Okładka wydania

Antykruchość

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Antykruchość | Autor: Nassim Nicholas Taleb

Wybierz opinię:

Literanka

Nassim Nicholas Taleb jest amerykańskim ekonomistą i filozofem, a także magistrem nauk przyrodniczych, który zdobył szeroką popularność na świecie dzięki swoim esejom dotyczących przypadkowości, zmienności i niepewności współczesnego świata. W moje ręce trafiła jego książka „Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy” i okazała się lekturą inspirującą, ciekawą i rozwijającą, bo prezentującą nowe spojrzenie na otaczający świat. Wydawnictwo Zysk i S-ka zdecydowało się przybliżyć nam poglądy tego myśliciela w czasach, kiedy rzeczywistością targają ogromne zawirowania i wygląda na to, że przyszłość może przynieść absolutnie wszystko, przewidywalność i modelowanie odeszły w zapomnienie.

 

Książka definiuje koncepcję antykruchości, rozumianej jako cechę niektórych zjawisk czy procesów, zgodnie z którym stają się one silniejsze w sytuacji trudności, stresu. Zmienność i problemy działają na korzyść antykruchych zjawisk. Co ważne, nie chodzi tylko o odporność, trwanie w trudnych warunkach, ale o rozwijanie się pod ich wpływem. Jako przykład autor podaje choćby miłość, która często wzmacnia się, kiedy rzuca się jej kłody pod nogi. Podobnie jest z nauką języka obcego, która okazuje się najskuteczniejsza wtedy, kiedy sytuacja wymusza konieczność porozumiewania się, dogadania w warunkach naturalnych. Tym samym autor prezentuje tezę, że do rozwoju potrzebne jest ryzyko, odwaga stawiania sobie wyzwań, znoszenie zmienności i czerpanie z niej korzyści. Odnosi się to nie tylko do życia jednostek, ale całych systemów, a nawet ludzkości, czy właściwie całego życia na Ziemi, bo nawet procesy ewolucji wpisują się w koncepcję antykruchości – jako procesy preferujące te cechy, której lepiej dostosowują gatunki do zmieniających się warunków życia.

 

Antykruchość jest cechą pożądaną w czasach, kiedy nie możemy być niczego pewni. Pozwala ona pozostać na powierzchni w każdych warunkach, sprawia, że będziemy przygotowani na wszystko. Autor podaje mnóstwo przykładów na antykruche procesy, związki międzyludzkie, firmy, państwa, produkty, systemy polityczne i ekonomiczne. Przeciwstawia je zjawiskom kruchym, dzięki czemu z łatwością można przyswoić sobie i zrozumieć tę koncepcję.

 

Autor przedstawia swoje poglądy na temat źródeł kruchości i antykruchości w gospodarce i finansach. Zwraca uwagę na nieliniowość rządzącą naszą rzeczywistością, zadłużeniu rosnącym w czasie w sposób wykładniczy. Innym zjawiskiem charakterystycznym dla współczesności jest asymetria skutków wielu zdarzeń. Podaje przykład podróży samolotem, która zgodnie z planem trwa 6 godzin. W normalnych warunkach można byłoby ją skrócić o mniej więcej pół godziny, natomiast istnieje wiele czynników, takich jak złe warunki pogodowe, kataklizmy, przez które istnieje ryzyko wydłużenia ich o znacznie więcej. Antykruchości nie służą również wielkie rozmiary, złożoność, brak różnorodnych możliwości i założenie, że zawsze będzie tak, jak jest, albo lepiej.

 

Najważniejsze wydaje się w książce Taleba określenie tego, jak być antykruchym w finansach. Przedstawia i rozwija zagadnienia konieczności posiadania różnych źródeł dochodów i aktywów, dążenia do takiej działalności, która przy małych kosztach generuje duże przychody.

 

Ogólnie rzecz biorąc, książka jest bardzo ciekawa, odkrywcza i warto zwrócić na nią uwagę. Mimo że razi pewną nonszalancją – kiedy autor podaje przykłady postaci historycznych okazuje się, że wydawca musi prostować jego informacje, bo są nieprecyzyjne – oraz brakiem poparcia prezentowanych tez dowodami naukowymi, to dobrze jest poznać punkt widzenia autora. Jest dość przyjemną lekturą, napisaną ze sporą dawką poczucia humoru, co zdecydowanie wpływa pozytywnie na jej odbiór. Z drugiej strony dużo tu również, być może niepotrzebnych, osobistych wtrąceń i odbiegania od głównego tematu. Tak czy inaczej warto po nią sięgnąć, by dowiedzieć się więcej o otaczającym nas świecie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial