Okładka wydania

Śląsk Zbuntowany

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Dariusz Zalega
 • Gatunek: Reportaż
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 224
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 133x215 mm
 • ISBN: 9788380499362
 • Wydawca: Czarne
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Wołowiec
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Śląsk Zbuntowany | Autor: Dariusz Zalega

Wybierz opinię:

Bnioff

Historia jest polem walki, stwierdził Dariusz Zalega w słowie od autora zamieszczonym w podsumowaniu jego kapitalnej ksiązki o burzliwych losach mieszkańców Górnego Śląska w dwudziestoleciu międzywojennym. „Śląsk Zbuntowany” to opowieść o wycinku historii kilkudziesięciu bohaterów wywodzących się z regionu zwanego perłą w koronie, który po pierwszej wojnie światowej podzielony został między Polskę, Niemcy i Czechosłowację.

 

Opisując rewolucyjną gorączkę nie ogranicza się Autor do wspomnianego regionu, nawet wprost pisze, że nie zamierza opisywać jego dziejów, swoją pracę poświęcił bowiem Ślązakom, którzy ruszają na pomoc swoim braciom robotnikom z Hiszpanii, gdzie w lipcu 1936 roku rozgorzał zbrojny konflikt między nowo powołaną Republiką, a faszyzmem, który rozpoczynał swój triumfalny pochód po Europie.

 

Autor świetnie wpisał opowieść o zrewoltowanych Ślązakach w kontekst tego, co działo się w całej Europie po I wojnie światowej, nawet na moment jednak nie tracąc z oczu głównego wątku czyli losów mieszkańców swojej małej ojczyzny. Dariusz Zalega jest dziennikarzem i doktorantem w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego, reżyserem filmów dokumentalnych oraz organizatorem wydarzeń kulturalnych. Na okładce niniejszego wydania znaleźć można QR kod do filmu jego autorstwa „Pamięć i dynamit. Opowieść o śląskich antyfaszystach w Hiszpanii”. Zalega prowadzi też fanpage „Zbuntowany Śląsk”, gdzie można poszerzyć wiedzę po, lub w trakcie, lektury jego książki.

 

A rzecz jest faktycznie wyjątkowa, świetnie udokumentowana, opatrzona mnóstwem fotografii, bije z niej także czysta pasja historii i miłość do miejsca, z którego się wywodzi, miejsca, które sam Autor pewnie określiłby mianem hajmatu. Czytelnik ma więc okazję, by poznać kawałek historii opowiedziany przez Ślązaka, który oddaje głos Ślązakom, bohaterom tamtych wydarzeń, postaciom z krwi i kości, których często cytuje, którzy stają się narratorami opowieści o górnośląskich rewolucjonistach. „To historia widziana oczyma tych Ślązaków, których los rzucił za Pireneje, a potem rozsiał po całym świecie. Tych, których nazwiska zachowała właśnie historia. I tych, w których życiu odbijały się losy pewnej generacji.”

 

„Śląsk zbuntowany” napisany, co należy szczególnie podkreślić, lekkim plastycznym stylem opiera się na wielu naukowych opracowaniach, pracach badawczych naukowców ale solą tej pracy są wspomnienia i dokumenty, które odnalazł Autor w Archiwum Państwowym w Katowicach, w katowickim oddziale archiwum IPN oraz w warszawskim Archiwum Akt Nowych. Żeby zweryfikować wiarygodność wielu wspomnień, które, co zrozumiałe mogły być poddane konfabulacjom, posiłkował się Zalega archiwami Międzynarodówki Komunistycznej przechowywanych w Rosyjskim Państwowym Archiwum Historii Społeczno-Politycznej w Moskwie.

 

Praca Dariusza Zalegi pozbawiona jest jakiegokolwiek, najmniejszego nawet, ideologicznego skrzywienia, co, moim przynajmniej zdaniem, jest jej największą zaletą jako książki historycznej. Największą, naturalnie obok tych, o którym wspomniałem powyżej, a które w sumie powodują, że pochłania się ją z żywym zainteresowaniem. Może więc pokusić się o stwierdzenie, że choć robotnicy przegrali wiele bitew, to „Śląsk zbuntowany” z całą pewnością przyczyni się do tego, że bitwy o pamięć o nich nie przegrają. Jestem przekonany, że będzie czytana i komentowana z równym zainteresowaniem co reportaże z międzywojennego polskiego Śląska zawarte w tomie „Z czarnego kraju” w wyborze Wojciecha Janoty czy kanoniczne już pozycje, które zwykło określać się mianem literatury śląskiej, do których można zaliczyć teksty pisane na Śląsku, o Śląsku, przez Ślązaków. Praca Dariusza Zalegi w pełni wypełnia tę definicję.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto
 • Zobacz Mini Tutorial