Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Galapagos

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Galapagos | Autor: Kurt Vonnegut

Wybierz opinię:

Michał Lipka

KOLEBKA NOWEJ LUDZKOŚCI

 

The humanmanis an unplanned plan
An aliencontagion
A microbe-orgasmicbacterium
Metastaticosmotic
Miasmaticblastomatic
Twohundredthousandearthrevolutions
We are no nearer to knowingwhy we are
We arewho we are
Invaders

- The PepTides

 

Po dokładnie trzydziestu pięciu latach od premiery „Galapagos” Kurta Vonneguta powraca na rynek w nowej edycji. Co prawda nie jest to powieść tak znana, jak chociażby „Rzeźnia numer pięć”, „Kocia kołyska” czy „Śniadanie mistrzów”, nie zmienia to jednak faktu, że stanowi jedno z najlepszych dokonań tego pisarza. I rzecz, którą absolutnie koniecznie przeczytać powinni miłośnicy prozy Chucka Palahniuka.

 

Było to tak. Milion lat temu był sobie rok 1986, czas, kiedy świat pogrążył się w chaosie i kryzysie ekonomicznym. Dodajcie do tego tajemniczy wirus bezpłodności i chyba możecie sobie wyobrazić, jaka tragedia spotkała ludzkość. A właściwie jaki koniec spotkał ją poza garstką szczęśliwców, których te problemy nie dosięgnęły, kiedy brali udział w Przyrodniczej Wyprawie Stulecia na wyspy Galapagos. Kolebka ewolucji staje się kolebką nowego etapu istnienia ludzi. Miejsce, skąd nowi Adam i Ewa zaczynają odbudowę gatunku, ale w formie, w jakiej nikt by się tego nie spodziewał. A wszystko to pod okiem Leona Trouta, ducha zdekapitowanego mężczyzny, który przez milion lat obserwuje zmiany, jakie zachodzą na świecie…

 

„Galapagos” Kurta Vonneguta to opowieść o końcu świata. A może bardziej adekwatnie należałoby rzec o końcu ludzkości. „Galapagos” Kurta Vonneguta to także polemika podjęta z Charlesem Darwinem i jego teorią ewolucji. Przede wszystkim jednak „Galapagos” Kurta Vonneguta to zjadliwa, piekielnie trafna satyra na nasz świat, nasze społeczeństwo i czasy. Powstała co prawda trzydzieści pięć lat temu, ale wciąż jest równie aktualna, co w chwili swojej premiery. I wciąż robi nie mniejsze wrażenie, chociaż przez ten czas literaci uraczyli nas niejednym mocnym dziełem osadzonym w podobnych ramach narracyjnych i fabularnych.

 

Siła „Galapagos”, jak siła reszty powieści i opowiadań, jakie wyszły spod ręki Vonneguta, tkwi w połączeniu szalonych pomysłów, ciętego humoru i przejmująco trafnej wizji. Wizji wyolbrzymionej, przepuszczonej przez filtr krzywego zwierciadła i wypełnionej mocą tkwiącą w prostocie. Bo proza Vonneguta jest prosta. Styl i opisy, pełne nietypowego podejścia do tematu, skupienia na nieoczywistych elementach i zabawie słowem, są ascetyczne i uproszczone, ale moc, jaka w nich się kryje poraża. Fabuła wciąga i urzeka, postacie są pełnokrwiste, chociaż pozostają jednocześnie bardziej archetypami, niż żywymi osobami, rozwiązania fabularne są nie tylko zaskakujące, ale też mają na celu zwrócenie nam na coś uwagi.

 

Efekt finalny jest iście rewelacyjny i pełen głębi. Imponujący, zachwycający, poruszający i nie pozwalający o sobie zapomnieć. Śmieszy i przeraża, intryguje i bawi. Długo można by wymieniać, ale każdy, kto ceni ambitną literaturę znajdzie tu coś dla siebie. Do tego na miłośników Vonneguta czekają takie smaczki, jak fakt, że bohaterem jest tu syn Kilgore’a Trouta znanego z takich książek, jak „Rzeźnia numer pięć” czy „Śniadanie mistrzów”. Fani prozy wspomnianego na wstępie Chucka Palahniuka znajdą tu nie tylko podobieństwo stylu, ale też i wątki, które potem znalazły się w dylogii „Potępieni” / „Przeklęci”.

 

W skrócie: polecam gorąco, jak wszystkie powieści Vonneguta. I jak zawsze niecierpliwie czekam na wznowienie kolejnych książek tego mistrza literatury. Każdą z nich warto brać w ciemno – nigdy nie zawiodą. A jakby było Wam mało galapagosowych wrażeń rozejrzyjcie się za płytą „Galapagos Vol. 1”The PepTides, inspirowaną tym dziełem.

 

Land ocean livestock
Ghostsrise and sleepwalk
Sightseers in shock
End times in chaos
Blood violencegunshots
Madness in method
Method natureorGod

- The PepTides

Sylfana

„Galapagos” to kolejna powieść Kurta Vonneguta, która łączy pozornie skrajne i nietożsame wątki, odzierając ludzkość z jej kruchej fasady poważności i wyuczonej mądrości. Pisarz pokazuje, jak wygląda „nagi król”, który musi wyzbyć się strojonych min, fałszywych póz i nieprawdziwych masek tożsamościowych. Ten symboliczny „król” to każdy przedstawiciel ludzkości, każdy, kto na drodze ewolucji wyposażył się w „wielki mózg”, który jednak nie pomaga przetrwać gatunkowi. Vonnegut ośmiesza ideę, jakoby ludzie byli najważniejszym gatunkiem na świecie, a ich dokonania przyczyniły się do możliwości przetrwania. W historii, którą czytamy, to inne funkcje i zachowania behawioralne pomagają w przetrwaniu gatunku, który zmienia się nie do poznania. Ludzie zaczynają mieć „małe mózgi”, a ich cechy fizyczne, czy też fizjologiczne, upodabniają ich do innych stworzeń – trochę do ryb.

 

Vonnegut choć opowiada w swoim stylu o ewolucjnych możliwościach przetrwania, a także o prawdopodobnie czekających nas problemach ekonomicznych i politycznych, bawi się przy tym iście szampańsko. Dzieje się tak dlatego, że jego powieść nosi znamiona literackiej przygody awanturniczej, w której to bohaterowie wyruszają na „Przyrodniczą Wyprawę Stulecia” – to właśnie oni muszą uratować ludzkość przed zagładą i dopasować się do otaczających warunków klimatycznych. Gdy połączymy te wszystkie wątki, schematy fabularne i pomysły językowe, bez wątpienia możemy od razu skojarzyć, kto jest autorem tej dziwaczej, ironicznej hybrydy. Vonnegut znów aspiruje do rangi pisarza fantastycznego, ale cały czas mocno stąpa po ziemi, nie odpuszcza ludzkości jej wad, błędów, wskazuje dosadnie, jaka jest śmieszna ze swoimi teoriami ewolucyjnymi i tezami o potędze umysłu. Pisarz, już kilkadziesiąt lat temu przewidział, z jakimi problemami będzie borykał się człowiek, jak jego pycha, egoizm i chciwość uderzy w niego rykoszetem w najmniej spodziewanym momencie.

 

Czy „Galapagos” jest więc kolejnym powtórzeniem innych utworów tego pisarza? Czy powiela już wcześniej zarysowane wątki? I tak, i nie. Tak, gdyż Vonnegut cały czas uderza w te same tony, akcentuje śmieszność ludzkości, jej wyobrażenie, że jest „Chrystusem gatunków”. Nie, ponieważ tworzy osobną fabułę, która nie nudzi, nawet jeśli poziom odczytania symbolicznego jest taki sam, jak w innych powieściach. Wielu znawców i teoretyków sztuki uważa tą konkretną powieść za najważniejszą w dorobku amerykańskiego kreatora. Jest ona na wskroś metaforyczna, ilustruje szerokie spektrum charakterystyki człowieka jako takiego, tak jakby twórca postanowił zebrać wszystkie swoje ironiczne refleksje i otoczyć je z pozoru błahą, śmieszną historyjką, która ma bawić. Odczyt wszystkich warstw interpretacyjnych może nam zabrać sporo czasu, choć warto jest podać ten tekst wszystkim zabiegom analizującym – rozebrać go na części pierwsze i poznać wszystkie znaczenia oraz kategorie przemyśleń.

 

Co ciekawe, choć mamy do czynienia z tekstem symbolicznym, język powieści wydaje się być niezmiernie prosty i powierzchowny. Nie lada sztuką jest połączyć głębokie znaczenia z prostym, momentami nawet ubogim słownictwem, tak, aby udało się stworzyć dzieło wielopoziomowe. Takimi zdolnościami wykazał się po raz kolejny Vonnegut i jest to właściwie jego cecha rozpoznawcza. Po lekturze jego wcześniejszych utworów można z łatwością skojarzyć ten styl pisania i kreowania rzeczywistości. „Galapagos” jest zdecydowanie książką wybitną, genialną w swojej prostocie i całościowej koncepcji. Jeżeli kochacie literaturę amerykańską oraz nie straszna wam maniera odzierania z obłudy i zakłamania, mogę Wam z czystym sercem polecić tę pozycję, ale także inne powieści tego twórcy.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial