Okładka wydania

Konstelacja Zbrodni

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Konstelacja Zbrodni | Autor: Krzysztof Beśka

Wybierz opinię:

Kozel

„Konstelacja zbrodni” to trzecia część trylogii, której głównym bohaterem jest dziennikarz Tomasz Horn i jednocześnie trzecia książka Krzysztofa Beśki, po którą sięgam. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że autor notuje tendencję zwyżkową, a omawiana przeze mnie pozycja jest najlepszą częścią całego cyklu.

 

Tym razem znany nam już z wcześniejszych książek Tomasz Horn ma możliwość zrelacjonowania wydarzenia światowego formatu – ponownego pochówku szczątków Mikołaja Kopernika. Niestety, nie wszystko odbędzie się zgodnie z planem. Już na początku powieści czytelnik napotyka na śmiałą próbę kradzieży wspomnianych szczątków, a dalej będzie już tylko bardziej kłopotliwie… Sprawca tego czynu trafia do aresztu, w którym popełnia samobójstwo, Tomasza Horna ściga polski wymiar sprawiedliwości, a to i tak tylko początek zdarzeń. Każdy James Bond musi mieć swoją dziewczynę… Hornowi tym razem towarzyszy Monika Lauder, badaczka ewolucji, która pomaga mu zrozumieć tajemniczy przekaz Kopernika, wskazujący na dziennik pewnego komandora Marynarki Wojennej.

 

Już po tym skrócie widać, że w „Konstelacji zbrodni” będzie się dużo dziać, jak zresztą zwykle u Beśki. Pojawią się wątki astronomiczne, marinistyczne, wojenne. Autor odwoływać się będzie do okrętów wojennych Rzeczypospolitej, współczesnych piratów, XVI-wiecznych kaprów, a nawet dzisiejszej FORMOZY. Nie zabraknie sensacyjnych akcentów, tym razem znacznie bardziej uporządkowanych niż w dwóch pierwszych częściach cyklu. Zdecydowanie należy uznać to za rozwój pisarski autora i duży plus tej części trylogii. Czy można to wszystko w ogóle powiązać w całość? Co ma wspólnego Mikołaj Kopernik z II wojną światową? Okazuje się, że bardzo dużo, a połączenie tych aspektów prowadzi do stworzenia niezwykle ciekawej fabuły.

 

Przy lekturze wcześniejszych książek zauważyłam, że Krzysztof Beśka bardzo dużą wagę przywiązuje do detali geograficznych. Nie inaczej jest tym razem. Czytelnik ma okazję dość dokładnie przemierzyć z bohaterami Szlak Kopernikowski, zarówno ten współczesny, jak i dawniejszy. Okolice Olsztyna, Fromborka i Braniewa pokazane zostały przez pryzmat działalności słynnego polskiego astronoma, ale także przygód dzisiejszych bohaterów. Takie połączenie dawnych i obecnych czasów przenosi w lekturze również do Gdańska i Gdyni, a nawet na pełne morze. Gdyby chcieć sprawdzić na mapie wszystkie te ścieżki, można by z łatwością zauważyć dużą zgodność z rzeczywistością. W kwestiach historycznych jest nieco słabiej i momentami nadal „fantastycznie”, ale w porównaniu do „Ornatu z krwi” oraz „Krypty Hindenburga” Beśka i tak uczynił spory postęp. Coraz bliżej mu do charakterystycznego gawędziarskiego tonu mojego ulubionego autora z dzieciństwa, czyli Zbigniewa Nienackiego.

 

Reasumując, „Konstelacja zbrodni” to zdecydowanie najlepsza część całego cyklu. Można z powodzeniem czytać ją jako samodzielną powieść, ja jednak i tak zachęcam do lektury całości. Wszystkie tomy napisane są przystępnie i płynnie, język nie jest skomplikowany, a odniesienia historyczne, choć nie pozbawione powierzchowności, zachęcają do samodzielnego zainteresowania się tematem. W tej części to przede wszystkim postać Kopernika, z którym i dziś wiąże się wiele sekretów, wydaje się być w tym zakresie inspirująca. Polubią i „Konstelację zbrodni”, i cały cykl głównie osoby, dla których akcja musi toczyć się filmowo i spektakularnie. Miłośnikom szczegółu mogą przeszkadzać niektóre zbyt banalne rozstrzygnięcia. Drobnym minusem dla mnie są nieco zbyt papierowi bohaterowie, szczególnie Tomasz Horn, który – jako główna przyczyna lawiny zdarzeń – cechuje się niewielką wyrazistością. Mimo wszystko czas spędzony na lekturze uważam za udany, a osadzenie akcji w miesiącach letnich sprawia, że jest to znakomita propozycja na wakacje.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial