Okładka wydania

Czarna Owca Medycyny

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Czarna Owca Medycyny | Autor: Jeffrey A. Lieberman

Wybierz opinię:

Lówianka

„Nazwać znaczy opanować” te słowa padają z ust Jeremiego Shermana, badacza i pisarza z uniwersytetu w San Fransisco, który w swojej pracy naukowej łączy obszary należące do wielu dziedzin m.in. epistemiologii, psychologii i neurobiologii. Wspomniana sentencja oraz pola zainteresowań jej autora mogą pełnić funkcję trafnego streszczenia książki Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii Jeffrey’a A. Liebermana. Zaproponowane przez amerykańskiego psychiatrę subiektywne podsumowanie rozwoju tej specjalizacji medycznej wydaje się być próbą odpowiedzi na pytanie dlaczego w XXI wieku psychiatria nadal cieszy się ponurą sławą i musi walczyć z zarzutami osób, które podważają zasadność istnienia tej profesji. Głównym argumentem sceptyków jest fakt, że choroby psychiczne rzadko wiążą się z fizycznymi objawami, łatwymi do zweryfikowania za pomocą odpowiednich narzędzi. „Nazwanie” i „opanowanie” tajemniczych sił rządzących ludzkim mózgiem i umysłem zalicza się do największych zasług współczesnych badaczy, a źródło tego sukcesu leży w równoległej działalności psychologów i neurobiologów.

 

Książka Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii wchodzi w skład serii popularnonaukowej „ZROZUM” Wydawnictwa Poznańskiego. W programie na rok 2020 zaplanowano wydanie 6 tytułów: Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości autorstwa Jennifer Wright, Astrohaj. Jak dotknąć kosmicznego pyłu? Freda Watsona, Śmiech ma po matce. Tajemnice genów Carla Zimmera, Czego oczy nie widzą. Jak wzrok kształtuje nasze myśli Richarda Maslanda. W związku z tym, że redaktorzy podejmuje próby, aby publikować jak najwięcej monografii polskich autorów do grona wybranych pozycji należy również książka polskiej lekarki oraz twórczyni bloga „Patolodzy na klatce” Pauliny Łopatniuk. Zaprezentowany katalog może trafić do gustu dużej liczbie czytelników ze względu na zróżnicowanie tematów oraz edycję przygotowanych publikacji. Za pomyślność tego projektu mogą odpowiadać również działania marketingowe wydawnictwa, które zdecydowało się na wybór ambasadorów serii spośród popularnych youtuberów: Tomasza Rożka z kanału „Nauka to lubię” oraz Wojtka Drewniaka prowadzącego programu „Historia bez cenzury”, przygotowujących dla swoich widzów odcinki nawiązujące do tematyki książek z serii.

 

Choć spis tych informacji bibliograficznych wydaje się na pierwszy rzut oka obszerny, nie powstał on jedynie z powodu moich przygotowań do napisania tej recenzji. Innym bodźcem do przeprowadzenia tego researchu był mój entuzjazm po przeczytaniu książki Czarna owca medycyny oraz potrzeba sięgnięcia po kolejne tytuły z popularnonaukowych serii.

 

W swoim opracowaniu historii psychiatrii Liebermann skupia się na ukazaniu procesu ewolucji tej specjalizacji. Wybór przytoczonych faktów zostaje podyktowany pragmatycznymi założeniami, aby przedstawić ciąg przyczyn oraz skutków poszczególnych odkryć naukowych. Główną część książki zajmują informacje na temat losów XX-wiecznych lekarzy i pacjentów w USA. Ma to swoje uzasadnienie w fakcie, że okres przełomowych odkryć w psychiatrii miał miejsce w tym czasie. Dodatkowo praktyka lekarska autora przypadała właśnie w momencie, gdy technika była już w stanie wesprzeć kroczącą do tej pory po omacku naukę o duszy. Umiejętne zaprezentowanie przebiegu zmian owocuje stworzeniem wciągającej fabuły, która angażuje czytelnika niezainteresowanego wcześniej poruszanym tematem. Oprócz katalogu przełomów w rozumieniu przyczyn chorób psychicznych w dziele można znaleźć historie pacjentów oraz wspomnienia lekarza i świadka historycznych przemian. Te elementy sprawiają, że czytelnik ma bliższy kontakt z narratorem i dosadniej odczuwa istotność kolejnych odkryć.

 

Ponadto przyjmowanie kolejnych porcji informacji ułatwia sposób podania. Autor solidnie selekcjonuje materiał i przedstawia za pomocą komunikatywnego języka. Bez trudności odbiorca poznaje podstawowe zagadnienia z zakresu psychiatrii. Jedynie rozdział o środkach farmakologicznych wydaje się zbyt fachowy, chociaż autor próbuje okroić używane określenia do nazw leków i opisu ich działania. Oczywiście pobudki, jakimi kieruje się Liebermann są zrozumiałe – nie wolno mu pominąć tego rozdziału, gdyż wspieranie terapii substancjami chemicznymi należy do najważniejszych przełomów w leczeniu chorób psychicznych.

 

Za najsłabszy element książki można traktować jej ostatnie rozdziały. Przypuszczalnie wynika to z faktu, że fragmenty dzieła są uporządkowane chronologicznie, a końcowa część opowiada o wydarzeniach odpowiadającym aktualnemu stanowi wiedzy, który był sygnalizowany przez całą narrację jako cel ukazywanych przemian. Na dodatek na samym końcu równowaga między historią amerykańskiej psychiatrii a rolą tej specjalizacji w leczeniu człowieka w ogóle zostaje zachwiana. Wskutek czego czytelnika skonfrontowano z opisem opracowywania spisu chorób psychicznych, które wiązało się z narastaniem konfliktów w środowisku amerykańskich badaczy.

 

Lektura książki Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii zapewni czytelnikom wartościową rozrywkę. Siła historii Liebermanna leży w zaangażowaniu odbiorcy, który nie zostaje przytłoczony ilością opisanych faktów, ale z radością śledzi kolejne sukcesy medycyny prowadzące do postawienia prawidłowej diagnozy i przeprowadzenia efektywnego leczenia. Mimo że przez długi okres czasu psychiatria była bezsilna wobec chorób umysłu, ponieważ nie umiała nazwać przyczyn zauważalnych objawów i ten etap można uznać za zakończony, nie należy bagatelizować faktu, że jeszcze wiele zagadek mózgu czeka na swoje rozwiązanie. Po przeczytaniu książki Liebermana czytelnik przyjmuje perspektywę, że każde odkrycie powinno traktować jako szczęśliwe zakończenie choroby jakiejś osoby, co przypuszczalnie jest prawdziwą, nieopowiedzianą historią psychiatrii.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial