Okładka wydania

Urodzinowy Prezent Dla Hitlera

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Piotr Jan Nasiołkowski
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 164
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 150x210 mm
 • ISBN: 9788381195393
 • Wydawca: Psychoskok
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Konin
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Urodzinowy Prezent Dla Hitlera | Autor: Piotr Jan Nasiołkowski

Wybierz opinię:

Jarosław Drożdżewski

Niekwestionowanym liderem w pisaniu książek związanych z tajemnicami II wojny Światowej jest Bogusław Wołoszański. Takiego stylu, w jakim on prezentuje swoje programy telewizyjne i takiej lekkości pióra, jaką posiada, można mu pozazdrościć i zawieszoną przez niego poprzeczkę ciężko jest przeskoczyć. Nie oznacza to oczywiście, że tego typu publikacje nie powstają i, że ich autorzy nie potrafią pisać. Dotrzymać kroku Wołoszańskiemu jest jednak naprawdę ciężko. Jednym z przykładów publikacji zajmującej się tajemnicami II WŚ jest książka Piotra Jana Niesiołowskiego zatytułowana „Urodzinowy prezent dla Hitlera”. Jak wypada ta publikacja i czy wywołuje takie same emocje jak „Sensacje XX Wieku”?

 

„Urodzinowy prezent…” opisuje mało znany epizod z frontów tragicznego konfliktu, a mianowicie operację „Whiskey”. Nie słyszeliście o niej? Nic dziwnego, bo to naprawdę jest temat kryjący wiele tajemnic i mało eksplorowany przez historyków i miłośników tajemnic. Czym była rzeczona operacja? Jaki był jej cel i końcowy efekt? Jeśli na to ostatnie pytanie odpowiemy bez problemu, tak wątpliwości dotyczące pierwszego z nich do dziś nie są rozstrzygnięte. Dwójka sowieckich agentów leci w misję z polskim lotnikiem z angielskiej armii do górskiej kwatery Hitlera. Niestety samolot po drodze rozbija się o górską ścianę, giną wszyscy. Co tam robili? Nie wiadomo, ale jedną z koncepcji jest próba zamachu na życie Fuhrera, czyli rzecz doprawdy wielka, szczególnie biorąc pod uwagę, że był to czas, gdy Rosjanie pertraktowali z Hitlerem.

 

Nasiołowski w swojej książce stara się ugryźć ten temat, postawić najbardziej wiarygodną tezę, przybliżyć przebieg wypadków i przedstawić zarówno kontekst ogólny, jak i samych bohaterów tej historii. Wychodzi mu to całkiem różnie. Z jednej strony każdy z tych elementów prezentuje bardzo poprawnie, natomiast z drugiej brakuje w tym nieco polotu i wprowadzenia dawki dynamiki, która przykuję czytelnika do książki, aż do finału. Autor często powtarza wypowiedziane już wcześniej kwestie, krąży wokół podobnych zagadnień, co nieco wytrąca z lektury. Brakuje też tego „czegoś”, co posiadały publikacje Wołoszańskiego. Jednocześnie też trzeba mu oddać, że stara się ukazać racjonalne dowody na swoją tezę, ale też skupia swoją uwagę na polskich bohaterach tego dramatu. To na pewno duży plus tej książki. Na atmosferę publikacji ma ogromny wpływ to, że zdarzenia z 1942 roku owiane są tajemnicą, która potrafi zafascynować, a pytań pozostających bez odpowiedzi pozostaje naprawdę wiele. Recenzowana publikacja pozwala nam spojrzeć na nie w świetle zdobytych dowodów i przypuszczeń. Tych pierwszych jest mało, gdyż nadal są utajnione, tych drugich jest z kolei bardzo dużo.

 

Zaletą tej publikacji jest też to, że znajdziemy w niej sporą dawkę zdjęć, które pozawalają jeszcze bardziej zanurzyć się w opowiadaną historię i uatrakcyjniają odbiór. I choć książka ta nie daje jednoznacznej odpowiedzi czym była operacja „Whiskey”, to jednak pozwala nam wysnuć teorię i daje do przemyślenia. Fanom historii, szczególnie tej związanej z II WŚ można więc tę pozycję polecić.

 

Ps. Miałem też przyjemność zapoznać się z wersją elektroniczną dostępną choćby w Legimi. Uważajcie na nią, bo tutaj nie jest kolorowo. Książka obfituje w sporo błędów (wynikających zapewne ze składu) czy wręcz brakujących ilustracji. Jeśli więc chcecie ją zakupić, to przy całym moim uczuciu do ebooków, polecam wersję tradycyjną.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial