Okładka wydania

Zaproszenie Na Śmierć

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Alfred Siatecki
 • Gatunek: Sensacja
 • Język Oryginału: Polski
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788365891792
 • Wydawca: Oficynka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdańsk
 • Ocena:

  4,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zaproszenie Na Śmierć | Autor: Alfred Siatecki

Wybierz opinię:

Anena

Alfred Siatecki jest lubuskim dziennikarzem oraz autorem powieści kryminalnych, który zajmuje się również krytyką literacką i historią literatury. Uznanie w lokalnym środowisku przyniosła mu seria książek o dziennikarzu Danielu Jungu, który podczas zbierania materiałów do kolejnego artykułu zajmuje się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. Niedawno na rynku wydawniczym pojawiła się czwarta część poświęcona amatorskim śledztwom Junga pod niezwykle ekscytującym tytułem ,,Zaproszenie na śmierć” [Mam dobrą wiadomość dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji przeczytać książek pana Siateckiego, iż nie trzeba ich czytać zgodnie z chronologią wydania, ponieważ stanowią one opis spraw kryminalnych nie związanych ze sobą, więc kolejność ich czytania nie jest wymagana.

 

Fabuła tej powieści oscyluje wokół morderstwa kobiety dokonanego w apartamencie profesora inżynierii biomedycznej Bolesława Witkowskiego oraz jego zagadkowego zaginięcia. Śledztwo w tej sprawie rozpoczyna komisarz Jacek Syski, jednakże sprawa okazuje się znacznie bardziej skomplikowana niż można było początkowo przypuszczać. Coraz więcej niewiadomych oraz wykluczające się ślady sprawiają, że policja zaczyna błądzić. Kiedy dochodzi do kolejnych morderstw z pomocą skonfundowanym śledczym przychodzi Daniel Jung.

 

Niestety znaczącym utrudnieniem, na które się natkniemy już na początku książki jest ogromna ilość nowych postaci i ich przezwisk. Muszę przyznać, że miałam trudności z zapamiętaniem kto jest kim, więc uprzedzam, że podczas czytania warto mieć przy sobie notes, w którym można zapisać sobie powiązania między postaciami. Również to, że kryminalna opowieść jest ukazana z perspektywy wielu bohaterów nie ułatwia rozeznania się w świecie przedstawionym. Jednakże, gdy już przebrnie się przez te początkowe trudności, to warto wspomnieć o atutach tej powieści.

 

Czytelnicy, którzy znają powieści Alfreda Siateckiego mogą się spodziewać po czwartej odsłonie przygód Junga stałych elementów charakterystycznych dla pisarstwa tego autora. Na równi z fabułą i zawiłą intrygą ważny jest sposób opisu, czyli narracja, która podobnie jak w przypadku pozostałych części, która jest napisana z dbałością o poprawność polszczyzny i jej różnorodność w zakresie słownictwa. Już choćby z tego powodu warto sięgnąć po powieści pana Siateckiego, gdyż są one nie lada gratką dla koneserów i osób troszczących się o kulturę języka polskiego.

 

Na korzyść, która przemawia za sięgnięciem po ,,Zaproszenie na śmierć” jest również ukazanie środowiska lokalnego. Autorowi książki udało się niezwykle plastycznie i z dużą dozą dystansu ukazać Zieloną Górę oraz jej mieszkańców. Wraz z Jungiem wybieramy się na spacer po tym pięknym lubuskim mieście i podczas przemierzania uliczek docieramy do istotnych informacji, które mogą naprowadzić nas na nowe tropy. Kolejną ogromną zaletą jest wielowątkowość i wielotematyczność, które pozwalają na przyjrzenie się sprawie kryminalnej nie tylko pod różnymi kątami, ale również ukazują opisany przez pana Siateckiego świat w różnych perspektywach. Z jednej strony zwraca to uwagę na zróżnicowanie współczesnego społeczeństwa, ale i ukazanie perspektywy lokalnej wraz z jej bolączkami oraz pozytywnymi aspektami. Można zatem powiedzieć, że w tej powieści każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Dla mnie ta powieść była czytelniczym wyzwaniem, ale i interesującą odskocznią od wielu podobnych do siebie książek, których jest obecnie bardzo dużo. Wartka akcja, dopracowanie wątków pobocznych oraz skomplikowanie kryminalnej intrygi w taki sposób, aby za pierwszym razem nie móc wytypować mordercy to główne atuty tej niezwykle wciągającej, ale i wymagającej powieści.

 

Jednakże zdaję sobie sprawę z tego, że styl pana Siateckiego nie przypadnie wszystkim do gustu, jednakże uważam, że warto przeczytać tę, jak i jego poprzednie książki, aby móc sobie wyrobić o nich własne zdanie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto
 • Zobacz Mini Tutorial