Okładka wydania

Ziele Marianny

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:


Podziel się!

Ziele Marianny | Autor: Katarzyna Enerlich

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

„Ziele Marianny" to książka będąca drugą częścią cyklu "Akuszerka z Sensburga". Jednak dla mnie jest to pierwsze spotkanie zarówno z tą serią, jak i z twórczością autorki Katarzyny Enerlich. Autorka ma już całkiem pokaźny dorobek literacki, a ja po przeczytaniu "Ziela Marianny" mogę z całą pewnością stwierdzić, że sięgnę po kolejne książki. Dawno nie czytałam powieści, która tak bardzo podziałałaby na moją wyobraźnię. Czytając wprost czułam zapach ziół i łąk mazurskich, czułam promienie słońca i niezwykłą atmosferę tamtych wydarzeń. Autorka ma niezwykłą umiejętność barwnego opowiadania historii, przez co czytając zupełnie traciłam poczucie rzeczywistości.

 

W powieści "Ziele Marianny" śledzimy głównie życie młodej dziewczyny Marianny, będącej córką akuszerki Stanisławy. Dziewczyna przed wojną została oddana pod opiekę babci, jednak po jakimś czasie postanawia ona wyruszyć na poszukiwanie matki. Swoje kroki kieruje do klasztoru, z którym dawniej pracowała matka, mając nadzieję, że tam odnajdzie sposób na to, by do niej dotrzeć. Jednak zamiast do matki trafia do jej przyjaciółki Galiny, która wraz z mężem mieszka zaszyta w mazurskiej głuszy. Małżeństwo wiedzie proste , samowystarczalne życie i bardzo rzadko opuszcza swoje ukryte w lesie gospodarstwo. Marianna postanawia się u nich zatrzymać i przeczekać nadchodzącą wojnę. Wraz ze swoimi gospodarzami pracuje w gospodarstwie i szybko staje się dla nich jak rodzona córka. Co ciekawe wojna praktycznie ich omija- w swoim ukrytym domu nie mają oni pojęcia o tym, co dzieje się na świecie i po zakończeniu wojny z wielkim zdziwieniem słuchają relacji z wojennej zawieruchy.

 

W powieści nie brakuje również wątku miłosnego- Marianna przeżywa pierwszą prawdziwą, młodzieńczą miłość, bowiem zakochuje się w leśniczym Janku. Niestety życie ma wobec zakochanych inne plany i na drodze Marianny staje jeszcze Wojtek, który ratuje jej życie po napaści przez rosyjskich żołnierzy. Lojalność i wdzięczność, czy miłość od pierwszego wejrzenia- co okaże się dla Marianny ważniejsze?

 

Kiedy wojna staje się już tylko złym wspomnieniem mieszkańcy mazurskich miejscowości muszą ułożyć sobie życie odnowa. Zasiedlają opuszczone przez niemiecką ludność domy, odbudowują miasta i wsie, zakładają rodziny. Marianna marzy o tym, aby otworzyć własną zielarnię i przy pomocy matki pracującej w mrągowskim szpitalu udaje jej się to marzenie spełnić. To jednak nie koniec problemów- kobiety są oskarżane o szerzenie zabobonów i ciemnoty, a funkcjonowanie zielarni zostaje zagrożone.

 

W powieści bardzo ciekawie pokazane są powojenne lata w Polsce. Choć wojna się skończyła to lata po niej również nie należały do łatwych. Bieda, epidemie, traumy wojenne, a do tego jeszcze komunizm, który rządził się swoimi prawami. Większość prywatnych przedsiębiorców nie miała wtedy szans na utrzymanie się na rynku, wszak nowy ustrój dążył do tego, aby wszystko było państwowe i wspólne. Liczyły się odpowiednie znajomości i odpowiednio ulokowane pieniądze.

 

W książce bardzo podobały mi się odniesienia do medycyny naturalnej i korzystania z darów natury jakimi są zioła. Autorka ciekawie przedstawiła również powstanie mrągowskiego uzdrowiska, korzystając przy tym z historycznych źródeł. Choć książka to fikcja literacka, zdarzają się tutaj również wątki zaczerpnięte z prawdziwego życia. Bardzo ucieszyła mnie również informacja o tym, że powstanie kolejna część tej serii i ja na pewno po nią sięgnę, aby dowiedzieć się, jak potoczyły się dalsze losy Marianny i jej córki.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Skomentuj - Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto