Okładka wydania

Nadeszło Jutro Jak Pandemia Zmienia Europę

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Nadeszło Jutro Jak Pandemia Zmienia Europę | Autor: Iwan Krastew

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

Pandemia koronawirusa sprawiła, że spokojny, uporządkowany, bezpieczny świat, który do tej pory znaliśmy całkowicie zmienił swoje oblicze. Jeszcze kilka tygodni przed marcem 2020 lockdown, kwarantanny, zastój gospodarczy, wszechobecne obostrzenia były dla nas czymś zupełnie nierealnym. Zupełnie niespodziewanie, w ciągu kilku tygodni wszystko się zmieniło. Coraz większa panika medialna i coraz liczniejsze przypadki choroby w Europie sprawiły, że wiele krajów zdecydowało się na bardzo radykalne kroki. Zamknięcie gospodarki, szkół, przychodni, zakaz opuszczania domów dla mieszkańców, coraz większe obostrzenia zmieniły życie milionów ludzi. I nagle wszyscy zdaliśmy sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo, demokracja, integracja europejska nie jest nam dane raz na zawsze i w przeciągu kilku tygodni naprawdę możemy to stracić. Obserwujemy to zresztą wszyscy i chyba nikt już nie ma wątpliwości, że pandemia zmieniła, zmienia i nadal będzie zmieniać dotychczasowe oblicze świata.

 

O tych zmianach, które zachodzą w Europie na skutek choroby jaką jest COVID-19 pisze w swojej książce Iwan Krastew. Jest to w zasadzie nie typowa książka, a raczej małego formatu książeczka, której treść można nazwać po prostu dłuższym esejem. "Nadeszło jutro. Jak pandemia zmienia Europę" to zapis przemyśleń i spostrzeżeń autora na temat funkcjonowania Europy w czasie pandemicznego kryzysu.

 

Autor w największym stopniu skupia się tutaj na tym jak pandemia wpływa na politykę oraz gospodarkę państw europejskich. Zwraca uwagę na to, jak dużym zagrożeniem dla demokracji jest aktualny czas, jak łatwo rządzącym państwami przyszło przejść do systemu autorytarnego, gdzie nie liczy się zdanie narodu, a wprowadzane prawa są często bardzo radykalne i godzące w ludzką wolność. Niestety wszystkie te zmiany mają ogromne skutki- wzrost bezrobocia, upadek wielu firm, kryzys popytu i podaży, kryzys branży turystycznej, a to przecież tylko niektóre aspekty wprowadzanych obostrzeń. Skutki społeczne są również ogromne- rozluźnienie więzi międzyludzkich, coraz mniejsze zaufanie do władzy, pozamykane granice państw, a więc utrudnienia w swobodnym podróżowaniu. Niestety te wszystkie zmiany nie zostaną bez znaczenia, nie tylko dla nas, ale również dla naszych dzieci. Autor eseju nie ma złudzeń, że wszystko to doprowadzi do powszechnej niestabilności. A jak to potoczy się dalej? Czy demokracja już niedługo będzie tylko wspomnieniem, a wiele krajów ponownie pogrąży się w dyktaturze? I jakie zmiany zajdą na arenie światowej, nie tylko w Europie? Jak pandemia wpłynie na takie potęgi jak Chiny, Stany Zjednoczone, czy Rosję?

 

Choć na co dzień nie interesuję się polityką, czy publicystyką po książkę pana Iwana Krastew sięgnęłam z dużym zainteresowaniem. Bo pandemia koronawirusa i jej wpływ na Europę to nie jest już odległy temat i problem, to jest coś, co dotyka również mnie samą i moich bliskich. Zdecydowanie esej skłania do rozmyślań i rzuca nowe światło na zachodzące w Europie wydarzenia. Jednocześnie trzeba pamiętać, że są to tylko prywatne analizy autora i jego szacunki nie muszą okazać się trafne. Pomaga on jednak lepiej zrozumieć współczesny świat i odnaleźć się w świecie pandemii.

 

Książkę polecam wszystkim osobom, którym aktualne wydarzenia nie są obojętne. Bez względu na własne poglądy na sprawę warto zapoznać się ze spostrzeżeniami autora, który jest politologiem współpracującym z kilkoma ważnymi instytucjami i autorem wielu prac publicystycznych.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial