Okładka wydania

Kształtowanie Się Wspólnoty I Sił Społecznych Na Mazurach

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Cezary Kurkowski
 • Gatunek: Popularnonaukowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 200
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 160x235 mm
 • ISBN: 9788380955905
 • Wydawca: Impuls
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kształtowanie Się Wspólnoty I Sił Społecznych Na Mazurach | Autor: Cezary Kurkowski

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Postęp, rozwój, globalizacja... - to wszystko stanowi wartość i dorobek naszego świata, ale też i zagrożenia dla niezwykle ważnej rzeczy, jaką to jest wspólnota "małych ojczyzn", czyli mieszkańców danego regionu kraju. Temu zagadnieniu została poświęcona niezwykle ciekawa monografia pt. "Kształtowanie się wspólnoty i sił społecznych na Warmii i Mazurach. Studium socjopedagogiczne", która to ukazała się nakładem Wydawnictwa Impuls.

 

Cezary Kurkowski - autor niniejszej publikacji, podejmuje się w niej omówienia zagadnienia budowania i kształtowania społecznej wspólnoty, na przykładzie Warmii i Mazur. To właśnie tu znajdziemy cenne informacje i badania nad tym, co należy robić, by ów społeczną i wspólnotową aktywizację pogłębiać, jaki można spotkać w tym obszarze trudności, czy też wreszcie jaki wymierny efekt mogą przynieść ów działania. Poznamy tu także przebieg samego procesu aktywizacji społecznej współczesnej ludności, który zmienia się wraz ze zmianami otaczającej nas rzeczywistości...

 

Książka ta została podzielona na trzy główne części, z których to każda odnosi się do innego aspektu omawianej tu tematyki.

 

"WARMIA I MAZURY - TOŻSAMOŚĆ REGIONALNA W BUDOWIE" - w tym pierwszy rozdziale poddano tu charakterystyce ów region naszego kraju, w ujęciu dziejowym, historycznym, etnicznym, jak i też kulturowym. To właśnie tutaj poznamy interesujące spojrzenie na kwestię różnorodności ludności tego regionu, zachodzące tu procesy integracji, czy też chociażby statystyczne ujęcie społeczeństwa Warmii i Mazur, m.in. ze względu na wiek, wielkość miejsca zamieszkania, wykształcenie, dochody, itd. I można traktować tę część książki jako swoiste wprowadzenie i wstęp do dalszej treści.

 

"AKTYWIZACJA SPOŁECZNA I KULTURALNA" - drogą budowania sił społecznych na Warmii i Mazurach" - w tej części została podjęta próba wskazania roli animatora społecznego w procesie aktywizacji ludności. Jest tu mowa o konkretnych środkach na scalanie społeczeństwa - m.in. za sprawą organizacji różnego rodzaju uroczystości, spotkań, wspólnych przedsięwzięć, ale też i o oporze, z jakim może spotkać się taka osoba. To także odniesienia do zainspirowania lokalnych społeczności do "wzięcia sprawy w swoje ręce", co wydaje się najlepszym sposobem inspiracji. Całość znajduje swoje oparcie na fachowej literaturze, badaniach i wiedzy autora.

 

"UWARUNKOWANIA AKTYWNOŚCI WARMIAKÓW I MAZURÓW W ŚRODOWISKACH LOKALNYCH - STUDIUM EMPIRYCZNE" - w tej oto części możemy poznać już stricte praktykę działania, czyli m.in. opis konkretnych projektów aktywizacji społecznej mieszkańców, przykłady takowej działalności na gruncie konkretnych stowarzyszeń i fundacji, jak i wreszcie naukowe badania wraz z ich wynikami i wysnuwanymi na ich podstawie, wioskami  i tezami. To już najbardziej namacalna, praktyczna i konkretna część tej książki, która ukazuje nam sobą to, co i jak można zrobić w zakresie kształtowania się lokalnych wspólnot, by osiągnąć na tym polu sukces.

 

Książka ta stanowi sobą bardzo ciekawą propozycję dla wszystkich socjologów, ale też i pedagogów, którzy zajmują się w swojej pracy zagadnieniem aktywizacji społeczeństwa, ale też i chociażby obserwacją kulturowych zmian, jakie to zachodzą na gruncie utożsamiania się z lokalną wspólnotą, wobec postępującej globalizacji. Autor zadaje tu ważne pytania i uzyskuje następnie bardzo ciekawie odpowiedzi, gdy oto na przykładzie Warmii i Mazur, rysuje przed nami tak naprawdę obraz lokalnych wspólnot w odniesieniu do różnych regionów naszego kraju. To sama merytoryka, solidność naukowych badań, jak i też bardzo przystępny język przekazu, dzięki czemu jest to tytuł nie tylko dla zawodowych socjologów, ale też i wszystkich osób interesujących się tą tematyką.

 

"Kształtowanie się wspólnoty i sił społecznych na Warmii i Mazurach. Studium socjopedagogiczne", to ciekawa, wyczerpująca temat i niezwykle merytoryczna pozycja. To właśnie za sprawą tego tytułu poznajemy dzisiejszą kondycję lokalnych wspólnot, szansę na aktywizację społeczeństwa, jak i też metody i środki, ku temu służące. Polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto
 • Zobacz Mini Tutorial