseksualnymi). Pojawia się Pan, Pani, Clockold (rogacz), tancerka na rurze i cały wachlarz postaci, które poznajemy wraz z autorem reportażu. On ich słucha, czasem jest biernym obserwatorem imprez, czasem prowokuje do rozmowy. Rozmówcy ufają jemu, a on ufa im - tylko na takich zasadach ten tekst mógł się naprawdę udać.

 

Myślę, że ta opowieść jest również o odwadze. Żyjemy w bardzo skostniałym społeczeństwie, gdzie wszelkie odstępstwa od ogólnie przyjętych norm są zwyczajnie piętnowane i wyśmiewane. Każdy coming out wiąże się z potwornym strachem o to, jak zareagują znajomi, rodzina, pracodawca i każdy inny przechodzący człowiek. Gdy matka opuszcza męża i dziecko, wyjeżdżając do swojego kochanka z którym jest naprawdę szczęśliwa i zaspokojona seksualnie, musi być gotowa na niemały społeczny lincz. Nie mówiąc już o osobach transgenderowych, czy też biseksualnych.

 

Ta książka jest również o wolności. O tym, że choć relacje w które wchodzą bohaterowie są z mojego punktu widzenia nieco szalone i dziwne, ale oni wchodzą to w pełni świadomie. Chcą być uległymi, chcą dominować, godzą się na seks grupowy, na swing, na zdradę. W relacjach które tworzą nie ma strony pokrzywdzonej. No chyba, że wyraźnie sobie tego życzy. Tu podstawą jest zaufanie do drugiego człowieka i obopólna zgoda.

 

Swego rodzaju uzupełnieniem tej publikacji jest słownik, gdzie autor dokonał krótkiej charakterystyki najważniejszych pojęć związanych z opisywanymi kategoriami związków. Przyznam, że nie jestem obyta opisywanych relacjach, więc te krótkie wyjaśnienia były niezwykle pomocne przy zrozumieniu całej opowieści. Dołączona bibliografia dodatkowo pozwala na zgłębienie interesujących nas treści.

 

Na okładce „Moje życie jest moje. Opowieści o wolności i pożądaniu”, Katarzyna Bonda pokusiła się o stwierdzenie: „ rzecz o seksie? Nie sądzę. Bohaterowie pragną wyzwolenia. Stawką jest dusza. Oto sekretne życie ludzi”. To bardzo trafne podsumowanie tej książki, lecz nie doszukiwałabym się tutaj taniej sensacji, czy ploteczek z wielkiego świata. Nie ma też tu superbohaterów. Nie sądzę, by było też coś o potępionych. To opowieść o ludziach, którzy nie bali się podążyć za swoim instynktem i żyć zgodnie z samym sobą. Nie krzywdząc innych, ale też nie żyjąc zgodnie z ogólnie przyjętymi normami społecznymi. Czy polecam? Jasne!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial