Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Oddaj To Morzu

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Joanna Sykat
 • Gatunek: Romans
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 240
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788366473133
 • Wydawca: Prozami
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Słupsk
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Oddaj To Morzu | Autor: Joanna Sykat

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

Wyobraź sobie humorzasty, nieprzewidywalny Bałtyk i dwie skłócone siostry, z których każda ma za sobą jakieś trudne przeżycia, więc unikają się nawzajem jak ognia. Teraz mają spotkać się w rodzinnym gronie, by poznać nowego męża jednej z nich. Oto książka „Oddaj to morzu” Joanny Sykat z naprawdę dramatyczną, bardzo skomplikowaną historią ludzkich losów. Czy dwie siostry mogą być tak różne, że aż prowadzi to do wzajemnej nienawiści? Czy warto walczyć o ujawnienie prawdy za wszelką cenę i kosztem nadwerężenia relacji? Co wygra, gdy do głosu dochodzi chęć zemsty? Kto wyjdzie obronną ręką, gdy los, niczym przypływ, przyniesie ze sobą liczne zmiany.

 

W powieści spotykamy dwie niezwykle skontrastowane główne bohaterki. Ewa jest nietuzinkowa, sarkastyczna, czasem wulgarna, a wręcz bezczelna, ale w ogólnym podsumowaniu- człowiek o dobrym sercu. Jej starsza siostra Anna zaś, to ułożona, piękna, na pierwszy rzut oka stonowana kobieta, która w życiu zawsze dostaje to, czego chce. Obie pochodzą z rodziny, w której są równi i równiejsi, a jedno dziecko jest lepiej traktowane od drugiego. Obie, mimo dorosłego wieku, mają problemy z dojrzałością emocjonalną i funkcjonowaniem wśród ludzi. Obie są wewnętrznie połamane, nie radzą sobie z niepowodzeniami i traumami z przeszłości, brakiem miłości, odrzuceniem i mnóstwem czających się za ścianami kłamstw. Mają też tendencję do komplikowania sobie życia. Pewne jest jednak to, że Ewa nie znosi Anny od dzieciństwa. To, co zdarzyło się wiele lat temu, nieustannie wpływa na teraźniejszość i nie pozwala na budowanie nawet w miarę normalnej przyszłości. Dużą rolę grają tu nawarstwione żale, tłumione emocje, namiętności i gniew, którego nie można z różnych względów ujawnić. Na to, powiedzmy, pole minowe wkracza kluczowa postać, czyli doktor Andrzej. Od razu orientuje się, że świat Ewy i Anny jest pełen buzujących wulkanów, a członkowie rodziny nie są wcale tymi, kogo udają. Jakie są przyczyny tego, że dorosłe kobiety często zachowują się jak rozwydrzone dzieci?

 

Joanna Sykat dość chaotycznie prowadzi czytelnika przez karty swojej powieści, co zresztą współgra z charakterami głównych bohaterek. Akcja rozkręca się w spokojnym tempie.

 

Na początku ma wiele niejasności i konfliktów między postaciami, których przyczyn można się jedynie domyślać. Wszystko daje wrażenie pewnego rozedrgania i huśtawki emocjonalnej. Autorka nie od razu zdradza motywy działań poszczególnych bohaterów, by potem ruszyć z kopyta i szokować czytelnika aż do ostatniej strony. Odkrywa tym samym prawdziwe oblicze prezentowanych postaci – kim są, jakie mają dylematy moralne, co czai się za maskami, które przywdziewają. Mamy tu tragedie, szokujące zachowania, nagle pojawiające się rządze i namiętności (miejscami przechodzące nawet w delikatny erotyk). Autorka dodaje do wydarzeń wartościowe opisy zawierające wiele szczegółów pieszczących zmysły, jak choćby w przypadku opisów nadmorskiej Kużnicy, ale i scen bliskości między bohaterami. W powieści znajdą się również wstawki z przeszłości, utrzymane w innym tonie niż reszta powieści, z dużą dozą napięcia.

 

Joanna Sykat pokazuje, że zepchnięte w podświadomość tragedie wyciskają piętno na dalszych losach każdego człowieka. Poddaje też pod dyskusję czym jest moralność i czy ma granice. Co jest etyczne, dozwolone i jaka jest rola radzenia sobie z samym sobą?

 

Z kwestii technicznych warto wspomnieć, że czytanie ułatwia sporej wielkości czcionka z przejrzystą interlinią i sporym marginesem bocznym.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial