Okładka wydania

Długa Noc

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Wiesław Hop
 • Gatunek: Kryminał
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 286
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130x205 mm
 • ISBN: 9788366371903
 • Wydawca: Wydawnictwo CM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  1/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Długa Noc | Autor: Wiesław Hop

Wybierz opinię:

Tysia19

Dzisiejszą recenzję zacznę nietypowo, bo od znanego chyba większości cytatu, nawiązującego do stwierdzenia, iż grzeczne dziewczynki lubią niegrzecznych chłopców. Jeśli przyjrzeć się dokładniej znaczeniu tych słów, można potwierdzić w wielu przypadkach ich słuszność. Nie bez powodu nawiązałam do nich, gdyż powieść Pana Wiesława Hopa pod tytułem „Długa noc” będzie bardzo mocno na powyższym stwierdzeniu bazować.

 

Wystarczy tylko jeden mężczyzna, jedno słowo, jedno spojrzenie aby wpaść w sidła zauroczenia, a odpowiednie pielęgnowane zainteresowanie sobą nawzajem zaowocuje miłością. Tak też się dzieje w recenzowanej przeze mnie powieści, gdzie główna bohaterka – Agnieszka, zakochuje się od pierwszego wejrzenia w bardzo przystojnym, trochę starszym od siebie mężczyźnie, dla niego jest w stanie porzucić całe swoje dotychczasowe życie, stać się kimś inny. Nie podejrzewa jednak, że świat nie jest tak kolorowy jak jej się na pozór wydaje…

 

Wydawnictwo CM zostało założone w 2009 roku, początkowym celem było publikowanie informacji turystycznych zaczerpniętych z Internetowego Przewodnika Turystycznego. Pierwszy wydany przewodnik z serii „Zapomniane miejsca”, oraz te kajakowe zyskały bardzo duże zainteresowanie wśród odbiorców lubiących takową tematykę. Ciekawostką jest fakt, że wydawca kontynuuje serie po dzień dzisiejszy.

 

W 2011 roku wydawnictwo postanowiło poszerzyć swoje horyzonty o powieści podróżnicze, natomiast dwanaście miesięcy później światło dzienne ujrzał pierwszy kryminał. Przez 12 lat swojej działalności mogą się pochwalić 400 wydanymi książkami, w tym około 150 egzemplarzy mrocznej strony literatury i około 80 sztuk powieści poświęconej podróży.

 

Chcąca iść na medycynę Agnieszka Drozd zadłuża się w starszym od siebie chłopaku, tajemniczym, zabójczo przystojnym Andrzeju Dżonie. Rodzice dziewczyny są przeciwni tej znajomości, bowiem uważają, że nie jest to odpowiedni kandydat dla ich córki. Dochodzi do kłótni o mężczyznę, po której kilka dni później Agnieszka postanawia wyjechać w Bieszczady. Zaniepokojeni brakiem jakiejkolwiek wiadomości od młodej kobiety, wynajmują prywatnego detektywa – Józefa Biesiadę, aby ten sprowadził dziewczynę do domu.

 

Po jakimś czasie na jaw wychodzi, że partner Drozd jest byłym gangsterem, co by wyjaśniało mieszkanie w zamożnej dzielnicy, czy drogi samochód. Józef ustala, iż Agnieszka przebywa w hotelu w Polańczyku, jednak gdy dociera na miejsce okazuje się, że została ona uprowadzona. Tymczasem w Zielonej Polanie – posiadłości biznesmena z Sanoka, detektyw odnajduje zwłoki dwóch mężczyzn, oraz ślady, które wskazują na to, że była tutaj też przetrzymywana sama poszukiwana.

 

To nie miało tak wyglądać, zdecydowanie nie było to udane spotkanie z powieścią pod tytułem „Długa noc”. Pierwszy człon tytułu odzwierciedla drogę jaką przebyłam, aby przebrnąć przez tekst i nie chodzi tutaj o ilość stron, bo ta jest bliska 300 stron. Mam na myśli styl pisania, który nie przypadł mi do gustu, początek jest niczym tani wątek miłosny dla niezaspokojonych seksualnie osób, zdecydowanie niesmaczny. Fabuła toczy się w nieznośnym żółwim tempie, miałam wrażenie, że im dalej jestem tym bardziej doskwiera mi znużenie.

 

Pan Wiesław zastosował wielowątkowość, na dwóch równoległych torach przemieszczają się dwie historie: jedną z nich jest motyw detektywa poszukującego zaginionej dziewczyny, natomiast drugi - poczynania Agnieszki Drozd. Ogromnym minusem na tle całej powieści było wyolbrzymianie, pisarz ma do niej ogromną tendencję, robi z igły widły, jest to bardzo irytujący zabieg. Fabuła nie zapada w pamięci, brakowało mi jakiegokolwiek napięcia, dialogu – tego też jest jak na lekarstwo, czy chociażby nagłych zwrotów akcji, zamiast tego czytelnikowi serwowane są nudne opisy. Jestem zniesmaczona powieścią, jak dla mnie klapa po całości. Nie polecam.

Uleczkaa38

Nakładem Wydawnictwa CM ukazała się właśnie kolejna odsłona znakomitej serii "Nowy polski kryminał", ukazującej współczesne i bardzo udane odsłony tego literackiego gatunku. Najnowsza pozycja w tym cyklu nosi tytuł "Długa noc", zaś jej autorem jest doświadczony pisarz - Wiesław Hop. Poniżej postaram się podzielić z wami moimi przemyśleniami i wrażeniami z lektury tej książki.

 

Głównym bohaterem opowieści jest prywatny detektyw - Józef Biesiada. To właśnie on przyjmuje zlecenie od zaniepokojonego małżeństwa, którego córka uciekła ze starszym mężczyzną z domu, udając się w region Bieszczad. Biesiada bardzo szybko dowiaduje się, że chłopakiem Agnieszki jest Andrzej Dżon - były przestępca, który ostatnie lata życie spędził za więziennymi kratami. Kolejne poszukiwania przynoszą tragiczne informacje o porwaniu dziewczyny, zaś ślady prowadzą do pewnego luksusowego domu wpływowego szefa mafii, w którym znaleziono dwa martwe ciała...

 

Niniejsza powieść stanowi sobą niezwykle klimatyczną, interesującą i zarazem klasyczną odsłonę literackiego kryminału, gdzie to główny bohater poszukuje zaginionej dziewczyny, odkrywając tym samym sekrety z jej życia i docierając do mrocznych zakątków świata polskiej przestępczości. Jednocześnie książka ta zaskakuje nas swoją konstrukcją, gdyż obok wątku prywatnego detektywa możemy śledzić równocześnie wątek losów Agnieszki, co wspólnie przekłada się na bardzo klimatyczną, emocjonującą i nieprzewidywalną, relację.
 Pod względem fabularnym opowieść ta przedstawia się udanie, choć warto zauważyć, że nie cechuje jej nazbyt wielka dynamika i efektowna akcja, a raczej niespieszna relacja, która krok po kroku prowadzi nas do prawdy i mocnego finału. Dlatego też pozwolę sobie na stwierdzenie, że jest to raczej propozycja dla miłośników klasycznego kryminału, w którym to emocje, klimat i inteligencja narracji są ważniejsze, aniżeli właśnie sceny rodem z hollywoodzkich superprodukcji. Ponieważ ja należę do tej grupy czytelników, to też i spotkanie z tą powieścią przyniosło mi wiele frajdy i satysfakcji.

 

Na duże słowa uznania zasługują kluczowe elementy tej pozycji, czyli kreacje bohaterów, obraz miejsca akcji oraz klimat. Co do postaci, to mamy tu oczywiście charakternego, dobrego w swojej robocie i obeznanego z najmroczniejszym obliczem ludzkiej natury, Józefa Biesiadę, którego z pewnością można polubić od pierwszych chwil. Po drugiej stronie mamy zaś zaginioną Agnieszkę - postać budzącą naszą irytację swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem, ale też i współczucie względem kłopotów, w jakie się uwikłała.
Nie można też zarzucić nic obrazowi Polski, jaki rysuje się na kartach tej książki - tak tę bardziej mroczną, przestępczą jej twarz, jak i piękniejszą, która w tym przypadku objawia się wspaniałymi opisami bieszczadzkiego krajobrazu.

 

Na koniec mamy wreszcie niezwykły klimat, który siłą rzeczy ma w sobie coś w mroku, ale nie brak w nim także szczypty humoru i ironii, co również warto docenić.

 

Wszystkie te wymienione powyżej literackie składniki, tworzą wspólnie naprawdę smakowite, czytelnicze danie, którego odkrywanie gwarantuje nam świetną zabawę, zapewnia wielkie emocje i pozwala zapomnieć o troskach dnia codziennego. To dobry, inteligentny i świetnie napisany kryminał, której w mej ocenie usatysfakcjonuje wszystkich miłośników tego gatunku. Co więcej, jest to również bardzo "polska" odsłona tego nurtu, która opowiada o naszym świecie, nas samych i naszej skomplikowanej naturze. Z tych też względów gorąco zachęcam was do sięgnięcia po powieść Wiesława Hopa pt. "Długa noc" - książkę, która ma sobą do zaoferowania bardzo wiele.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial