Okładka wydania

Auschwitz Bez Cenzury I Bez Legend

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Jerzy Ptakowski
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 330
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: II
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788366481312
 • Wydawca: Replika
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Zakrzewo
 • Ocena:

  5,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Auschwitz Bez Cenzury I Bez Legend | Autor: Jerzy Ptakowski

Wybierz opinię:

Bookholiczka

„Sprułem i spaliłem więzienny mundur z Auschwitz w trzydziestą piątą rocznicę wyzwolenia. Zachowałem tylko mały skrawek ‘pasiaka’. Przekażę tę pamiątkę moim dzieciom. Nie po to, by je straszyć. Po to, by przypominać, że o życiu i śmierci nie my sami decydujemy, ale ktoś czy coś, co jest ponad nami. I aby uczyć, że w najtrudniejszych nawet chwilach należy walczyć do końca, starając się zachować ludzką godność. Są to dwie nauki, jakie wyniosłem z długoletniego pobytu w obozach koncentracyjnych, w tym głównie w Auschwitz. Auschwitz to otchłań. Ciągnie w głąb wspomnieniami wszystkich, którzy nad tą przepaścią zawiśli. Trudno było przenieść na papier przeżycia obozowe, gdy rany krwawiły.”

 

Wspomnienia więźnia KL Auschwitz, który przesiedział w obozie prawie cały czas jego istnienia. Wspomnienia niezwykłe, bo ukazujące działanie obozu i jego organizacje podziemne w nieco innym świetle. Jerzy Ptakowski omawia zdarzenia z historii Auschwitz na podstawie własnej pamięci i innych źródeł. Mierzy się z utartymi mitami narosłymi wokół tematyki obozowej wskutek oddziaływania wieloletniej propagandy, doraźnych interesów czy też tarć pomiędzy rozmaitymi frakcjami o rozbieżnych interesach politycznych.
Jerzy Ptakowski (1913-1983) trafił do Auschwitz w 1941 roku i opuścił go wraz z likwidacją obozu. Jako członek wysokich władz Stronnictwa Narodowego uwypukla zdecydowanie działalność i bytność narodowców – czy to z SN, czy odłamów ONR – w Auschwitz. Sam również parał się tam konspiracją, uczestnicząc we władzach podziemnych, obozowych struktur. Po II wojnie światowej, w latach 1945-1947, pełnił funkcję Specjalnego Delegata Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rządu RP Na Uchodźctwie ds. Problemów Ludności Polskiej w Amerykańskiej Strefie Okupacyjnej w Niemczech. Następnie, w okresie od 1950 do 1961 roku, był członkiem działającej na emigracji Rady Jedności Narodowej, a od 1951 do 1982 roku pracownikiem Działu Analizy Programu i Badania Redakcji Słuchaczy Polskiej Sekcji Radia Wolna Europa.

 

Jak sami możecie zauważyć jest już wiele wydanych książek, o tematyce obozów, Auschwitz. Szukamy przeważnie tych najciekawszych i rzetelnie napisanych. Taką książką jest na pewno „Auschwitz bez cenzury i bez legend”. Zupełnie inne spojrzenie autora na wydarzenia, które działy się w tamtym okresie. Do tego wszystkiego książkę nie pisze osoba, która na przykład zbiera materiały od osób, które tam były i później to scala w jedną powieść. Jerzy Ptakowski był naocznym świadkiem tych wydarzeń i więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz i Dachau. Dlatego moim zdaniem książka jest warta waszej uwagi.

 

Książka napisana przez niezwykłego człowieka, o niezwykłych bohaterach. W środku znajdziemy losy takich ludzi jak: Witold i Jan Pilecki, o. Maksymilian Kolbe, Jan Mosdorf. Autor nie bał się poruszyć żadnego tematu jakimi są obozowe ruchy oporu, relacja pomiędzy różnymi narodowościami i wiele innych. Podczas lektury przekonacie się sami na własnej skórze, że to nie będzie przyjemna lektura, ale warta poświęcenia waszego czasu wolnego. Jeśli szukacie książki, która przedstawia najszczersze fakty, a nie mity, o Auschwitz polecam wam z całego serca tę lekturę.

 

Dla mnie książka jest napisana od początku do końca z dopracowaniem, każdego szczegółu. Na końcu znajdziemy słownik terminów obozowych, bibliografię z jakich autor innych książek korzystał przy tworzeniu swojej, jak i indeks osobowy. Dlatego zachęcam was gorąco do zapoznania się z twórczością Jerzego Ptakowskiego, ponieważ naprawdę warto! Książka chwyci was za serca i szybko nie będziecie potrafili, o niej zapomnieć.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto
 • Zobacz Mini Tutorial