Okładka wydania

Słowa Światłości

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Brandon Sanderson
 • Tytuł Oryginału: Words of Radiance
 • Cykl: Archiwum Burzowego Świata
 • Gatunek: Fantasy i S F
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Anna Studniarek Więch
 • Liczba Stron: 1196
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: II
 • Wymiary: 140x220 mm
 • ISBN: 9788366409507
 • Wydawca: Mag
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Słowa Światłości | Autor: Brandon Sanderson

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

"SŁOWA ŚWIATŁOŚCI" - pod tym intrygującym tytułem kryje się druga odsłona bestsellerowego cyklu Brandona Sandersona pt. "Archiwum Burzowego Światła". Cyklu, który doczekał się właśnie swojego nowego, niezwykle efektownego wydania przez Wydawnictwo MAG. Tym samym oto mamy okazję przypomnieć sobie raz jeszcze tę fascynującą opowieść o walce dobra ze złem, a w przypadku młodszego pokolenia czytelników, poznać i odkryć wielkość tej epickiej relacji...

 

Wraz z lekturą tej opowieści wkraczamy raz jeszcze do niezwykłej rzeczywistości głównych bohaterów książki, którzy stają oto przed nowymi wyzwaniami, jak i też niezwykle trudnymi wyborami. I tak oto Shallan powraca z niezwykłymi wynikami swoich badań, które mogą na zawsze już odmienić rzeczywistość tego świata - nie konieczne na lepsze... Kaladin przyjmuje obowiązki dowódcy przybocznej straży króla, co daje mu wiele splendoru, ale też i zawiścć ze strony "jasnookich", którzy nie mogą zaakceptować tak wysokiej pozycji byłego niewolnika. Sam król Dalinar zmierza do zjednoczenia skłóconych rodów w jedno państwo, które rozprawi się wreszcie z odwiecznym wrogiem - Parshendi. By było jeszcze ciekawiej, na scenie tej pojawia się oto raz jeszcze "Zabójca w bieli" - Szeth, przed którym postawiono nowe zadanie...

 

Epicka opowieść Brandona Sandersona trwa w najlepsze! Trwa, oferując nam niezwykle złożoną relację o walce dobra ze złem, w której to decydującą rolę odgrywają Świetliści Rycerze, posługujący się tyleż orężem miecza, co i magią. I tak, jak miało to miejsce w pierwszej odsłonie niniejszego cyklu, tak i tym razem mamy tu do czynienia z klasycznym ujęcie powieści fantasy, gdzie to wojna, magia, religia, polityka i namiętności, składają się na spójną, niezwykle skomplikowaną, ale przez to i jakże intrygującą, opowieść. I obiektywnie muszę przyznać, że książka ta ma nam sobą do zaoferowania jeszcze więcej, aniżeli jej poprzedniczka - "Droga królów"...

 

Na fabułę tej powieści składa się tradycyjnie już wielowątkowa relacja, ukazująca sobą kolejne losy poszczególnych bohaterów - z Shallan, Kaladinem, Dalinarem, Elhokarem oraz Szethem, na czele. Początkowo możemy czuć się nieco przytłoczeni tym faktem, co jest zrozumiałe z uwagi na konieczność ponownego odnalezienia się w zawiłościach tej fabuły. Jednak po pierwszych kilkudziesięciu stronach przypominamy sobie wszelkie zależności i niuanse tej literackiej, fantastycznej rzeczywistości, oddając się już bez reszty wartkiej akcji książki. Akcji, którą wypełniają osobiste wątki bohaterów, jak i też ich droga na pole finalnej bitwy, która ma zadecydować o wszystkim. I naprawdę powiedzieć, że dzieje się tu wiele i w zawrotnym tempie, to tak jakby nic nie powiedzieć. Ta opowieść bowiem wrze od akcji, przygód i emocji - do ostatniej strony!

 

Doskonale przedstawiają się dwa główne elementy tej opowieści - kreacje bohaterów i obrazu świata książki. Co do postaci, to oczywiście zachwycają nas wymieni powyżej bohaterowie, którzy dojrzewają na naszych oczach, zmieniają swoje charaktery, cele i pragnienia, jak i przede wszystkim ujmują swoim realizmem, co najlepiej widać na przykładzie Shallan i Kaladina, którzy dostali w swoje ręce niezwykły oręż, ale też i odpowiedzialność, którą nie jest łatwo nieść, oj nie jest. Oczywiście, poznamy tu także zupełnie nowych bohaterów, którzy także odegrają ważną rolę w tej historii.

 

Równie wielkie słowa uznania cisną się na usta także pod kątem kreacji obrazu tej powieściowej rzeczywistości, czyli quasi średniowiecznego, wojennego, ale też i magicznego, świata. Autor zadbał tu o każdy aspekt tej relacji, czyli ukazanie polityki, wiary, żołnierskiego losu, ale też i zwykłej codzienność tych, od których tak naprawdę zależy najmniej, a którzy ponoszą na wojnie największą cenę. Warto docenić tu także fascynujący opis codzienności Parshendi - tajemniczej nacji, którą poznajemy tu w bardzo szczegółowy i intrygujący sposób. I cóż tu można więcej powiedzieć, aniżeli uznać tę rzeczywistość za piękną, porywającą i fascynującą wyprawę do świata literackiej fantasy.

 

Lektura tej książki zapewnie nam wspaniałą zabawę, niesie wielką frajdę, jak i też gwarantuje ogromne emocje, które wiążą się z dramatycznymi losami bohaterów, wojennym koszmarem, odkrywaniem kolejnych kart przeznaczenia, ale też i kwestiami natury obyczajowej, którym poświęcono tym razem znacznie więcej miejsca i uwago, aniżeli w przypadku pierwszej części tego cyklu. To znakomite, fantastyczne "czytadło" w jak najbardziej pozytywnym znaczeniu tego słowa, które z pewnością usatysfakcjonuje sobą każdego miłośnika dobrej fantasy.

 

Słowem podsumowania - druga odsłona cyklu "Archiwum Burzowego Światła", to kolejna udana, intrygująca i mająca sobą wiele do zaoferowania, część tej znakomitej serii. Jej strony wypełnia wielka przygoda, walka, magia i ludzkie losy, który fascynują nas w coraz większym stopniu. Nie mogą zatem doczekać się premiery kolejnego tomu dzieła Brandona Sandersona, gorąco polecam wam i zachęcam do sięgnięcia po powieść "Słowa światłości"!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto