Okładka wydania

Czy Jest Nas Za Dużo?

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Marek Lechowski
 • Tytuł Oryginału: Czy Jest Nas Za Dużo?
 • Gatunek: Literatura Popularnonaukowa
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 180
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125x195mm
 • ISBN: 9788395249792
 • Wydawca: Alternatywne
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Czy Jest Nas Za Dużo? | Autor: Marek Lechowski

Wybierz opinię:

Pani M

„Czy jest nas za dużo?” to próba przeanalizowania etapów rozwoju ludzkości i czynników wpływających na wzrost populacji. To ocena roli wzajemnych relacji człowieka z naturą na
wszystkich obszarach kuli ziemskiej na przestrzeni tysięcy lat. Marek Lechowski w swojej książce nawiązuje zarówno do wybranych faktów z historii ludzkości, jak i do wizji przyszłości ukazanych w filmach i powieściach science-fiction. Uważa, że każdy z nas powinien zastanowić się, co czeka rodzaj ludzki, jeśli nie zmienimy swojego postępowania na polu gospodarczym i społecznym. Ukazując różne aspekty życia w coraz bardziej zwiększającej się populacji, autor zadaje kluczowe pytanie: „Czy nie nadszedł już czas na samoograniczenie się?”.

 

Ziemia nie jest z gumy, żyje na niej wielu ludzi. Czy nie zbyt wielu? Żyjemy w czasach względnego spokoju, okej, teraz trochę nam przeszkadza koronawirus, ale póki co nie grozi nam masowe wymieranie. Tylko skąd wziąć miejsce i jedzenie dla kolejnych osób? Może i nie rozmnażamy się jak króliki, ale dzieci wciąż się rodzą i rodzić się będą. Nie spodziewałam się wiele, sięgając po tę książkę. Nie wiedziałam, czy znajdę tutaj coś dla siebie, czy słowa autora mnie zainteresują. Muszę jednak powiedzieć, że dały mi do myślenia. I to bardzo.

 

Teoretycznie ludziom żyje się dobrze. Mamy gdzie mieszkać, co jeść, w co się ubrać. Ale czy wszyscy są w tak dobrej sytuacji? Zastanówmy się nad tym. Mówię tu przede wszystkim o mniej rozwiniętych państwach, o Afryce. Tam wiele osób chodzi głodnych.

 

Ta książka jest napisana w taki sposób, że nikt nie będzie miał większych problemów ze zrozumieniem tego, co autor chce przekazać. Sama nie jestem ekonomistą, ale nie czułam się w trakcie lektury tak, jakbym miała przed sobą podręcznik do czarnej magii, napisany na dodatek w języku suahili. Rozumiałam słowa autora i czytałam je z zainteresowaniem.
Myślę, że bardzo dobrym zabiegiem ze strony autora było to, że przywoływał filmy. Jest szansa, że wiele osób je widziało, dzięki temu lepiej zrozumieją przekaz tej publikacji. Uważam, że tłumaczenie czegoś na takich przykładach to strzał w dziesiątkę.

 

Nie ma co ukrywać, że żyjemy w czasach, gdy chcemy brać, a niekoniecznie dawać od siebie. To może bardzo szybko się na nas negatywnie odbić. Czy chcemy doprowadzić do tego, co stało się na Wyspie Wielkanocnej,znanej z posągów? Tam ekosystem padł na dobre. Nauczmy się na cudzych błędach. Nie mamy prawa próbować zapanować nad naturą. To Ziemia nas karmi, nie możemy bezkarnie wycinać drzew, a potem płakać, że jest smog. Sami na siebie sprowadzamy zagładę.

 

Autor podchodzi do tematu rzeczowo. Jego słowa są poparte badaniami, nie jest tak, że rzuca przykładami z powietrza, żeby tylko nas wystraszyć. Myślę, że jego książka mogłaby stanowić dobry punkt wyjścia do dyskusji na temat stanu środowiska. Tego, co możemy zrobić, by coś zmienić, żeby nasze dzieci miały gdzie mieszkać i czym oddychać.

 

Nie myślałam, że książka zrobi na mnie tak duże wrażenie. Jest niepozorna, ale zawiera w sobie treść, która nie pozwala o sobie zapomnieć po odłożeniu książki na półkę. Chciałabym, żeby zrobiło się o tej publikacji głośno. Nauczmy się szanować siebie i Ziemię, to jest nasz dom, nie będziemy mieć innego.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto