Okładka wydania

Żydowscy Obywatele Krakowa Tom 3 Kuchnia I Kultura

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Praca Zbiorowa
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 164
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 150x210 mm
 • ISBN: 9788363464295
 • Wydawca: Wydawnictwo EMG
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Żydowscy Obywatele Krakowa Tom 3 Kuchnia I Kultura | Autor: Praca Zbiorowa

Wybierz opinię:

Tulliana

Jeśli szukacie obszernie opracowanej publikacji na temat sztuki kulinarnej przedwojennych krakowian, raczej nie będziecie usatysfakcjonowani treścią książki ,,Żydowscy obywatele Krakowa. Kuchnia i kultura”. Co więcej niniejszą publikację nie można też nazwać rzetelnym pokazaniem tego wszystkiego, co wiąże się z kuchnią żydowską. ,,Kuchnia i kultura” – czyli III tom serii ,,Żydowscy obywatele Krakowa” to z pewnością również nie książka kucharska, ani zbiór barwnych esejów na tematy związane z szeroko pojętymi kulinariami. Mimo tych wszystkich zastrzeżeń uważam, że omawiana tutaj publikacja jest bardzo interesująca i godna uwagi, zwłaszcza tych, którzy są miłośnikami wszystkiego, co dotyczy bogatej historii oraz kultury kulinarnej. Pewnie jesteście ciekawi, dlaczego tak uważam? Książka podobnie jak inne tomy serii ,,Żydowscy obywatele Krakowa” została przygotowana w postaci ,,notesu do czytania” z miejscem na własne notatki i przepisy kulinarne. Warto podkreślić zamysł redakcyjny tej książki – przepisy na dania, które w niej znajdziecie to subiektywny  i symboliczny wybór receptur spisanych przez polskich, w większości niereligijnych Żydów. Celem niniejszej publikacji jest inspirowanie do samodzielnych poszukiwań badawczych, coś w rodzaju inteligentnie zredagowanej podpowiedzi, jak można gotować na wzór dawnych żydowskich krakowian.

 

Umieszczone w książeczce biogramy i unikatowe dawne zdjęcia mają za zadanie oddać specyficzny klimat Krakowa wraz z uroczymi i charakterystycznymi restauracjami oraz kawiarniami, które prowadzili żydowscy mieszkańcy tego wyjątkowego, polskiego miasta. Książeczka ,,Żydowscy obywatele Krakowa. Kuchnia i kultura” przybrała formę poręcznego notesu wielkości szkolnego zeszytu. Teksty w niej zawarte są opracowane zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Właśnie dlatego wspomnianą publikację można polecić uwadze również swoich obcojęzycznych przyjaciół, albo analizować w szkole średniej lub na studiach podczas lekcji języka angielskiego. Po przeczytaniu książki odczuwać będziecie pewien niedosyt – wspominałam już, że nie jest to ani kompendium na temat kultury kulinarnej ani też książka poświęcona wyjątkowo oryginalnym recepturom na dania i napoje typowe dla kuchni żydowskiej. Mimo to książka napisana jest bardzo starannie, czyta się ja z ogromnym zainteresowaniem i wciąż z ogromnym niedosytem informacji. Ta dość skromna objętościowo publikacja umożliwia czytelnikowi inspirującą podróż w czasie – poznanie nieistniejących już miejsc na mapie dawnego Krakowa oraz poznanie niezwykłych polskich Żydów, którzy sami je stworzyli lub byli z nimi ściśle związani. Po przeczytaniu wspomnianej książki podarowałam ją swojej mamie. Także i ona wypowiadała się bardzo pozytywnie na temat tej publikacji i zapowiedziała mi, że ma w planach wypróbowanie przepisów na karpia po żydowsku, albo ciasteczka, które znalazła w ,,Kuchni i kulturze”.

 

Gdybym miała omawianą tutaj książkę do czegoś porównać, to zaklasyfikowałabym jako swego rodzaju twórczy notes dla miłośników sztuki kulinarnej dawnego Krakowa oraz amatorów kuchni żydowskiej. Ów notes jest twórczy, gdyż jak najbardziej motywuje czytelników do podjęcia konkretnego działania – przełamania schematów myślenia na temat kuchni żydowskiej, własnej podróży po współczesnym Krakowie w poszukiwaniu śladów opisanych w tej pięknej książeczce magicznych miejsc i fascynujących postaci. Jeśli po przeczytaniu całej książki będziecie dalej „głodni” wiedzy, skorzystajcie z zamieszczonej na jej końcu bibliografii i notujcie własne refleksje albo przepisy ulepszające zawarte w niej przepisy na dania. Podsumowując, ,,Żydowscy obywatele Krakowa. Kuchnia i kultura”, to pozycja bardzo przyjemna w lekturze, wartościowa i godna waszej uwagi! Ta książka będzie też doskonałym prezentem dla bliskiej osoby, która kocha klimat dawnego grodu Kraka i ma słabość do jedzenia. Gdybym miała porównać wspomnianą książkę do jakiejś potrawy, nawiązałabym do smakowitej, ale nieoczywistej przystawki np. buraczanego tatara z łososia, albo sushi z naleśników wykonanych na bazie szpinaku i… morskich wodorostów.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial