Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Smażone Tablety

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Smażone Tablety | Autor: Agnieszka Tyszka

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

Książki Agnieszki Tyszki są niczym jedzenie pokazywane na sieci. Takie, na które każdy zachłannie patrzy, bo jest kolorowe, dobrze oświetlone, egzotyczne i najpewniej najsmaczniejsze. Autorka serwuje czytelnikowi pyszną historię, pięknie ją podając i sprawiając, że po lekturze ma się ochotę na więcej. Skąd to kulinarne porównanie? Wszystko przez niepowtarzalny przepis na smażone tablety…

 

Główną bohaterką wydanej przez Akapit Press książki „Smażone tablety” jest Karolina. Poznajemy ją w momencie, w którym matka dziewczyny postanawia wyjechać za granicę i stać się wielką sławą. Nie patrzy przy tym na nikogo, a już na pewno na własne dziecko, przed którym czai się widmo egzaminu maturalnego i wybór ścieżek dalszej edukacji. Jakby mało było kłopotów rodzinnych, nauczyciele stanowczo zalecają Karolinie zaangażowanie w wolontariat na rzecz najmłodszych. Nastolatką targają trudne emocje, bo to, co ją spotyka, to jakiś podwójny życiowy zakręt. Czuje się zdradzona, niechciana i bardzo samotna. Próbując wybrnąć z enigmatycznych zawirowań losu, jednocześnie zastanawia się nad tym, czym właściwie kierują się ludzie, jakie mają wartości i priorytety. Nie bez znaczenia pozostaje tu wiedza o roślinach pospolitych, którą Karolina nabyła pod okiem dziadka. Okazuje się, że w świecie roślin i ludzi można odnaleźć niezwykle wiele analogii.

 

Fascynujące jest to, jak autorce udaje się przekazać tak wiele ważnych spraw na podstawie wycinka z rzeczywiści jednego bohatera. Może nie do końca jednego, bo Karolinie towarzyszy przecież Maks, który nigdy nie mówi niczego na poważnie, wspaniała przyjaciółka Wiśnia oraz Józefina, czyli według dokumentów najprawdopodobniej babcia. Wszystkie te postaci mają wyraźny charakter, istotną rolę do spełnienia i interesujące refleksje, które wpływają na przebieg wydarzeń. Młodzież jest nad wyraz dojrzała, jak na swój wiek. Wiedzą, czego chcą, wykazują się empatią i niemałym rozsądkiem. Dorosłych natomiast z marszu chciałoby się sprowadzić do piony. I kto tu nad kim powinien sprawować pieczę? Różne są postawy rodziców, opiekunów i nauczycieli. Od zbyt wymagających, kontrolujących do takich, którzy własne dzieci mają za kulę u nogi. Czy dorośli mają prawo do realizacji swoich zachcianek kosztem własnych rodzin? Gdzie szukać wsparcia, kiedy zostało się sierotą z obojgiem żyjących rodziców? Czy matka, córka i babcia mogą być z zupełnie innych światów? Agnieszka Tyszka pokazuje, że praktycznie każdy człowiek zmaga się z jakimiś kłopotami, chociaż skala tych problemów może być dość szeroka. Dla jednego jest to nieokrzesane rodzeństwo, dla drugiego np. niepełnosprawność. Nie zawsze jest tak różowo, jak to przedstawiają blogi, o których mowa w powieści. Po lekturze „Smażonych tabletów” na wiele spraw patrzy się zupełnie inaczej.

 

Lubię prozę Agnieszki Tyszki. Jej książki przypominają mi trochę przewodniki po gąszczu tak trudnych relacji międzyludzkich. Kiedy pod lupę bierze się jeden przypadek i na jego przykładzie opisuje przypadłości jakie mogą spotkać innych. Lekkość i wyczucie, z jakimi autorka pisze o troskach i kłopotach, by dało się je rozebrać na części pierwsze i dokładnie przeanalizować, stawiają jej książki na wysokim poziomie. W „Smażonych tabletach” pojawia się niezwykle istotny dla każdego człowieka, niezależnie od wieku, temat dotyczący tego, co jest prawdziwe oraz co uznajemy za ładne. Życie w sieci potrafi być piękne, cukierkowe, pozbawione trosk i wszelkich wad. Co w ostatecznym rozrachunku wygra? Bajeczne, klimatyczne, toskańskie „dolce vita”, czy polskie, panierowane, „smażone tablety”?

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial