Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Bachor

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Bachor | Autor: Dominika WęcławekKatarzyna NowakowskaAnna RączkowskaWojciech Grajewski

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

Rodzicielstwo to najpiękniejsza przygoda życia, ale jednocześnie ciężki kawałek chleba. Wszyscy wiemy, że wychowanie dzieci nie należy do najłatwiejszych i na każdym etapie rodzice napotykają przeróżne przeszkody. Najpierw ciąża, która potrafi dać się we znaki, poród, który zdecydowanie nie jest przyjemnym przeżyciem, później nieprzespane nocki, zupki, kupki, bunty dwulatka, czterolatka, sześciolatka, aż wreszcie etap dojrzewania. W zasadzie niezależnie od wieku dziecka wszyscy rodzice borykają się z różnymi problemami, a jeszcze do tego dochodzi krytyka ze strony społeczeństwa i osoby, które zawsze wiedzą lepiej od nas jak wychowywać nasze dzieci. Nie jest lekko, prawda?

 

I właśnie o tych ciemnych stronach rodzicielstwa powstała książka "Bachor. Bezradnik dla nieudacznych rodziców". Na wstępie od razu zaznaczam, że jeśli nie masz poczucia humoru i do życia zawsze podchodzisz bardzo poważnie od razu omiń tę książkę szerokim łukiem, bo to zdecydowanie nie jest pozycja dla ciebie. Natomiast jeśli masz w sobie dystans, lubisz się pośmiać i pożartować być może przy czytaniu książki ubawisz się świetnie. Ja jak się okazało jestem gdzieś pomiędzy tymi dwiema postawami. Uczucia w stosunku do tej książki mam bardzo mieszane- były momenty, które mnie naprawdę rozbawiły, a były i takie, które zamiast bawić to irytowały i sprawiały, że zwyczajnie nie miałam ochoty czytać dalej. Przyznaję, że czasami przekładałam kilka stron bez czytana, aż dotarłam do jakiegoś fragmentu, który faktycznie mnie zainteresował.

 

Ogólnie książka przesycona jest czarnym humorem i niestety momentami znacznie przesadzona. To, co z założenia ma bawić, może i na początku jest śmieszne, ale w zbyt dużej ilości staje się denerwujące. Bo ileż można czytać o tym, jakie to bachory są wstrętne, jakie nam fundują tortury i jak bardzo marnują życie swoim rodzicom. To tak nie działa moi drodzy-dzieci zmieniają życie bezpowrotnie, ale nie są takimi potworami jak to pokazują autorzy (tak, wiem, że to wszystko jest wyolbrzymione po to, aby rozbawić, ale co za dużo to nie zdrowo).

 

Żeby nie było, jest też dużo fragmentów, które faktycznie świetnie pokazują te gorsze strony bycia rodzicem i zrobione jest to humorystycznie i ciekawie. Przykładem może być lista rzeczy, które dzieci przynoszą z przedszkola, porady dla ciężarnych czy pokazanie jak bardzo matki potrafią być zawistne względem siebie, co szczególnie widać w Internecie na wszelkich grupach matkowych, gdzie naprawdę trwają prawdziwe macierzyńskie wojny.

 

Co mi dało przeczytanie tej książki oprócz tego, że czasami zdarzyło mi się uśmiechnąć? Świadomość, że wszyscy rodzice mają podobne problemy i to nie tylko ja, jako mama popełniam błędy. Nie tylko moje dzieci potrafią narozrabiać i narobić wstydu, nie tylko mi zdarza się mieć dość tego całego rodzicielstwa i pomyśleć, że najchętniej bym się z tego wypisała.

 

Myślę, że sama idea książki i pomysł na nią był naprawdę bardzo dobry. Potrzeba dystansu i odrobiny humoru we współczesnym rodzicielstwie, gdzie wmawia się rodzicom, że wszystko musi być idealnie, a dzieci to aniołki w pięknych ubrankach, które grzecznie bawią się w swoich elegancko urządzonych skandynawskich pokoikach (oczywiście tylko drewnianymi zabawkami i edukacyjnymi zestawami). To tak nie działa i warto o tym mówić i pokazywać prawdziwy obraz rodzicielstwa. Autorzy książki jednak przesadzili, przez co zamiast śmiesznego antyporadnika wyszedł mam wrażenie napisany na siłę poemat o tym, że dzieci to potwory i nie warto się w to pchać. Za dużo, za sztucznie, za wulgarnie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial