Okładka wydania

Specyfika I Efektywność Szwajcarskiego Systemu Demokracji Bezpośredniej

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Specyfika I Efektywność Szwajcarskiego Systemu Demokracji Bezpośredniej | Autor: Mirosław Matyja

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

SZWAJCARIA - to bez wątpienia jedno z najbardziej cenionych, podziwianych i stawianych za wzór do naśladowania, państw we współczesnej Europie. Cenione za rozwój gospodarczy, system prawny oraz rzecz niezwykle istotną, jaką to jest demokracja bezpośrednia. I to właśnie m.in. temu zagadnieniu, została poświęcona ciekawa monografia prof. Mirosława Matyi pt. "Specyfika i efektywność szwajcarskiego systemu demokracji bezpośredniej". Pozycja ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek.

 

Książka ta stanowi niezwykle ciekawe spojrzenie na obraz szwajcarskiego systemu demokracji bezpośredniej - zarówno w kontekście jego oceny, jak i też nawiązania do coraz częstszych głosów w naszej, polskiej dyskusji nad możliwością wprowadzenia podobnych rozwiązań także i u nas. I tak też poznamy tu m.in. zasady funkcjonowania owej demokracji na przykładzie Szwajcarii, związane z nią mechanizmy działania w obszarze wewnętrznej polityki, formy udziału społeczeństwa w sprawowaniu władzy, czy też chociażby wskazywane wady i zalety tych rozwiązań. To także charakterystyka specyficznej wielokulturowości tego kraju, jak i też analiza szwajcarskiego systemu bankowego.

 

Całość monografii została podzielona na trzy główne części, z których to każda nawiązuje sobą do omawianego tu, tytułowego zagadnienia. I tak oto pierwsza z nich - "SYSTEM POLITYCZNY", skupia się na teoretycznym omówieniu możliwych systemów sprawowania władzy, w tym ze znanym modelami demokracji, na czele. To właśnie tu znajdziemy szereg informacji na temat omówienie trzech głównych modeli - demokracji prezydenckiej, parlamentarno-gabinetowej i parlamentarno-prezydenckiej, poznamy instytucje demokracji bezpośredniej (inicjatywy ludowe, plebiscyty, referenda), przyjrzymy się efektywności owych rozwiązań, jak i wreszcie poznamy obraz owej demokracji na przykładzie Szwajcarii.

 

Druga cześć książki - "WIELOKULTUROWOŚĆ", to już stricte odniesienia do samej Szwajcarii. Odniesienia, związane z charakterystyką mniejszości etnicznych i kulturowych w tym kraju, polityką władzy centralnej względem nich, sukcesami i porażkami na tym polu, czy też chociażby szczegółową analizę roli, miejsca i dążeń mniejszości muzułmańskiej w Szwajcarii, która od wielu lat stanowi tyleż wyzwanie, co i też dowód na słuszność prowadzanej polityki migracyjnej, tego państwa.

 

I wreszcie część trzecia pt. "SEKTOR BANKOWY", która to podejmuje swoją treścią próbę omówienia funkcjonowania bankowości w Szwajcarii - jednej z najbardziej znanych gałęzi rozwoju tego kraju. I tu znajdziemy wiele ciekawych informacji na temat rodzajów szwajcarskich banków, polityki i roli Szwajcarskiego Banku Narodowego, wpływu i znaczenia sektora bankowego na gospodarkę państwa, jak i wreszcie odniesienia instytucji demokracji bezpośredniej do banków, która objawia się m.in. słynnymi referendami i ustawami, by wspomnieć chociażby "referendum przeciw zdzierstwu".

 

Niniejsza monografia stanowi sobą niezwykle merytoryczne, kompletne i interesujące omówienie kwestii demokracji bezpośredniej w Szwajcarii. Omówienie, które cechuje duża wiedza autora, udział licznych dokumentów oraz danych z zakresu socjologicznych i statycznych badań, jak i też wreszcie przystępność przekazania tej wiedzy, dzięki czemu książka ta może okazać się ciekawą pozycją zarówno dla ekonomistów, politologów oraz socjologów, jak i też tych czytelników, którzy po prostu pragną pogłębić swoją wiedzę o współczesnym świecie.

 

Omawiając tej tytuł warto docenić także jego efektowne wydanie, na które to składa się przede wszystkim mnogość rozmaitych grafik w postaci tabel i wykresów. To również duża przejrzystość tekstu, która sprawia, że bez trudu odnajdujemy się w tej narracji, a tym samym i możemy wynieść z niej jak najwięcej korzyści.

 

Reasumując - monografia pt. "Specyfika i efektywność szwajcarskiego systemu demokracji bezpośredniej", to interesująca, merytoryczna i wyczerpująca w mej ocenie, omawiane tu zagadnienie. Jeśli zatem poszukujecie informacji na temat roli demokracji bezpośredniej w Szwajcarii i jej wpływu na funkcjonowanie państwa, to ta książka będzie dla was idealnym wyborem.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto