Okładka wydania

Pan Rasmussen

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Grzegorz Gortat
 • Gatunek: Obyczajowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 304
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x215 mm
 • ISBN: 9788327654915
 • Wydawca: HarperCollins
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pan Rasmussen | Autor: Grzegorz Gortat

Wybierz opinię:

Bookholiczka

„Bezpieczny? Rasmussen zaśmiał się urywanie, gorzko, zażenowany własną naiwnością, cechą, o jaką siebie nie podejrzewał. Nie w jego wieku. Spojrzał przez ramię, by się upewnić, że zamknął drzwi klatki schodowej; potem wcisnął guzik windy. Od ulicy dzieliły go solidne ściany czynszówki, w której mieszkał niemal nieprzerwanie od pięćdziesięciu lat, od drzwi własnego mieszkania zaledwie dwa piętra, a jednak wyczekując na parterze przyjazdu windy, z nawyku nadal oglądał się na wszystkie strony. Winda utknęła na jednym z górnych pięter. Od czasu do czasu zatrzymywał wzrok na ścianach pomazanych graffiti. Przeważały karykaturalne podobizny muskularnych mężczyzn i półnagich kobiet w wyuzdanych pozach, z ust kobiet wychodziły dymki z wulgarnymi napisami.”

 

Pewnego dnia Henryk Rasmussen wraca do swojego domu, po zrobieniu codziennych zakupów. Jednak ten dzień różni się bardzo, od tych poprzednich. Kiedy mężczyzna wchodzi na swoje piętro zauważa otwarte drzwi, od mieszkania, a w kuchni martwą żonę. Nie może uwierzyć, jak to wszystko mogło się wydarzyć. Zawiadamia oczywiście w pierwszej kolejności policję, niestety ich śledztwo jest bardzo nieudolne i pozostawia wiele do życzenia. Henryk Rasmussen postanawia sam znaleźć mordercę swojej żony. Czy mu się uda? Czy będzie lepszy niż policja i rozwikła tajemnicze morderstwo? Pozostaje jednak pytanie dlaczego, ktoś zabił schorowaną kobietę? Czy to morderstwo było zaplanowane? Ktoś musiał wiedzieć, jaki rozkład dnia ma jej mąż.

 

Grzegorz Gortat anglista, tłumacz, pisarz. Łodzianin z urodzenia, warszawiak na skutek życiowych wyborów. Autor utworów różnorodnych tematycznie i gatunkowo (fantasy, kryminał, powieści obyczajowe, powieści dla dzieci), laureat nagród literackich (wyróżnienia w konkursie IBBY: Książka Roku 2006 za powieść „Do pierwszej krwi”, Książka Roku 2009 za „Szczury i wilki”, oraz Książka Roku 2013 za powieść „Ewelina i Czarny Ptak”; nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za książkę „Do pierwszej krwi”). Dla młodszych czytelników napisał również powieści: „Nie budź mnie jeszcze”, „Miasteczko Ostatnich Westchnień” oraz „Muszkatowie, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Jego utwory są wysmakowane literacko, poruszają problemy trudne i ważne, pozostając w pamięci na długo. Powieść dla młodzieży „Szczury i wilki” została przetłumaczona na język czeski.

 

Do tej pory nie miałam jeszcze przyjemności poznać twórczości Grzegorza Gortata. Cieszę się, że zmieniło się to z przeczytaniem „Pana Rasmussena”. Jestem pod ogromnym wrażenie kryminału. Może dostrzegłam parę minusów, o których napiszę później, jednak całość nie przedstawia się tak źle. Po skończonej lekturze mam niedosyt i chciałabym wiedzieć więcej, niż to co dostaliśmy na zakończenie.

 

Powieść jest połączeniem kryminału (wątek morderstwa i poszukiwanie winnego), do tego wszystkiego jeszcze widzimy historię miłości pomiędzy Henrykiem, a jego żoną. Główny bohater jest też zatrwożony różnicami jakie są pomiędzy starszym, a młodszym pokoleniem. Książka daje czytelnikowi chwilę refleksji nad tym, co w życiu jest najważniejsze. W moim odczuciu kryminał jest świetnie napisany, jednak czegoś mi w nim zabrakło. Myślałam, że na końcu lektury autor zaskoczy nas jeszcze bardziej, a kiedy już dowiedziałam się, kto jest sprawcą miałam w głowie: „okej…tak przewidywałam”. Jednak mimo tego, że tylko w minimalnym stopniu się zawiodłam, nie żałuję czasu poświęconego na książkę i z chęcią przeczytam kolejną. Zachęcam również i was, do zapoznania się z powieścią „Pan Rasmussen”, a zapewniam was, że warto poznać twórczość Grzegorza Gortata.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial