Okładka wydania

Uśpione Pragnienia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Agata Kołakowska
 • Tytuł Oryginału: Uśpione Pragnienia
 • Gatunek: Obyczajowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 464
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125x195mm
 • ISBN: 9788381692748
 • Wydawca: Prószyński i S ka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5,5/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Uśpione Pragnienia | Autor: Agata Kołakowska

Wybierz opinię:

Opis Wydawcy

W grudniową noc dochodzi do wypadku. Dwie kobiety tkwią na leśnym odludziu w zmiażdżonym samochodzie. Auto staje się pułapką bez wyjścia. Znikąd pomocy, a upływający czas działa na ich niekorzyść.
Magda i Bianka poznały się pół roku wcześniej. Od pierwszych chwil znajomości poczuły się sobie bliskie. Jakby ich relacja była intuicyjna, zawiązana na głębszym poziomie. Magda jest mężatką, matką dwójki dzieci, nauczycielką angielskiego pracującą dorywczo w radiu, a Bianka reportażystką, która żyje w wolnym związku. Choć tak wiele je różni, to łączy więcej, niż są skłonne przypuszczać.
Bianka zaczyna zbliżać się do Magdy i jej rodziny, zafascynowana tym, czego sama nie posiada. Magdalena zaś, dzięki Biance, konfrontuje się z dotychczasowym życiem i swoimi potrzebami. Obie dotykają tego, co dla nich trudne i niewygodne.
Kobiety nawzajem wikłają się w swoje losy. Ta relacja zmienia każdą z nich i staje się pretekstem do działań, które doprowadzą je do miejsca pośród lasu, gdzie walcząc o swoje życie, będą mierzyć się z konsekwencjami wcześniejszych wyborów.
Emocjonalna historia o życiu, które w plątaninie ścieżek szuka tej jedynej prostej.

 

Agata Kołakowska (ur. 1984) – wrocławianka z urodzenia i zamiłowania. Autorka piętnastu powieści obyczajowych.

Uleczkaa38

Uwielbiam książki, które rozpoczynają się od dramatycznego, przerażającego i niezwykle emocjonującego finału, a dopiero potem ukazują okoliczności, wypadki i ścieżki, które do niego doprowadziły. To niecodzienne spojrzenie na literacką opowieść sprawia, że mamy niezwykłą przyjemność poznawania prawdy z tą oto świadomością, iż będzie ona dla nas szokującą i zaskakującą. Taką pozycją jest właśnie najnowsza powieść Agaty Kołakowskiej pt. "Uśpione pragnienia", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka...

 

Oto one, dwie główne bohaterki tej opowieści - Magda i Bianka. Pierwsza z nich jest szczęśliwą matką, żoną i nauczycielką, współpracującą z radiową rozgłośnią. Druga jest dziennikarką, żyjącą w wolnym związku i czerpiącą z życia to, co najprzyjemniejsze, młodą kobietą. I choć na pozór dzieli je wszystko, to właśnie te dwie kobiety połączy niezwykła więź, fascynacja i zainteresowanie tym, jak wygląda życie każdej z nich. Zainteresowanie, które przerodzi się w chęć zmiany swojej codzienności, gdy oto Magda zapragnie odrobiny szaleństwa, a Bianka życiowej stabilizacji. To, co uczyni każda z nich w tym celu, doprowadzi je do dramatycznego wypadku...

 

Najnowsza powieść Agaty Kołakowskiej wpisuje się swoim charakterem w nurt literatury obyczajowej, z elementami thrillera w tle. Z jednej strony mamy tu bowiem interesujące spojrzenie na życie dwóch kobiet w podobnym wieku, które pokierowało się w zupełnie odmiennych kierunkach. Z drugiej zaś rodzącą się pomiędzy nimi niezdrową fascynacją, zazdrość i pragnienie życia tak, jak ta druga..., co z kolei prowadzi do wielu zaskakujących i dramatycznych wydarzeń. I muszę przyznać, że naprawdę dawno już nie spotkałam tak porywającej, zaskakujące i ekscytującej, obyczajowej historii o przewrotności życia, aniżeli ta właśnie...

 

Interesujące postacie, dynamiczne tempo akcji oraz napięcie, które już na samym wstępie osiąga niezwykle wysoki poziom, by wraz z kolejnymi stronami tylko i wyłącznie rosnąć... - to najważniejsze elementy tej książki, które czynią ją tak ciekawą i porywającą.

 

Co do postaci, to mamy tu przede wszystkim dwie silne kobiety, z których to każda wybrała dla siebie odmienną drogę życia - czy dobrą, czy złą, to już pozostawiam waszej ocenie. Ważne jest to, że zarówno Magda i Bianka jawią się nam jako realistyczne, intrygujące i niejedno wymiarowe, postacie. Oczywiście, każdy z nas obdarzy z pewnością jedną z nich większą sympatią, inną zaś nieco mniejszą, ale pewnym jest to, że każda z nich zasługuje na to, by poświęcić jej wiele czasu i uwagi.

 

Jeśli chodzi zaś o akcję opowieści, to ta wita nas swoistym "trzęsieniem ziemi", by potem przedstawiać - w efektywny i logiczny sposób, okoliczności do niego doprowadzające, gdzie to dzieje się naprawdę wiele i do tego na raz. Z każdą stroną jesteśmy zaskakiwani tu w coraz większym stopniu, jak i też dzieje się tu więcej, szybciej i w coraz bardziej niepokojący sposób...

 

I wreszcie umiejętnie budowane napięcie - "clou" tej opowieści, które fascynuje nas i nie pozwala przerwać lektury, choćby na krótką chwilę... Tak naprawdę bowiem od samego początku wiemy, dokąd zaprowadzą ścieżki bohaterek książki, ale przez cały czas lektury nie możemy być pewni tego, jak się zakończy ich dramatyczna historia. I to jest fascynujące, ekscytujące i skłaniające nas do wielkiego zaangażowania w lekturę tej powieści.

 

Spotkanie z tą powieścią upływa nam w iście błyskawicznym tempie, tak iż nawet nie obejrzymy się, a już docieramy do ostatniej strony. I niechaj fakt ten będzie najlepszym dowodem na potwierdzenie słów, iż powieść ta stanowi sobą dobrą, napisaną w świetnym stylu i opartą na znakomitym pomyśle, książkę spod znaku obyczajowego thrillera. Sama lektura niesie nam zaś wielką przyjemność, wspaniałą zabawę i emocje, wobec których to nie można przejść zupełnie obojętnym.

 

Rzecz całą podsumowując - powieść Agaty Kołakowskiej pt. "Uśpione pragnienia", to znakomita, intrygująca od pierwszej do ostatniej strony i wyróżniająca się z szeregu innych pozycji, książka. Myślę, a właściwie jestem o tym przekonana, że każdy miłośnik dobrej literatury w naszym rodzimym wydaniu, będzie w pełni usatysfakcjonowany spotkaniem z tym tytułem. Nie pozostaje mi zatem już nic innego, aniżeli gorąco polecić wam sięgnięcie po tę powieść, co też i niniejszym czynię. Polecam - naprawdę warto!

Literanka

Grono pisarek, po których utwory chętnie sięgam w ciemno, stale się powiększa. Niedawno poznałam Agatę Kołakowską, która pisze bardzo ciekawe powieści psychologiczne, dlatego z wielką przyjemnością przeczytałam jej najnowszą książkę „Uśpione pragnienia”. Jest to historia dwóch kobiet – Magdy i Bianki, które uznają się za astralne siostry, bo urodziły się dokładnie tego samego dnia. Jednak ich doświadczenia życiowe są całkiem odmienne. Bianka jest reportażystką, żyjącą w wolnym związku, bezdzietną i stroniącą od zobowiązań. Magda to jej całkowite przeciwieństwo – żona i matka dwójki dzieci, która realizuje się zawodowo prowadząc audycję radiową, w której prezentuje sylwetki ciekawych ludzi. Kiedy kobiety zacieśniają swoją znajomość, zaczynają bardzo silnie wpływać na siebie wzajemnie i na wierzch wychodzą demony, który obydwie skrywają gdzieś głęboko w sobie. Okazuje się, że Magda marzy o takim życiu, jakie prowadzi Bianka – bez zobowiązań i niezależne od wpływów i decyzji innych osób, natomiast Bianka chętnie założyłaby rodzinę, opiekowała się stabilnym, godnym zaufania mężem, a przede wszystkim – marzy o dzieciach, choć nie daje tego po sobie poznać.

 

Akcja książki jest świetnie poprowadzona, bo mamy tu do czynienia z dwoma perspektywami czasowymi – najpierw towarzyszymy Biance i Magdzie, kiedy siedzą zakleszczone w samochodzie, bo doszło do wypadku i wszystko wskazuje na to, że zostało im niewiele czasu, ale nie mogą wezwać pomocy, bo telefony nie mają zasięgu w ustronnym miejscu, w którym się znalazły. Kobiety kłócą się, posyłają sobie wiele gorzkich słów i wyczuwalne jest między nimi ogromne napięcie. Następnie poznajemy historię ich znajomości – od kiedy spotkały się po raz pierwszy na nagraniu audycji radiowej, by następnie śledzić, jak ich światy zaczynają się przenikać, a właściwie jak obie zaczynają wchodzić w rolę tej drugiej. Wydaje się, że obu to bardzo odpowiada.

 

Agata Kołakowska świetnie konstruuje swoje bohaterki. Bianka jest typem kobiety pozbawionej możliwości posiadania dzieci, mimo że bardzo by chciała je mieć i widać, że umiałaby być najlepszą mamą na świecie. Jednak skrzętnie ukrywa swoje pragnienia, zwłaszcza przed partnerem Tomkiem, który jest zdeklarowanym przeciwnikiem tradycyjnego małżeństwa i rodziny. Wydaje się zatem, że tworzą idealna parę, choć to tylko pozór, bo tęsknota Bianki za dziećmi zaczyna być widoczna gołym okiem.

 

Magda na odwrót – ma wspaniałą, kochającą rodzinę, jednak to też fikcja, bo kobieta czuje się zdominowana potrzebami męża i dzieci, wszyscy są ważniejsi od niej, a po wielu latach takiego życia nagle wychodzą na jaw jej prawdziwe apetyty – wolność, miłość bez zobowiązań, możliwości artystycznego wyrażania swojej osobowości. Dzięki Biance zaczyna dostrzegać konieczność innego życia, zaczyna chodzić na koncerty, odwiedza galerie sztuki, poznaje ludzi związanych z malarstwem, a jednocześnie przekonuje się, że takiego życia właśnie potrzebuje, że koniecznie musi postawić siebie na pierwszym miejscu.

 

Najmocniejszą stroną tej książki jest wnikliwa konstrukcja psychologiczna bohaterek, które autorka stworzyła w sposób wiarygodny i z dbałością o szczegóły. Emocje im towarzyszące są prawdziwe, przez co książkę czyta się jednym tchem i w ogromnym napięciu, zwłaszcza że wiemy od samego początku, że znajomość bohaterek jest pełna złych emocji, od których jest aż gęsto w rozbitym samochodzie, a pierwsze spotkania były tak życzliwe i serdeczne. Ukrywanie pragnień nie prowadzi do niczego dobrego, jednak trzeba też umieć prawidłowo je rozpoznać, by móc za nimi podążać, bez brawury i bez udawania. „Uśpione pragnienia” to bardzo dobra książka, która daje do myślenia o macierzyństwie. Serdecznie polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial