Okładka wydania

One

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Katarzyna Woś
 • Gatunek: Obyczajowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 248
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 121x195 mm
 • ISBN: 9788381477949
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

One | Autor: Katarzyna Woś

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

"One" to opowieść o pięciu kobietach, których drogi przecinają się w miejskiej bibliotece w Grabowie. Każda z nich ma swój bagaż doświadczeń, swoje problemy. Różni je wiek, pozycja społeczna, doświadczenia.

 

Główną bohaterką książki jest najmłodsza z kobiet- Marta Marzyńska. Poznajemy ją w momencie, kiedy kończy studia i postanawia wrócić do rodzinnego domu, do Grabowa. Choć swoją przyszłość wiązała ona z Lublinem, w którym studiowała, to jednak poczucie obowiązku wobec matki, a także nieudany związek sprawiają, że Marta postanawia zamieszkać w Grabowie i tam podjąć pracę w miejskiej bibliotece. Początkowo ambitna, pełna planów dziewczyna na skutek miłosnego rozczarowania pogrąża się w apatii i rezygnuje ze swoich planów. Sytuacji nie poprawia jej matka, która nieustannie wzbudza w niej poczucie winy, przez co córka jeszcze bardziej nie potrafi podjąć samodzielnego życia.

 

To właśnie w bibliotece Marta poznaje pozostałe bohaterki książki- Basię, Annę i Zofię. Anna, kierowniczka biblioteki, elegancka kobieta, która wiedzie z pozoru bardzo szczęśliwe, dostatnie życie wydaje się niedostępna i wyniosła. Tak naprawdę to jednak tylko poza, która maskuje problemy małżeńskie kobiety. Basia to kobieta, która ukrywa przed innymi padaczkę i to przez chorobę musiała ona zrezygnować z pracy nauczyciela i podjąć się pracy w bibliotece. Zosia- samotna, choć mająca rodzinę. Z siostrą łączą je bardzo złe relacje, a jedyny syn postanowił pójść do wojska. Jedyną radością Zosi jest jej ukochany piesek.

 

Do tego jest jeszcze Renata, czyli najtragiczniejsza postać w książce. Historię Renaty poznajemy bardzo szczegółowo, począwszy od ślubu z rozsądku, a bez miłości. To był początek gehenny kobiety, która boryka się z mężem alkoholikiem i damskim bokserem. Przemoc w domu, nieszczęśliwe małżeństwo i nieustanny strach o dzieci sprawia, że Renata jest nieprzyjemna i zgorzkniała, ciężko jest jej normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Choć wiele osób wyciąga do Renaty pomocną dłoń, nie potrafi ona tej pomocy przyjąć, poradzić sobie ze swoimi problemami i uwolnić się od męża kata.

 

Autorka książki podejmuje tutaj bardzo trudny temat jakim jest przemoc domowa. Doskonale ujęte zostało funkcjonowanie takich rodzin i to, jak trudno kobietom uwolnić się z takiego związku. Sama często zadaję sobie pytanie dlaczego kobiety zgadzają się na przemoc w domu i nie szukają pomocy. Okazuje się jednak, że jest to problem bardzo złożony, ofiary nie dość, że są współuzależnione, to jeszcze często dochodzi fakt zastraszania, depresji i braku pomocy ze strony najbliższych. Opisana historia Renaty pokazuje ten problem doskonale.

 

Ciekawe jest również tło historyczne książki, w której oprócz zmian zachodzących w życiu bohaterek obserwujemy również zmiany w kraju. Akcja książki ma miejsce w 1990 roku, kiedy to Polska zaczęła wychodzić z czasów PRL-u. Czytając możemy poczuć specyficzną atmosferę tych lat i zobaczyć, jak wtedy żyło się ludziom.

 

"One" to opowieść, która pokazuje, że prawdziwą przyjaźń można znaleźć w każdym wieku i czasem wśród najmniej spodziewanych osób. To również refleksja nad tym, jak mało wiemy o ludziach, którzy są wokół nas. Czasami żyjemy obok kogoś latami, spotykamy codziennie w pracy, a tak naprawdę nic o tej osobie nie wiemy. To krótka powieść obyczajowa, licząca ledwie 247 stron, ale niosąca za sobą ważne przesłanie.

 

Książka "One" jest debiutem literackim początkującej autorki Katarzyny Woś. Została wydane nakładem wydawnictwa Novae Res.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto