Okładka wydania

Zibi, Czyli Boniek

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Zibi, Czyli Boniek | Autor: Roman Kołtoń

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Jeśli tylko ktoś mógłby napisać rzetelną, kompletną i szczegółową biografię jednego z najlepszych polskich piłkarzy - Zbigniewa Bońka, to osobą tą mógłby być tylko Roman Kołtoń - niezwykle doświadczony, ceniony i popularny dziennikarz sportowy... I tak też się stało! Oto dziś trafiła do naszych rąk książka pt. "„Zibi”. Biografia Zbigniewa Bońka", która przedstawia niezwykle ciekawy, obfitujący w sukcesy i barwny, życiorys tytułowego bohatera. Pozycja ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka.

 

Kariera piłkarska i poza boiskowa - to właśnie te dwa światy Zbigniewa Bońka, w pewnym sensie nieustannie się ze sobą łączące, zostały opisane w tej książce w niezwykle interesujący i szczegółowy, sposób. Roman Kołtoń odkrywa przed nami fakty, ciekawostki i nieznane smaczki z piłkarskiego życia Zbyszka Bońka, przedstawiając jego piłkarskie początki, pierwsze klubowe sukcesy w naszej lidze, debiut i zawrotną karierę w Reprezentacji, jak i wreszcie lata sukcesów na włoskich boiskach - najpierw w Turynie, a następnie w Rzymie. Nie mogło zabraknąć tu także relacji o karierze tego wspaniałego piłkarza, ale już na gruncie biznesu i sporu w roli działacza, właściciela klubu, jak i wreszcie prezesa PZPN. Oczywiście, opowieść o Zbigniewie Bońku jest również opowieścią o polskiej piłce i jej największych sukcesach...

 

Chronologiczny układ tej pozycji prowadzi nas przez życie Zbigniewa Bońka od czasu jego narodzin w 1956 roku, poprzez pierwsze piłkarskie sukcesy w latach 70-tych, następnie włoskie triumfy w latach 80-tych, jak i wreszcie czasy pożegnania się najpierw z reprezentacyjną, a następnie klubową piłką, u schyłku tej dekady. I podróż tę odbywamy za sprawą niezwykle ciekawych rozmów z ludźmi, którzy znają bohatera tej książki i którzy odegrali w jego życiu wielką rolę - czy to członkowie najbliższej rodziny, czy to trenerzy, czy też wreszcie jego koledzy z boiska. Lato, Piechniczek, Prusik i wielu, wielu innych - to właśnie rozmowy z tymi ikonami futbolu - czy to przeprowadzone na potrzeby tej książki, czy też w postaci fragmentów wywiadów z przeszłości, stanowią główną oś tej pozycji. Co ciekawe, nie ma tu wielu rozmów z samym Zbyszkiem Bońkiem, a jeśli już, to w bardzo okrojonej formie lub w postaci wspominanych powyżej fragmentów dawnych wywiadów. To interesujące, ale też i w mej ocenie bardzo rzetelne oraz obiektywne, spojrzenie autora tej biografii, która przez to nie stała się autobiografią...

 

Wszyscy miłośnicy polskiej piłki nożnej znajdą w tej książce wiele niezwykłych informacji i smaczków ze sportowego, często zakulisowego, życia. Mam tu na myśli rzadko wypływające na światło dzienne informacje na temat kolejnych transferów Zbigniewa Bońka, jego relacji z kolegami z boiska i trenerami - tak na krajowym, jak i włoskim podwórku, czy też okoliczności największych meczy  z jego udziałem - tak tych wielkich, które zapisały się w historię polskiego i międzynarodowego futbolu, jak i też tych, które dziś sam bohater książki określa mianem wielkich klęsk. Moją osobę zaintrygowały w największym stopniu opisane tu wydarzenia z ostatnich lat, związane m.in. z funkcjonowaniem PZPN, wyborami i zwolnienia trenerów kadry narodowej oraz próbą odbudowy polskiej piłki, jakiej to podjął się Zbigniew Boniek wraz z chwilą objęcia fotelu prezesa związku.

 

Nie sposób nie wyrazić zachwytu nad bogactwem szaty fotograficznej, jaka wypełnia sobą strony tej książki. Bogactwem, gdyż zdjęć tych jest z pewnością grubo ponad 100, co już samo w sobie mówi wiele o tym, jak ów pozycja się przedstawia. A są to zdjęcia zarówno z oficjalnych zbiorów PZPN, archiwów prasowych, jak i też z prywatnej kolekcji Zbigniewa Bońka. Fotografie te nie tylko dopełniają sobą treści relacji Romana Kołtonia, ale też i prowadzą nas - tym razem graficznie, przez historię polskiej piłki nożnej, jej lata świetności i czas zmian, jakie w niej następowały. Poza tym warto docenić także całościowe wydanie tej książki - m.in. z piękną okładką, doskonałą jakością papieru i przejrzystym układem treści, na czele.

 

Książka Romana Kołtonia pt. "„Zibi”. Biografia Zbigniewa Bońka", to w mej ocenie znakomita, kompletna i niezwykle interesująca, pozycja. Autorowi udało się ukazać tu wielkość życia i sportowych dokonań tej niezwykłej postaci, która na zawsze wsławiła się już w dzieje polskiego sportu. Dlatego też z jak największym przekonaniem polecam sięgnięcie po ten tytuł wszystkim sympatykom polskiego futbolu, gdyż z pewnością lektura tej książki ich sobą nie zawiedzie. Polecam - naprawdę warto!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial