Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Przemoc Emocjonalna Czyli O Tym Co Naprawdę Nas Boli

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Przemoc Emocjonalna Czyli O Tym Co Naprawdę Nas Boli | Autor: Werner Bartens

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

Przemoc zazwyczaj kojarzy nam się z agresją fizyczną lub seksualną, z działaniem, które pozostawia ślady na ciele lub też trwały uszczerbek na zdrowiu. Nie mamy wątpliwości, że przemocą jest kopanie, bicie, szarpanie, czy wykorzystanie seksualne. Jednak przemoc ma bardzo różne oblicza. Czasem nie pozostawia śladów, które widać gołym okiem, czasem trwa latami wśród najbliższych osób. Niestety przemoc emocjonalna jest wciąż mało dostrzegalnym problemem. Jest lekceważona, bo jej skutki nie są łatwe do zauważenia i mogą być ukrywane latami.

 

To właśnie przemoc emocjonalna stała się tematem książki doktora Wernera Bartensa. Autor przedstawił tutaj prawdziwe studium tego rodzaju przemocy, skupiając się na jej rodzajach oraz skutkach psychicznych i fizycznych. Dzięki temu poradnikowi osoby dotknięte przemocą emocjonalną mają szansę przeczytać o swoich uczuciach, a także poznać sposoby na poradzenie sobie ze swoją trudną sytuacją. Problem ten jest wciąż bagatelizowany i mało się o nim mówi, a tymczasem może prowadzić nie tylko do poważnych stanów psychicznych takich jak zaburzenia lękowe, wycofanie, depresja czy samobójstwa, ale może wywołać nawet szereg chorób ciała (w końcu psychika i ciało są ściśle ze sobą powiązane). Z przemocą emocjonalną możemy spotkać się dosłownie wszędzie- w domu, wśród najbliższej rodziny, na placu zabaw, w szkole, w pracy. Znane są przypadki przemocy emocjonalnej w medycynie, w sporcie, wojsku. Może przybierać ona różne formy- od drobnych złośliwości ciągnących się długi czas, poprzez permanentną krytykę, wywoływanie poczucia winy, szantaż emocjonalny, mobbing. Można jej doświadczyć zarówno od najbliższych osób, jak i od całkiem obcych ludzi. Ważne jest, aby potrafić zauważyć symptomy takiej przemocy i skutecznie sobie z nią poradzić.

 

Jednocześnie trzeba też pamiętać, że nie każda kłótnia, nie każda sprawiona nam przykrość wpasowuje się jednocześnie w ramy przemocy emocjonalnej. Czasem jest to tylko wynik chwilowych emocji i nie pozostawia on żadnych trwałych skutków. Problem zaczyna się wtedy, kiedy sytuacje się powtarzają, a ofiara czuje się upokarzana i pozbawiona miłości. Swoje obserwacje autor książki opiera na wielu autentycznych przykładach, które dokładnie analizuje w książce. Są to przykłady dzieci z domów dziecka, które od malutkiego były pozbawione miłości, a także sytuacje prywatnych osób, które doświadczyły przemocy wśród rodziny czy chociażby w pracy. Niektóre z opisanych tutaj przypadków są naprawdę poruszające i czytając trudno nie zadawać sobie pytania- jak można tak krzywdzić swoich bliskich? A jednocześnie nikt z nas nie jest idealny i każdemu zdarzyło się zranić inną osobę.

 

Książka, choć zawiera dużo naukowych informacji jest jednocześnie bardzo ciekawa i przystępna dla zwykłego czytelnika, który z psychologią nie ma nic wspólnego. Podzielona jest na krótkie rozdziały przeplatane autentycznymi historiami oraz praktycznymi poradami dla osób, które spotkały się z przemocą emocjonalną, a także dla tych, które chcą uniknąć takiej przemocy zawczasu. Autor daje swoim czytelnikom szansę na dokładne poznanie tematu, co może pomóc w pogodzeniu się ze swoimi traumami, a także być bodźcem do tego, aby uwolnić się z toksycznych układów. Lektura poradnika może również być pomocna w zauważeniu symptomów przemocy wśród bliskich nam osób i jednocześnie może ułatwić nam wyciągnięcie pomocnej dłoni do osoby dotkniętej takim traktowaniem. Dodatkowo na końcu książki znajduje się obszerna bibliografia, dla wszystkich osób, które chcą jeszcze dokładniej zgłębić temat.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial