Okładka wydania

Dzieci Zapomniane Przez Boga

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Graham Masterton
 • Tytuł Oryginału: The Children God Forgot
 • Gatunek: Horror
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Piotr Kuś
 • Liczba Stron: 448
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 128x197 mm
 • ISBN: 9788381881050
 • Wydawca: Rebis
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  4/6

  4,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Dzieci Zapomniane Przez Boga | Autor: Graham Masterton

Wybierz opinię:

Michał Lipka

TO ŻYJE!

 

W ostatnim czasie Graham Masterton serwował nam głównie powieści ze swojego cyklu thrillerów o przygodach KatieMaguire. Teraz zaś w końcu wraca do tego, co wychodzi mu najlepiej: rasowego horroru o nieczystych siłach i dziwacznych wydarzeniach, mocno pomieszanego z seksualną stroną ludzkiego życia. Nie jest to horror dla wszystkich, a na pewno nie dla wrażliwych – taka już specyfika tego pisarza – ale jeśli lubicie jego prozę, „Dzieci zapomniane przez Boga” to lektura, której powinniście poświęcić uwagę.

 

Młoda kobieta zaczyna mieć ostre bóle brzucha. Trafia do szpitala, ale na pytania lekarzy o ewentualną ciążę odpowiada, że niedawno miała aborcję, a od tamtej pory nie była z mężczyzną. Wkrótce jednak okazuje się, że jednak w jej brzuchu rozwija się płód i to tak zdeformowany, że lekarze przestrzegają ją przed oglądaniem go nawet na USG. Ciąża zostaje przerwana, dziecko wydobyte, umiera… Koniec? Dopiero początek, bo wbrew wszystkiemu to coś, co trudno nawet nazwać człowiekiem żyje. A na dodatek wkrótce w szpitalach przybywa podobnych przypadków…

 

Tymczasem w londyńskich kanałach coś zaczyna się dziać. Coś dziwnego i śmiertelnie niebezpiecznego. Czy obie sprawy mogą się łączyć?

 

To już ustalić muszą detektywi Dżamila Patel i JerryPardoe, którzy znów łączą siły i wkraczają do akcji. Co jednak dzieje się w Londynie? Prawda może być o wiele bardziej przerażająca, niż ktokolwiek mógłby sądzić, a co gorsza o wiele bardziej katastrofalna w skutkach, niż mogłoby się to wydawać…

 

Dwa lata temu na sklepowych półkach pojawił się udany horror Mastertona, „Wirus”. Nastrojowa powieść w klimatach „Futerek”, jednego z najlepszych odcinków drugiego sezonu „Mistrzów Horroru” zdawała się być samodzielnym, niezależnym dziełem i takim właśnie była, aż do dziś. Teraz jednak czytelnicy mogą poznać dalsze losy bohaterów tamtej książki. I to zarazem w powieści jeszcze mroczniejszej i mocniejszej, niż jej poprzedniczka.

 

„Dzieci zapomniane przez Boga” to rzecz, która miłośnikami Mastertona nie wstrząśnie. Przez lata zaserwował nam tyle mocnych wizji, tak sugestywnych, że autentycznie obrzydliwych czy bolesnych, że nie zdoła już niczym zaskoczyć. Ale dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z jego prozą, znajdzie się tu wiele mocnych elementów. O tym trzeba pamiętać, ale przecież za to i za klimat przede wszystkim kocha się prozę autora. Masterton miewa dziwne pomysły i kiepskie rozwiązania fabularne, że już o niektórych zakończeniach nie wspomnę (który autor horrorów ich nie ma, prawda?), ale nastrój panujący na stronach jego dzieł, brutalność i trafność opisów sprawiają, że reszta przestaje mieć znaczenie.

 

Na szczęście „Dzieci…” to horror zarówno dobrze napisany, jak i pomyślany. Kawał typowego straszaka, który czyta się szybko, lekko i z napięciem. Na wakacyjne popołudnia z książką w ręku czy na zbliżające się jesienne ponure dni to rzecz, jak znalazł. I przy okazji daje nadzieję, że zrobi się z tego jakaś ciekawa seria na miarę „Manitou”.

Ansomnia

Od zawsze chciałam zapoznać się z twórczością Grahama Mastertona. Słyszałam wiele dobrego o jego książkach. Podobno słynie on z przenikliwych, czasami odrażających opisów, które mrożą krew w żyłach. Dlatego też, gdy nadarzyła się okazja, z wielką chęcią sięgnęłam po jego nowy horror „Dzieci zapomniane przez Boga”. Jest to drugi tom cyklu „Wirus”, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Rebis. O tym, że powieść ta, to już drugi tom serii dowiedziałam się dopiero, gdy przeczytałam tę książkę.

 

Pewnie wiele z Was zna tego pisarza. Jako że jest to pierwszy tytuł jaki przeczytałam, który wyszedł spod jego pióra, to krótko wspomnę o jego postaci. Dawniej autor ten pracował jako reporter oraz redaktor w czasopismach „Mayfire” i „Penthouse”. Jego debiut pisarski ukazał się w 1976 r. Była to książka pt. „Manitou”, która szybko stała się bestsellerem na skalę światową. Co więcej, Graham Masterton napisał ponad sto książek, przełożono je na osiemnaście języków i wydano aż w dwudziestu siedmiu milionach egzemplarzy. Autor ten może również pochwalić się nagrodą Edgara Allana Poe. Zajmuje się on pisaniem thrillerów, powieści historycznych, romansów oraz poradników seksuologicznych.

 

W książce spotykamy parę dwóch policjantów, którzy zmagają się z rzeczami wykraczającymi poza ludzką wyobraźnię. Oczywiście, nie jest to dla nich nic nowego, bowiem prowadzili już podobne sprawy. Gema Bright to pracownica firmy, która nadzoruje system kanalizacyjny. Przeprowadzając, wraz ze swoją ekipą, kontrolę jednego z kanałów jest świadkiem przerażającego, niewytłumaczalnego zjawiska. W kanałach ściekowych odnalezione zostają płody zdeformowanych dzieci, które zostały poddane aborcji. Największą zagadką jest jednak fakt, że dzieci żyją, wbrew prawom logiki. Nad dziećmi czuwa kobieta w kapturze. Nazywa je pisklakami, potępia kobiety i obwinia Boga, za to, że nie chciały one takich dzieci. Jednocześnie w szpitalu pojawiają się płody zdeformowane, żyjące mimo ogromnych wad. Co ciekawe lekarze nie potrafią wyjaśnić, jak to możliwe. Dwaj policjanci Jerry i Dżamila na początku nie dopatrują się powiązania w tych wątkach, jednak w trakcie śledztwa odkrywają, że coś jest nie w porządku.

 

Powieść ta jest zdecydowanie naszpikowana trudnymi opisami, makabrycznymi scenami, a także różnymi dziwactwami. Już teraz mogę stwierdzić, że styl autora to coś, co na pewno go wyróżnia. Serwuje on swoim czytelnikom szczegółowe opisy scen naprawdę brutalnych. Z uwagi na tematykę jest to przejaskrawione, jednak sprawia, że autora tego zapamiętuje się właśnie przez ten styl. Te szczegółowe opisy nadają niesamowity klimat powieści, tajemnica oraz surrealistyczne zjawiska sprawiają, że czytelnik pełen emocji śledzi tę historię. Oczywiście w takiej twórczości konieczne jest przymknięcie oka na różne nieścisłości, występujące w fabule.

 

„Dzieci zapomniane przez Boga” to powieść o niezwykłej narracji, którą czyta się z zaciekawieniem, niekiedy obrzydzeniem, a także niepokojem. Bardzo pozytywnie odebrałam twórczość tego autora, choć wiem, że książka ta nie jest uważana za najlepszą, to sprawia, że chce zapoznać się z innymi jego tytułami. Powieść ta dostarcza naprawdę wielu wrażeń, pozwala oderwać się od codzienności. Mogę polecić ją osobom, które chcą przenieść się na dwa wieczory do świata grozy, pełnego nadprzyrodzonych zjawisk i klątwy. Z czystym sumieniem stwierdzam, że jest to prawdziwy horror.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial