Okładka wydania

Ten Wyrażający Uległość

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Beata Patyna
 • Gatunek: Romans
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 412
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130x210 mm
 • ISBN: 9788381477451
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Ten Wyrażający Uległość | Autor: Beata Patyna

Wybierz opinię:

Karolkaczyta

W ostatnim czasie na rynku zaczyna pojawiać się coraz więcej powieści obyczajowych, gdzie u jednego z bohaterów zostaje zdiagnozowany zespół Aspergera. Jak wiadomo osoby cierpiące na to spektrum autyzmu mają trudności w nawiązywaniu nowych znajomości, trudno im zaufać drugiej osobie, często żyją w swoim własnym świecie. Do tego posiadają swoje rytuały, lęki, mają bardzo wysoki iloraz inteligencji i najczęściej ukierunkowani są na jeden kierunek zawodowy. „Ten wyrażający uległość" to kolejna tego typu powieść. Szczerze jednak nie spodziewałam się, że będzie ona również romansem damsko – damskim, gdyż opis na to nie wskazywał. Nie mam wprawdzie nic przeciwko parom tej samej płci, a jednak wątek ten mnie odrobinę zaskoczył, bowiem po raz pierwszy spotkałam się z tym w książce.

 

Laura Kabot po traumatycznych przeżyciach wyjeżdża do Niemiec aby zmienić otoczenie i dojść do siebie. I nawet jej się to udaje. Zakłada swój własny biznes i zostaje prezesem sieci kawiarni Multiculti Cafe, które odnoszą niezwykły sukces w kraju. Gdy była dzieckiem zdiagnozowano u niej zespół Aspergera, co wiąże się z nieumiejętnością odczytywania emocji. W odnalezieniu się w zawiłych ludzkich uczuciach pomaga jej przyjaciółka Valeria oraz wymyślona metoda trzynastu uśmiechów. Każdy uśmiech ma swój numer i to dzięki temu daje radę w kontaktach z innymi, choć nie zawsze wszystko jest dla niej jasne. Całkowicie przypadkowo poznaje Martę, która robi jej masaż w zastępstwie za koleżankę. Marta również ma za sobą trudne przejścia, jest jednak bardzo tajemnicza i nie wiele zdradza ze swojej przeszłości. Relacja między kobietami coraz bardziej się pogłębia. Czy Laura znalazła w końcu swoje szczęście?

 

Nim zacznę wymieniać plusy i minusy tej powieści, muszę przyznać, że mnie bardzo zaskoczyła. Nie tego się spodziewałam. Z drugiej strony nawet nie wiem, czy faktycznie miałam jakieś konkretne oczekiwania do tej książki. Zmysłowa okładka może odrobinę zmylić, gdyż treść jest inna, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. I przyznam się, że z powodu właśnie tej okładki odkładałam w czasie przeczytanie książki, wyobrażając sobie, że jest to jakiś erotyk, a za nimi po prostu nie przepadam.

 

Najpierw zacznę od minusów. Po pierwsze korekta dała plamę, ponieważ na gminie można spotkać tu błędy ortograficzne. Zazwyczaj nie zwracam na to uwagi, skupiając się na czytanej treści, niestety w tym przypadku nie można było przejść obok tego obojętnie. Błędy lub też przekręcane słowa, bo i to się zdarzało, aż rzucały się w oczy zabierając całą przyjemność z czytania. Po drugie, jak wyżej wspomniałam, nie mam problemu z inną orientacją seksualną, wydaje mi się jednak, że w opisie książki powinno być zaznaczone czarno na białym, że chodzi o związek miłosny dwóch kobiet, aby nie doszło do niepotrzebnej pomyłki. Nie każdemu bowiem będzie pasowała ta tematyka. Ja szczerze mówiąc omijałam fragmenty, które mnie nie interesowały lub się zbytnio przyciągały, a kilka takich scen można tu znaleźć. Oczywiście czytając opis wydawało mi się, że będzie to bardziej powieść obyczajowa o zwykłej przyjaźni dwóch kobiet. A okazała się ona romansem połączonym z erotykiem, i to nie jakiegoś wysokiego kalibru.

 

Jeśli zaś chodzi o plusy, to jest ich trochę więcej niż odczuć negatywnych. Bardzo podobały mi się bohaterzy, nie tylko główni, ale również ci z dalszego planu. Autorka poradziła siebie z ich charakterystykami naprawdę dobrze. Wiele jest tu o przyjaźni, radzeniu sobie w nie do końca zrozumiałym świecie, pokonywaniu własnych słabości, szukaniu akceptacji oraz o chorobie i radzeniu sobie z nią. Książka napisana jest prostym językiem o sporym ładunku emocjonalnym. Dzięki temu czyta się ją dość szybko. Zakończenie zaś mocno zaskakuje. A co najważniejsze autorka bez problemu porusza głośny ostatnim czasu temat LGBT. Jeśli więc nie macie z tym problemu uważam, że warto sięgnąć po tą lekturę.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial