Okładka wydania

Świadectwo Dojrzałości

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Świadectwo Dojrzałości | Autor: Maria Zagórska

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

"Kiedyś było jakoś inaczej..." Z rozrzewnieniem wspominamy naszą młodość, nasze dzieciństwo, beztroskie zabawy na podwórku, sąsiedzkie relacje. Choć nie było mediów, telefonów, było biednie, to ludzie żyli ze sobą szczęśliwie. A teraz? Mamy wszystko, czego zapragniemy, możemy kontaktować się z ludźmi na końcu świata zaledwie w kilka sekund, mamy Internet, a dzieci opływają w zabawki i kolorowe książeczki. Jednak, czy na pewno teraz jest lepiej? Gdzieś zatraciliśmy relacje, gdzieś drugi człowiek przestał być tak ważny, często sąsiad nie zna sąsiada. Dzieci wolą siedzieć przed komputerem niż bawić się wspólnie na boisku, zresztą i kwestia opieki nad dziećmi wygląda teraz inaczej.

 

Bardzo lubię wspominać czasy mojego dzieciństwa, które przebiegało w latach 90. Bardzo lubię też słuchać opowieści rodziców, czy babci o tym, jak wyglądała ich młodość, jak wtedy żyło się ludziom. Mogłabym słuchać tego godzinami i zawsze mam wrażenie, że choć czasy były wtedy niełatwe, to jednak ludzie potrafili cieszyć się życiem. O takiej młodości sprzed lat, konkretnie w czasach powojennych opowiada Maria Zagórska w swojej książce "Świadectwo dojrzałości". Nie nazwę tej książki powieścią, bo zdecydowanie brak tutaj fabuły, czy głównego bohatera. Jest to raczej zapis luźnych wspomnień autorki.

 

Autorka wspomina swoje młode lata, które przypadły w czasach powojennej Polski. Kiedy kraj dźwigał się ze zgliszczy, ludzie musieli powrócić do normalnego funkcjonowania. Zapomnieć o okrucieństwach wojny i zacząć żyć na nowo. Dzieci poszły do szkół, rodzice do pracy. Było biednie, brakowało żywności, czy odzieży, a jednak ludzie potrafili sobie poradzić. Autorka opowiada o tym, jak wyglądało życie rodzinne w tamtych czasach, jak ludzie zarabiali na chleb, jak radzili sobie w codziennych sytuacjach. Dużą część wspomnień poświęca szkole, która przecież wyglądała zupełnie inaczej niż teraz. Nie było kanalizacji, sale ogrzewano piecem, pisało się piórem, a i same szkolne przedmioty i podstawa programowa wyglądała zupełnie inaczej. Pani Maria Zagórska wspomina swoich kolegów i koleżanki, a także nauczycieli, których miała okazję spotkać na swojej drodze. Wiele z tych osób opisała bardzo dokładnie.

 

Czytając wspomnienia pani Marii Zagórskiej możemy poczuć klimat tamtych dawnych lat. Lat, w których dzieci i młodzież potrafiły bawić się i być ze sobą choć nie było zabawek i smartfonów. Lat, w których dzieci miały dużo więcej swobody niż teraz.

 

Zdecydowanie nie jest to książka dla każdego. Jest to pozycja dla osób, które faktycznie lubią zanurzać się w świat wspomnieć i poznawać czasy, które już minęły. Książka momentami jest nieco nużąca, a wspomnienia zbyt szczegółowe. Czyta się powoli. Niektóre opowieści są trudne i chwytające za serce, inne są wesołe i pokazujące, że tamtym czasom nie brakowało barw. Wspomnienia czasów młodości bohaterki, przeplatają się ze wspomnieniami lat wojennych, którymi dzieliła się młodzież.

 

Na pewno z książki zadowoleni będą czytelnicy, którzy sami młodość i dzieciństwo przeżywali w czasach PRL-u, być może odnajdą tutaj cząstki swoich własnych wspomnień i na nowo poczują atmosferę tamtych lat. Dla czytelników młodszych ta książka to ciekawa lekcja historii i punkt wyjścia do przemyślenia- do czego zmierzamy i czy na pewno wszechobecna technologia jest dla nas taka dobra.

 

Książka ma niewiele ponad 220 stron. Została wydana przez Ludową Spółdzielnię Wydawniczą.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto