Okładka wydania

Szukając Gwiazd I Inne Opowiadania

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Marek Hłasko
 • Gatunek: Literatura Piękna
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 296
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125x195 mm
 • ISBN: 9788324410453
 • Wydawca: Iskry
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Szukając Gwiazd I Inne Opowiadania | Autor: Marek Hłasko

Wybierz opinię:

Anena

W zeszłym roku minęła 50. rocznica śmierci Marka Hłaski, doskonałego prozaika, który był nazywany polskim Jamesem Deanem. Nie dziwi zatem fakt, iż Wydawnictwo Iskry postanowiło uczcić tę rocznicę nowymi wydaniami jego opowiadań. Mnie przypadł zaszczyt przeczytania i wyrażenia opinii o tomiku zatytułowanym ,,Szukając gwiazd i inne opowiadania”, który zawiera między innymi ,,Pamiętasz Wanda”, „Umarli są wśród nas”, ,,Brat czeka na końcu drogi”, ,,Trudna wiosna”, ,,Miesiąc Matki Boskiej”, czy ,,Opowiem wam o Esther”.

 

Moim zdaniem są to jedne z najlepszych utworów, które stanowią mieszankę jego młodzieńczych prób oraz opowiadań z tzw. okresu izraelskiego. Takie zmieszanie ze sobą utworów z różnych okresów twórczości sprawia, że czytelnik może prześledzić ewolucję jego pisarstwa, która wyraża się w zmianie środków wyrazu i języka, jakim opisuje świat przedstawiony i bohaterów swoich opowiadań. Niewątpliwie ogromny wpływ na kształt i wydźwięk jego dzieł prozatorskich miała emigracja, którą bardzo dotkliwie przeżywał. Niewątpliwie Hłasko i jego twórczość to kwintesencja negatywnych doświadczeń i nieszczęść Polaków, którzy znaleźli się w nowej powojennej rzeczywistości i nie potrafili się w niej odnaleźć. To również przepełnione cynizmem zwierciadło pokolenia ludzi rozczarowanych rzeczywistością lat 50. XX. Troska o przyszłość, przekonanie o fatalizmie, czy po prostu krytyka zastanego stanu rzeczywistości mieszają się z elementami dawno utraconego romantyzmu odzwierciedlającego stan duszy jego pokolenia. W tych utworach widoczna była wielość przeżyć związanych z powojenną rzeczywistością, która mocno oddziaływała na jego twórczość, a co za tym idzie również na opowiadania zawarte w tym tomie. Niemalże każda karta jego krótkich form przepełniona jest goryczą, przygnębieniem i niepokojem, które ukazane są z perspektywy różnych bohaterów, w których czytelnika zapewne znajdzie nie tylko cząstkę autora, ale i samego siebie. Jest zatem odczuwający bezsens życia bohater ,,Umarli wśród nas”, który prowadzi czczą egzystencję, nastolatkowie, których młodzieńcza miłość zostaje przerwana przez niemieckich żołnierzy (,,Szukając gwiazd”).

 

Najbardziej poruszyło mnie opowiadanie ,,Miesiąc Matki Bożej”, które skupia uwagę czytelnika na partyzantach chcących surowo ukarać Polkę zakochaną w okupancie. Widoczna jest tutaj próba polemiki z mitem bohaterskiego Polaka, mężczyzny twardego dzięki właściwemu wychowaniu pochodzącego od dziada pradziada. Taki ideał mężczyzny, który nie płacze, jest silny pod względem psychicznym i fizycznym kłóci się z zachowaniem bohaterów opowiadania, którymi są chłopcy przekonani o swoim wielkim patriotyzmie. To właśnie ci domorośli moralizatorzy przekonani o byciu kwintesencją polskiego, patriotycznego wychowania, chcąc udowodnić swoją miłość do ojczyzny decydują się na samosąd nad kobietą, która dała się ponieść uczuciom i dokonała niewłaściwego wyboru. Patriotyzm ukazany w perspektywie czynu popełnionego przez bandę chłopców zmusza odbiorcę do zastanowienia się nad mitem polskiego patrioty i kultu mężczyzny.

 

Mimo, że lekturę tekstów Hłaski miałam już dawno za sobą, to jednak podczas ich ponownego czytania zdałam sobie sprawę, że stale znajduję w nich coś nowego, coś czego przedtem nie zauważyłam. Nie mogę zatem nie zgodzić się z opinią krytyków literackich i historyków literatury, iż jego twórczość będzie odczytywana na nowo w zależności od naszych doświadczeń osobistych i czytelniczych. Każde ponowne zerknięcie po opowiadania Hłaski sprawia, że inaczej zaczyna się postrzegać otaczający nas świat, a upływ lat, które minęły od momentu powstania jego utworów wcale nie sprawiają, że są one tak odległe, jakby się mogło wydawać. W jego prozie wciąż można zauważyć krytykę nas samych, naszych zaniedbań i przywar, smutków i pragnień, do których najprawdopodobniej nigdy nie uda się nam dojść.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial