Okładka wydania

Żydowscy Obywatele Krakowa Tom 2 Sztuka I Kultura

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Praca Zbiorowa
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 132
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 150x225 mm
 • ISBN: 9788363464271
 • Wydawca: EMG
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Żydowscy Obywatele Krakowa Tom 2 Sztuka I Kultura | Autor: Praca Zbiorowa

Wybierz opinię:

Tulliana

Książka pt. ,,Sztuka i kultura” to jeden z trzech tomów serii ,,Żydowscy obywatele Krakowa” opublikowanych przez Wydawnictwo EMG. Muszę przyznać, że wspomnianą książkę przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem, choć po jej ukończeniu odczuwam pewien niedosyt. Ale po kolei… ,,Żydowscy obywatele Krakowa. Sztuka i kultura” to publikacja przepięknie wydana na kredowym papierze, w formacie szkolnego zeszytu. Książeczka zawiera wiele unikatowych fotografii, które związane są ściśle z postaciami wybitnych polskich artystów – Żydów mieszkających w dawnym, przedwojennym Krakowie lub z tym miastem związanych.

 

Na uznanie zasługuje bez wątpienia oryginalny pomysł na stworzenie tego typu serii ,,Żydowscy obywatele Krakowa” – jest to bowiem ,,Notes do czytania”, czyli niewielkich rozmiarów książeczki, zawierające krótkie biogramy, notatki, jakby encyklopedyczne zapiski dotyczące malarstwa, teatru, literatury, muzyki, jak również kolekcjonerstwa. Ten wartościowy notes humanisty został przygotowany jako wydanie bilingwiczne – w języku polskim oraz angielskim. Myślę, że to doskonała decyzja wydawców, dzięki temu po książkę mogą sięgnąć nie tylko Polacy, ale i zagraniczni turyści odwiedzający nasz piękny Kraków, albo potomkowie polskich Żydów, którzy obecnie zamieszkują poza granicami Polski, lecz czują silną potrzebę sięgnięcia do korzeni swoich przodków, obywateli dawnego przedwojennego Krakowa. Komu przypadnie do gustu notes ,,Sztuka i kultura”z serii ,,Żydowscy obywatele Krakowa”. Jest to lektura odpowiednia właściwie dla każdego – mieszkańców Krakowa, wielbicieli tego przepięknego miasta z bogatą tradycją i kulturą. Książkę czyta się w mgnieniu oka, jest bardzo poręczna – a zatem można mieć ją przy sobie w torbie i plecaku, spacerując po współczesnym Krakowie. Na pewno warto podróżować po tym mieście śladami miejsc opisywanych w książce. Może dzięki temu łatwiej przyjdzie nam zrozumieć mentalność dawnej artystycznej bohemy, której sporą część stanowili właśnie polscy Żydzi? ,

 

,Sztuka i Kultura” z Wydawnictwa EMG jako koncept na serię bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, ale jak już wspomniałam, ta publikacja pozostawiła we mnie jakiś czytelniczy niedosyt. Można traktować ją jako swego rodzaju inspirację do własnych poszukiwań informacji o dawnych artystach, ich wybitnych osiągnięciach, czy też skomplikowanych dziejach Krakowa przed wybuchem II wojny światowej. Z drugiej jednak strony książka została wydana jako ,,Notes do czytania”, co więcej zawiera całkiem sporo wolnego miejsca na sporządzenie własnych notatek  i zapisywanie uwag, refleksji, adnotacji na temat postaci, miejsc, dzieł, do których nawiązują poszczególne hasła i notki biograficzne w książce.

 

Jesteście ciekawi, czego zatem można się dowiedzieć z książki ,,Sztuka i kultura. Żydowscy obywatele Krakowa”? Po jej przeczytaniu i wnikliwym przejrzeniu będziecie mieć pojęcie, np. jak wyglądał z zewnątrz i od środka Teatr Miejski w Krakowie. Za sprawą tej właśnie niepozornych rozmiarów książeczki będziecie mieli okazję poznać losy i wybrane zdjęcia autorstwa Wilhelma Kleinberga – utalentowanego mistrza przedwojennej fotografii, który za swoje prace otrzymał nagrody w Belgii i Paryżu. Jeśli jesteście wielbicielami Jacka Malczewskiego, to z pewnością będziecie zadowoleni, sięgając po książkę ,,Sztuka i kultura. Żydowscy obywatele Krakowa”. Dlaczego? Po jej lekturze zdobędziecie cenną wiedzę na temat niektórych osób, które zostały sportretowane onegdaj przez owego sławnego artystę. W książce została opisana chociażby sylwetka Adolfa Schwarza – jednego z najpoważniejszych kolekcjonerów sztuki w dawnym Krakowie oraz postać Róży Aleksandrowicz – która stworzyła w Krakowie wyjątkowy dział handlujący materiałami artystycznymi. Cennym uzupełnieniem encyklopedycznych treści zawartych w omawianej książeczce stanowi bibliografia opracowana również w języku polskim i angielskim. ,,Sztuka i kultura.

 

Żydowscy obywatele Krakowa” to niewątpliwie perełka, bardzo inspirujące dziełko o żydowskich artystach dawnego Krakowa. Jeśli kochacie wszystko, co ma związek z tym miastem i lubicie książki motywujące do samodzielnych poszukiwań badawczych, z całą pewnością ta publikacja bardzo wam się spodoba!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial