Okładka wydania

Słońce Za Mgłą

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Słońce Za Mgłą | Autor: Barbara Wrzesińska

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

Barbara Wrzesińska jest niezwykle płodną poetką. Ukazało się już kilka obszernych zbiorów poetyckich jej autorstwa. Tomik „Słońce za mgłą” wydany nakładem Wydawnictwa Psychoskok zawiera nie tylko poezję, ale również twórczość malarską artystki. To prawdziwy kalejdoskop, a może nawet rollercoaster emocji i przeżyć ułożonych w słowa.
Wiersze Barbary Wrzesińskiej są jak wołanie o… opamiętanie się człowieka, zwrócenie uwagi na rzeczy w życiu najistotniejsze, prawdziwą miłość i zrozumienie drugiej osoby. Autorka często odpowiada na wydarzenia o światowej skali, co świadczy o dużej wrażliwości na krzywdy wyrządzane przez człowieka m.in. przyrodzie, ale również i drugiemu człowiekowi. W tomiku niezwykle często istota ludzka pojawia się w dosyć niekorzystnym świetle, jako ta okrutna, przebiegła, mająca głównie złe cechy, jak chociażby zakłamanie, brak kultury, skłonność do przemocy i zazdrości, pałanie nienawiścią. Serce się łamie, gdy czyta się o tym, jak wiele zła potrafi wyrządzić człowiek. Dokąd zmierza współczesny świat pchany do przodu przez taką właśnie istotę ludzką, w dodatku podatną na zewnętrzne sterowanie, modę, żądzę pieniądza? Autorka nie boi się podejmowania kontrowersyjnej tematyki m.in. dotyczącej polityki, czy rozliczeń z przeszłością, i ma doprawdy wiele do powiedzenia na temat ciemnej strony ludzkiej natury.

 

Poezja Barbary Wrzesińskiej to również próba zatrzymania ulotnych chwil, sprawienia, by były trwalsze i na dłużej zostały w pamięci. Magia wspomnień miesza się z tym, co dzieje się obecnie. Gdzieś spod spodu przebija echo przeszłości, wygląda na to, że traumatycznej (pytanie, czy tylko dla podmiotu lirycznego, czy również dla samej autorki). Bije z niej żal, gorycz, zwątpienie i brak sił, z jednoczesnym osamotnieniem, brakiem wsparcia i przejmującym bólem. Czy wiersze Barbary Wrzesińskiej to tylko smutek i łzy? Nic bardziej mylnego! Nie zabrakło również miejsca na wielką miłość. W zbiorze pojawia się zarówno ta zalotna, figlarna, flirtująca, jak i płonąca, burzliwa, pełna uniesień. Dla tych zaś, którzy kochają świat przyrody, wykazują się wielką wrażliwością na piękno otaczającego świata, tomik „Słońce za mgłą” skrywa sporą dawkę cudownych, pełnych zachwytu wierszy na ten temat.

 

Sądząc po datach, którymi opatrzone zostały utwory, poetka potrafi napisać nawet kilka wierszy w ciągu jednego dnia! Sięga przy tym po kilkuzwrotkową, klasyczną, rymowaną formę. Pisze prostym, zrozumiałym dla każdego językiem, sprawnie wykorzystując porównania i metafory jako istotne środki wyrazu. Wielokrotnie stawia także pytania, oczywiście pozostające bez odpowiedzi, kierowane zarówno do adresatów wierszy, jak i poniekąd do samego czytelnika jako przedstawiciela społeczeństwa.

 

Nie sposób nie opowiedzieć o reprodukcjach obrazów, które są uroczym wzbogaceniem tomiku. Aż szkoda, że nie zostały przedstawione w kolorze- z pewnością byłyby jeszcze bardziej zachwycające. Są niezwykle spokojne, pełne delikatności, rozmywające się niczym piękne sny, wskazujące na ogromną bliskość z naturą. Czuć, zarówno podczas lektury, jak i po obserwacji ilustracji, że autorka wprost uwielbia przyrodę. Kwiaty, ptaki i inne zwierzęta, bajeczne krajobrazy są jak żywe. Aż chciałoby się znaleźć w przedstawionym na obrazie miejscu i zobaczyć je na własne oczy. Blask słońca, barwy kwiatów te poetyckie i plastyczne wzajemnie się uzupełniają.

 

Lektura tomiku „Słońce za mgłą” Barbary Wrzesińskiej może stać się okazją do zastanowienia się nad sobą: jaki/ jaka jestem wobec innych ludzi? Jak zachowuję się w swojej pracy, rodzinie, w związku lub po sąsiedzku. Jestem przysłowiowym „wilkiem”, czy może człowiekiem o dobrym sercu? Czy jest coś, co mogę w sobie zmienić?

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial