Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zdrowy Metabolizm

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zdrowy Metabolizm | Autor: Lothar Ursinus

Wybierz opinię:

Kozel

Metabolizm jest podstawową kwestią, od której zaczynać się powinno wszelkie rozważania na temat reguł zdrowego odżywiania. To podstawowa siła napędzająca działanie organizmu i utrzymująca go przy życiu. Nie da się tak naprawdę mówić o jakichkolwiek dietach czy zasadach zdrowego odżywiania, zaniedbując kwestie przemiany materii. O tym właśnie opowiada książka Lothara Ursinusa pod tytułem – a jakże! – zdrowy metabolizm.

 

Autor „Zdrowego metabolizmu” należy do grona czołowych ekspertów naturopatii. Stworzył Centrum Terapii Naturalnych oraz spis reguł pozwalający interpretować badania laboratoryjne w sposób całościowy, łączący wiedzę z zakresu medycyny konwencjonalnej, alternatywnej oraz psychologii. Równie kompleksowa jest także książka, która trafiła w moje ręce, mimo że jej objętość jest raczej skromna. To około 150 stron zapisanych dodatkowo dość dużą czcionką i wzbogacona ilustracjami, zdjęciami oraz wykresami. Merytorycznych informacji jest tu jednak bardzo duża dawka.

 

Książka składa się pod względem treściowym z czterech części podzielonych na 10 rozdziałów. Na początku autor zajmuje się wyjaśnieniem, czym w ogóle jest metabolizm, jakie procesy wchodzą w jego skład i o jakich przyczynach zaburzeń w tym zakresie wie współczesna medycyna. Następnie analizuje dwa najważniejsze czynniki, które na procesy metaboliczne mają wpływ, a więc dotychczasowe odżywianie oraz geny. Pomiędzy informacjami na temat białek, cukrów i tłuszczów czytelnik znajdzie solidną dawkę praktycznych wskazówek, dotyczących na przykład tego, na jakim tłuszczu powinno się smażyć oraz czy przy problemach cukrzycowo-insulinowych fruktoza jest wskazana?

 

Muszę przyznać, że dodatkowo rozwianych zostało kilka mitów, z którymi zetknęłam się wcześniej i które wydawały mi się całkiem sensownymi teoriami. Ursinus nie wyśmiewa ich w żadnym razie, a jedynie dokładnie analizuje i wyjaśnia, dlaczego są błędne. Nie jest jednak za każdym razem. Nieco wątpliwości wzbudza we mnie na przykład odpowiedź udzielona na pytanie, czy diety wegetariańska i wegańska mają sens. Autor ich zasadność bardzo silnie uzależnia od grupy krwi, wyjaśniając, że tylko posiadacze grupy A mogą zrezygnować z mięsa i produktów odzwierzęcych. Nawet późniejszy rozdział poświęcony grupom krwi nie wyjaśnia, dlaczego. Owszem, dowiadujemy się, że to ze względu na anaboliczny wpływ przemiany materii, jednak kwestie te nie zostały, moim zdaniem, należycie pogłębione.

 

Dalsza część książki poświęcona jest tak zwanemu nowatorskiemu podejściu do żywności, polegającemu na minimalizowaniu szkodliwego wpływu substancji antyodżywczych i skupieniu się na dobroczynnych składnikach, jakie z jedzeniem możemy sobie dostarczyć. Autor pozostaje w nurcie modnych w ostatnich latach teorii na temat szkodliwości pszenicy, mleka oraz warzyw psiankowatych. Moim zdaniem jest w swoich tezach bardzo radykalny i, ponownie jak we wcześniejszej części, nie wyjaśnia tych zależności na tyle dokładnie, by były one faktycznie w pełni przekonującymi. Bardzo ogólnikowa jest także odpowiedź na pytanie, co właściwie jeść, aby sobie nie zaszkodzić. Ursinus stwierdza po prostu, że jedzenie stanowić powinno źródło przyjemności i jeśli raz na jakiś czas zjemy coś z listy zakazanej, organizm z pewnością sobie z tym poradzi. W żaden sposób nie wytycza to jakiegokolwiek szlaku. Szkoda, bo przedstawione w dalszej części efekty nieprawidłowego odżywiania mogą przerazić niejednego czytelnika.

 

Mimo tych drobnych mankamentów uważam, że „Zdrowy metabolizm” Lothara Ursinusa jest godną polecenia lekturą: nieco lepszą i bardziej wyczerpującą w części teoretycznej niż praktycznej. Uzmysłowienie sobie pewnych kwestii to znakomity punkt wyjścia do dalszych samodzielnych poszukiwań i przeanalizowania paru nieścisłości, które u Ursinusa się jednak pojawiają.

Mirosława

Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem“ -Hipokrates

 

Zmęczenie, podatność na stres, przedwczesne starzenie się organizmu, bezsenność, stany zapalne w organizmie, nowotwory to tylko niektóre ze schorzeń, których przyczną jest nieprawidłowy metabolizm. Okazuje się, że wiele dolegliwości jest związanych właśnie z zaburzeniami metabolicznymi, które wpływają na jakość snu, naszą kondycję, żywotność, samopoczucie, wygląd a tym samym na zdrowie. Dlatego ważne, byśmy wiedzieli w jaki sposób zadbać o równowagę i prawidłową przemianę materii. Ten temat przybliża nam autor książki pt.: „Zdrowy metabolizm“.

 

Lothar Ursinus od ponad 35 lat jest jednym z wiodących ekspertów wśród naturopatów w Niemczech. Jest konsultantem „Naturheilzentrum Alstertal” założonego w Hamburgu i współzałożycielem „Laboratorium medycyny holistycznej”. Swoją wiedzę związaną z analizami witalnymi kieruje zarówno do naturopatów, jak i lekarzy oraz osób zainteresowanych tematem. Miałam okazję poznać dwie książki tego autora: "Zegar ciała" i "Co mówi twoja krew"

 

„Jedzenie powinno przede wszystkim dostarczać nam radości i przyjemności oraz przyczyniać się do lepszej komunikacji i wzbudzać w nas poczucie przynależności do wspólnoty.“

 

Poradnik został wydany w miękkiej oprawie, która swoją grafiką, nawiązuje do jego tematyki. Kolory wypełniają też wnętrze książki. Poszczególne części, rozdziały i podrozdziały zostały wyróżnione brązową, pogrubioną czcionką, dzięki czemu tekst jest przejrzysty i wyraźny. Przedstawione zagadnienia zostały opatrzone zdjęciami, rysunkami, tabelkami i wykresami, które stanowią doskonałe ich uzupełnienie. Nie jest to publikacja naukowa, więc i styl pisarski ma charakter bardziej przystępny mimo, że porusza zagadnienia medyczne, biologiczne i naukowe.

 

Na treść książki składa się rozdział wstępny, 8 głównych części oraz podsumowanie. Autor wyjaśnia w nich czym jest metabolizm, anabolizm i katabolizm, pomaga zrozumieć procesy zachodzące w komórkach naszego organizmu, podaje przyczyny oraz skutki zaburzeń metabolicznych. Uświadamia wpływ diety na metabolizm, przybliża rolę węglowodanów, wymienia ich źródła występowania, jaką spełniają rolę i jaki mają wpływ na organizm. Omawia nowe podejście do żywności i udziela wiele wskazówek pomagających w prawidłowej przemianie materii. Odnosi się do źrodeł powstawania cukrzycy, złego cholesterolu, zakwaszenia organizmu, wpływu fruktozy, tłuszczów, białek na zdrowie ale też do diet wegetariańskich.

 

„Najlepszym towarzyszem na drodze do zdrowego metabolizmu jest miłość."

 

Lothar Ursinus z zawodu jest naturopatą, więc zwraca uwagę na różne aspekty choroby, nie tylko objawy fizyczne. Na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia stwierdza, że większość schorzeń ma swoje źródło w niewłaściwym stylu życia ale też wiele zależy od nastawienia psychicznego pacjenta. Jest zdania, że każda choroba zaczyna się niezauważalnie już na poziomie energetycznym, mentalnym i duchowym, dlatego dużą wagę przykłada do badań laboratoryjnych, gdyż uważa, że są one pomocne w diagnostyce, pomagają ocenić stan witalności pacjenta a przede wszystkim dają możliwość wczesnego wykrycia choroby. Opisuje też swoje podejście do leczenia pacjenta, pokazując od czego zaczyna analizę i jakie badania zleca do wykonania.

 

W książce przedstawia przykłady wykonanych analiz, opisuje uzyskane wyniki interpretując je według systemu opracowanego przez siebie, mając na uwadze holistyczne podejście, które jest zgodne z medycyną konwencjonalną, naturopatią i aspektami psychologicznymi oraz duchowymi.

 

Uważa, że należy zwracać większą uwagę na indywidualność biologiczną, dopasowując sposób odżywiania do każdego człowieka ukierunkowaną na jego potrzeby. Podaje przyczyny zmian w organizmie wykazując, że nasze złe przyzwyczajenia żywieniowe są w dużej mierze źródłem powstawania rozmaitych schorzeń. Podpowiad jak zmienić tryb życia i dietę, jakie produkty wprowadzić do naszego jadłospisu, a których unikać, wykazuje zależności między genami a skłonnościami do chorób.

 

"Zdrowy metabolizm" to interesująca publikacja zawierająca szeroki zakres poruszanych zagadnień związnych z tytułowym tematem. Motywacją do jej napisania była chęć wyjaśnienia w jaki sposób metabolizm komórkowy wpływa na nasze zdrowie i jak powstają choroby. Autor pokazuje w niej świeże spojrzenie na nasz organizm i zdrowe odżywianie poparte badaniami naukowymi. Wykazuje w niej wzajemne zależności pokazując, że metabolizm to umiejętność naszych komórek przekształcania żywności na odżywcze mikroskładniki. Wyjaśnia działanie naszych narządów, układów i komórek, uświadamiając jak złożoną naturą jest ludzki organizm.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial