Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Kuba Gorzki Smak Cygar

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Krzysztof Hoła
 • Gatunek: Podróżnicze
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 272
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788381274470
 • Wydawca: Bernardinum
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Pelplin
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Kuba Gorzki Smak Cygar | Autor: Krzysztof Hoła

Wybierz opinię:

Tam, Gdzie Matka Mówi Dobranoc

ZAPACH CYGARA

 

Kuba jest państwem położonym na Morzu Karaibskim, składającym się z głównej wyspy o nazwie Kuba oraz otaczających ją mniejszych wysepek. Republika Kuby ma w sobie dla wielu coś "nieuchwytnego i czarującego", coś co przyciąga podróżników oraz turystów... Krzysztof Hoła w swojej książce pt. "Kuba, Gorzki smak cygar" wydanej przez Wydawnictwo Bernardinum w pewnym sensie przybliża czytelnikowi tę "nieuchwytność i czar"...

 

SŁOWO O AUTORZE

 

Autor w trakcie snucia swoich wrażeń z podróży wspomina, iż jest bibliotekarzem. Wraz z żoną Anetą zwiedził już kawałek świata, Kuba natomiast była zawsze dla Hoły miejscem, które od dzieciństwa go w pewnym sensie przyciągało. Nieuniknionym okazała się więc podróż do Ameryki Północnej...

 

PODRÓŻ NA KUBĘ

 

W swojej książce podróżniczej z elementami reportażu Krzysztof Hoła podejmuje sporo ważnych tematów, które są niezwykle interesujące dla każdego, kto chciałby się wybrać na Kubę. Pisze on bowiem bardzo szczegółowo o wielu ważnych,  zarówno dla Kubańczyków, jak i dla turystów, kwestiach. Choć podróż autora nie obfituje w jakieś specjalnie emocjonujące sytuacje, to jednak snucie opowieści przez Krzysztofa Hołę o Kubie, oddaje jej atmosferę!

 

Autor szeroko pisze o postaciach dla Kuby ważnych, w tym oczywiście nie omija  José Juliána Martíego - cenionego na Kubie poetę i pisarz, ale również przywódcę niepodległościowego. Jego myśli zajmują również znani większości: Che Guevara, Fidel Castro, czy jego brat Raul Castro. Wszystkie te postaci, oczywiście w szerszym kontekście zostają przez autora "Kuba, Gorzki smak cygar" bardziej szczegółowo opisane, a przy tym oczywiście nie szczędzi on rysu historycznego kraju.

 

"Kuba, Gorzki smak cygar" to zdecydowanie książka zarówno o tym, jak żyje się na Kubie, jak i o tym, jak po Kubie się podróżuje. Autor jest wciąż w drodze, wynajmując w kolejnych miastach kwatery, tzw. casy opisuje przy tym  m.in. architekturę, jak i zwyczaje panujące wśród tubylców. Kubańczycy przez autora postrzegani są jako naród niezwykle życzliwy, a sama Kuba jawi się w umyśle autora, trochę jako Polska z czasów PRLowskich. Liczne porównania, ale i szczegóły, które różnią, autor bardzo chętnie w swojej książce wypunktowuje. Szeroko wyjaśnia zarówno kwestie gospodarcze, jak i polityczne, a przy tym nie boi się wzywać Kubańczyków do przeciwstawienia się reżimowi, dając przykład własnej ojczyzny. Hoła skupia się również na geografii Kuby, na ważniejszych miastach, a przy tym wciąż opowiada o ludziach i ich kulturze. Podróż jest okazją do refleksji nad tym, jak ludzie w zasadzie zniewoleni, żyją w warunkach trudnych i mimo wszystko potrafią się uśmiechać. Krzysztof Hoła nie szczędzi czytelnikowi szczegółów, jeśli chodzi przede wszystkim o codzienność mieszkańców Kuby. Szeroko i ciekawie pisze o tym, jak zarabiają na życie, czym się zajmują, czego im brakuje i to w jaki sposób odnoszą się do siebie, ale i do turystów. Nieco humorystycznie wspomina o przygodach m.in. z lodami ("zemsta Fidela"). Opisuje też tytułowe cygara, ale i fabryki działające na Kubie, nie omija imprez okolicznościowych, opisując je ze szczegółami... Nawiązuje do pielgrzymki Jana Pawła II na Kubę, podejmując również kwestie religijne Kuby.

 

CZYTAMY

 

"Kuba. Gorzki smak cygar" może nie porywa czytelnika, ale z pewnością okaże się niezwykle pomocna dla każdego, kto pragnie się tam wybrać.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial