Okładka wydania

We Mgle

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Lisa Gray
 • Tytuł Oryginału: Thin Air
 • Gatunek: Kryminał
 • Język Oryginału: Angielski
 • Liczba Stron: 368
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788380537309
 • Wydawca: Burda
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

We Mgle | Autor: Lisa Gray

Wybierz opinię:

Anena

Jessica Shaw jest młodą, ale uzdolnioną detektywną, która po śmierci ukochanego ojca nie może się odnaleźć i postanawia wyjechać, jednakże nigdzie nie może zagrzać miejsca. Między kolejnymi łykami kawy w przydrożnej kawiarni odbiera niepokojącego e-maila, w którym anonimowy nadawca przesłał jej zdjęcie zaginionego 25 lat temu dziecka. W małej dziewczynce z kucykami Jessica rozpoznaje siebie. To niezwykłe odkrycie sprawia, że detektywka nie tylko rozpoczyna śledztwo we własnej sprawie, ale również poddaje w wątpliwość całe swoje życie. Czyżby przez ponad 25 lat żyła w wielkim kłamstwie, a człowiek, którego nie uważała za ojca wcale nim nie był? Co się stało z jej biologiczną matką? W odkryciu prawdy pomaga jej przypadkowo poznany dziennikarz, jednakże, czy jego intencje naprawdę są tak bezinteresowne, jak deklaruje? A może on również skrywa jakąś tajemnicę? A może otrzyma pomocną dłoń od lokalnego policjanta, Pryce’a, w którym rozpoznała jednego z żałobników opłakujących śmierć jej ojca?

 

Jessica w podążaniu za prawdą o własnym pochodzeniu trafia do niewielkiego amerykańskiego miasteczka, w którym mieszkała przed śmiercią jej matka. Na miejscu odkrywa szokującą prawdę o śmierci matki i musi się również zmierzyć ze zmową milczenia. Małe miasteczko skrywa wielkie sekrety, których broni mimo tak długie upływu czasu. Również lokalna policja wzbrania się przed współpracą z panną Shaw. Jessice przyjdzie się zmierzyć nie tylko ze śledztwem w sprawie mordercy matki i własnym tajemniczym zniknięciem, lecz przede wszystkim z milczącym przyzwoleniem na pozostawienie tej sprawy w niepamięci przez kolejne lata.

 

Powieść ,,We mgle” to nie tylko niezwykle interesująco napisany thriller trzymający czytelnika w niewiedzy aż do samego końca, lecz również książka nasączona wątkiem psychologicznym. Główna bohaterka podczas prowadzenia śledztwa zaczyna powoli odkrywać szokujące prawdy dotyczące swojej przeszłości, a wszystko to, w co do tej pory wierzyła okazuje się kłamstwem. Detektywka musi zmierzyć się z dawnymi wydarzeniami, których nie pamięta, ale które odcisnęły piętno na jej przyszłym życiu. To, co brała za pewnik dostarczający jej poczucia bezpieczeństwa okazało się mrzonką, która sprawiła, że podczas śledztwa zaczyna gubić się we mgle okrywającej przeszłość jej i jej matki. Nic nie jest już takie samo, a człowiek któremu ufała bezgranicznie, którego kochała najbardziej na świecie okazał się kłamcą. Nie dziwi zatem to, że Jessica w wyniku nadmiaru wiadomości o przeszłości matki, zaczyna tracić czujność i zmysł charakterystyczny dla swojego zawodu. Odchodzi w cień jej tożsamość prywatnego detektywa, a dochodzi do głosu jej drugie ja – córki wychowywanej bez matki przez kochającego ojca. Z powodu osobistego zaangażowania i skrajnych emocji, które nią miotają, kobieta nie dostrzega czyhającego dość blisko niebezpieczeństwa.

 

Autorka powieści nie tylko świetnie poradziła sobie ze stworzeniem wciągającej do głębi fabuły, ale wplotła w nią tematykę, która wciąż jest spowita milczeniem. Sprawa zamordowanej młodej studentki Amy Ong, która prostytuowała się, aby zarobić na studia prawnicze i zapewnienie rodzinie lepszego bytu, ukazuje dwulicowość amerykańskiego społeczeństwa, które przymyka oczy na prostytuowanie się młodych kobiet. Zwłaszcza żony podstarzałych klientów zasługują na ostracyzm, gdyż milczą w sprawie wielokrotnych zdrad tylko po to, aby nie narazić się na zepsucie opinii. Nie dziwi zatem fakt, iż kiedy poznajemy tożsamość mordercy, ta sprawa staje się jeszcze bardziej paląca,
Autorka piętnuje również środowisko policjantów, którzy okazują się niegodni powierzonej im misji. Są nie tylko niekompetentni, ale również celowo przemilczają znaczące poszlaki, a nawet starają się posłać do więzienia całkowicie niewinną osobę byleby tylko szybko zamknąć śledztwo i wrócić do domu. Oczywiście wyjątkami od tej reguły są Pryce i jego partner, jednakże sumienie tego pierwszego nie jest tak krystalicznie czyste, jakby się mogło wydawać.

 

Podsumowując, ,,We mgle” to bardzo udany debiut amerykańskiej dziennikarki, która stworzyła interesującą postać młodej detektywki z problemami, która w celu ich zagłuszenia często sięga po alkohol. Jessica Shaw nie jest postacią krystalicznie czystą, wzorem cnót, czy osobą godną naśladowania. Wręcz przeciwnie, jest osobą z krwi i kości, kobietą zmagającą się z problemami, która popełnia błędy i często się myli. Nie umniejsza to jednakże jej inteligencji oraz cechom, które uczyniły z niej detektywkę w pełnym tego słowa znaczeniu. Jednakże jest ona również kobietą poruszającą się w zdominowanym przez mężczyzn świecie i często zmagającą się z szowinistycznymi docinkami ze strony kolegów po fachu. Jednakże widać, że nawet brak akceptacji i przejawy braku szacunku do zawodu, który wykonuje, nie zatrzymują jej. Jessica jest bardziej zmotywowana do tego, żeby pokazać na co ją stać i „zagrać na nosach” niedowiarków, którzy mają ją za słabszą ze względu na wygląd i płeć. Nie dziwi zatem to, że już nie mogę się doczekać kolejnego śledztwa wytatuowanej blondwłosej detektywki z charakterem. Mimo kilku potknięć narracyjnych, pierwsza część jej perypetii okazuje się interesującą lekturą nie tylko na letnie wieczory.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial