Okładka wydania

Covid-19 Pandemia, Która Nie Powinna Się Zdarzyć I Jak Nie Dopuścić Do Następnej

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Debora MacKenzie
 • Tytuł Oryginału: COVID-19: The Pandemic that Never Should Have Happened and How to Stop the Next One
 • Gatunek: Literatura Faktu
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Tomasz Bieroń
 • Liczba Stron: 360
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788381169691
 • Wydawca: Zysk I S ka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Covid-19 Pandemia, Która Nie Powinna Się Zdarzyć I Jak Nie Dopuścić Do Następnej | Autor: Debora MacKenzie

Wybierz opinię:

Agata Kot

Prawdopodobnie większość z was nie kojarzyła rok temu, czym są koronawirusy. A jeżeli już kojarzyła, to niespecjalnie się nimi przejmowała. Teraz, we wrześniu 2020 roku, wszyscy doskonale znamy tę nazwę. Co więcej, właśnie koronawirusowi, a konkretniej mówiąc odmianie SARS-CoV-2, podporządkowaliśmy swoje współczesne życie społeczne i gospodarcze.

 

Kiedy w marcu ogłoszono wybuch pandemii, ludzie zaczęli się bać. Szturmem ruszyli do sklepów, kupując zapasy jedzenia i środków czystości. Po kilku tygodniach strach zamienił się w zniecierpliwienie, a teraz przyszedł chyba czas na uczucie zrezygnowania i smutnego poddania się obostrzeniom, które rządy nałożyły na swoich obywateli. Szkoły nie wyglądają tak, jak jeszcze kilka miesięcy temu. Normą stało się noszenie maseczek w sklepach i urzędach. Przestrzeń pomiędzy ludzki oddzielono nieprzyjemną, przeźroczystą pleksą. Na każdym kroku można znaleźć tabliczki z ostrzeżeniami: "nie wchodzić bez zakrytych ust i nosa", "obowiązkowa dezynfekcja rąk", "zachowaj półmetrowy odstęp".
Debora MacKenzie jest publicystką naukową i napisała książkę pod tytułem: "COVID-19. Pandemia, która nie powinna była się zdarzyć i jak nie dopuścić do następnej."

 

Początkowo myślałam, że ta publikacja niczego wartościowego do mojego światopoglądu nie wniesie, jednak pozytywnie się zaskoczyłam. Przede wszystkim, Debora, w przystępny sposób wyjaśnia czym są koronawirusy i dlaczego dopiero teraz, w XXI wieku nas "dopadły". Dywaguje na tym, czy pandemia była możliwa do uniknięcia, gdyby zawczasu powzięto odpowiednie środki, bo już siedem lat temu, w 2013 roku, stwierdzono, że kiedyś do takiej sytuacji dojdzie. Tylko, że nie znalazła się żadna nadrzędna instytucja, która z tą wiedzą cokolwiek by zrobiła. Poza tym, w poprzednich latach, świat walczył z innymi wirusami: SARS i MERS również zabijały, chociaż na o wiele mniejszą skalę i prawdopodobnie dlatego wtedy skończyło się tylko na strachu. Wirus SARS był równie zabójczy, co obecny teraz COVID-19, tyle że nie potrafił z łatwością przenosić się z jednego ludzkiego gospodarza na drugiego i to wtedy nas uratowało. Co więcej, według samej autorki i wielu autorytetów epidemiologicznych, niedługo pojawi się wirus, który nie tylko będzie rozprzestrzeniał się tak szybko jak COVID-19, ale który będzie zabijał o wiele łatwiej i szybciej. Dlatego tak ważne jest, aby z obecnej sytuacji wyciągnąć jak najwięcej wniosków i nie dotyczy się to tylko rządzących i naukowców, ale przede wszystkim nas, zwykłych ludzi. Kryzys, który dosięgnął każdy kontynent w 2020 roku może być szansą, aby zdążyć przeprojektować systemy, które teraz zawiodły, aby dać ludzkości szansę wyjść z następnej pandemii z jak najmniejszymi stratami.

 

Dlatego warto sięgnąć po książkę, która o pandemiach i wirusach mówi; niekoniecznie musi to być ten tytuł, chociaż faktycznie jest dobry, bo napisany jest naukowym, ale jednocześnie przystępnym językiem i nie opiera się jedynie na COVID-19, ale wnosi o wiele więcej do wiedzy "przeciętnego Kowalskiego". Autorka w wyważony sposób tłumaczy, dlaczego tak ważna jest szczepionka na koronawirusa i dlaczego tak trudno jest ją stworzyć. Stara się przewidzieć różne scenariusze dla naszej przyszłości, biorąc pod uwagę zarówno pozytywne, jak i negatywne prognozy. Ale przede wszystkim uspokaja - jeżeli damy sobie czas i będziemy przestrzegać nieco bardziej niż w ostatnich latach - to mamy szansę nie tylko wyjść z tego obronną ręką, ale i uratować siebie w przyszłości.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial