Okładka wydania

Piła Mojego Dzieciństwa I Młodości Wspomnienia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Piła Mojego Dzieciństwa I Młodości Wspomnienia | Autor: Arno Giese

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

PIŁA - średniej wielkości miasto w Wielkopolsce, które może szczycić się prawami miejskimi z pierwszej połowy XV stulecia. To miasto o bogatej historii, z pięknymi zabytkami i wielkimi postaciami, które rozsławiły tę miejscowość na cały kraj. I to właśnie Pile  i jej powojennemu obrazowi, poświęcono ciekawą książkę pt. "Piła mojego dzieciństwa i młodości. Wspomnienia", której to autorem jest Arno Giese. Pozycja ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Psychoskok.

 

Jak wskazuje sam tytuł niniejszej publikacji, stanowi ona subiektywną opowieść autora o jego rodzinnym mieście. Opowieść, którą tworzą wspomnienia Arno Giese - od jego dzieciństwa pierwszych lat po II wojnie, poprzez socjalistyczny czas młodości, a kończąc na  okresie odzyskania niepodległości po 89 roku. To opowieść, którą wypełniają rodzinne wspomnienia, zasłyszane anegdoty i miejskie legendy, jak i też historie z życia autora wzięte - czasami zabawne, innym razem bardziej gorzkie. Wreszcie książka tu ukazuje nam także bogate i owocne w sukcesy, życie zawodowe autora, który jest cenionym dziennikarzem.

 

To swoista autobiografia Arno Giese, połączona z relacją o jego ukochanym, rodzinnym mieście - Pile. Dzieciństwo, młodość, pierwsze zawodowe sukcesy, opuszczenie Piły i powrót po latach - te chronologiczne wydarzenia z jego życia tworzą pierwszą i najważniejszą część tej książki. Na drugą składają się bowiem poruszające zapiski w postaci rozmaitych materiałów źródłowych, które odnoszą się do dramatycznej, wojennej historii Piły i jej mieszkańców, które wiążą się w dużej mierze z zawodowym, dziennikarskim dorobkiem autora, ale też i jego wielką pasją, jaką to jest historia.

 

Pierwszą część tej książki wypełniają wspomnienia autora, które odnoszą się do zabawnych chwil z jego dzieciństwa, sytuacji w rodzinnym domu, czy też pierwszych kroków na polu artystycznej i sportowej, areny. Kolejne strony odnoszą się już do naukowych i zawodowych kroków autora, które również cechuje duża atrakcyjność przekazu - m.in. za sprawą zabawnych scenek i dialogów, jakie cytuje tu dla nas Arno Giese. Oczywiście, owe wspomnienia idą w parzę z refleksją na temat życia w ówczesnej Polsce, czy to w odniesieniu do komunistycznego ustroju i jego najbardziej wyrazistych przejawów - z majowymi pochodami na czele, czy też trudnościami i ograniczeniami, jakie to dotykały wówczas ambitnych ludzi.

 

Druga część, to już stricte historyczne, a więc podparte bogatym materiałem źródłowym, spojrzenie na dzieje - głównie z okresu II wojny światowej, Piły i jej mieszkańców. I jest tu mowa o zbrodniczej działalności pilskiego Gestapo, o tragicznym losie ludności żydowskiej, czy też wreszcie walce o miasto i powojennym koszmarze. I przyznam szczerze, że naprawdę nie spodziewałam się tego, że te historyczne i naukowe spojrzenie na dzieje tego miasta, zaintrygują mnie, zaciekawią i poruszą równie mocno, co biograficzne wspomnienia Arno Giese. A tak właśnie się stało...

 

Obie części tej książki - wspomnieniową i historyczną, cechuje niezwykle duże i efektowne bogactwo materiałów źródłowych. Mam tu na myśli przede wszystkim wspaniałe fotografie, które obrazują życie i wspomnienia autora - m.in. zdjęcia rodziny, wspólnych spotkań, czy też pierwszych kroków na scenie, w sporcie i pracy..., ale też i oczywiście zdjęcia samej Piły, które oddają sobą obraz codzienności życia tego miasta na przestrzeni całych dziesięcioleci. Drugą grupę ów materiałów stanowią skany socjalistycznych plakatów, różnego rodzaju emblematów, urzędowych dokumentów oraz prasowych artykułów - m.in. autorstwa samego Arno Giese. To wszystko wspólnie sprawia, że książka ta nabiera jeszcze większej wartości historycznej, jak i też atrakcyjności dla czytelnika, który w ten sposób może ujrzeć na własne oczy realia tamtej dawnej, rzeczywistości.

 

"Piła mojego dzieciństwa i młodości. Wspomnienia", to z pewnością książka ciekawa, niezwykle sentymentalna, ale też i poruszająca swoją relacją - chociażby tą o czasie II wojny światowej. To biografia człowieka i jego rodzinnego miasta, po którą to w mej ocenie mogą sięgnąć śmiało nie tylko mieszkańcy Piły - tak ci obecni, jak i dawni..., ale również i miłośnicy dziejów naszego kraju. Polecam - naprawdę warto!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto