Okładka wydania

Runy – Najskuteczniejsze Rytuały I Zaklęcia Magii Skandynawskiej

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Runy – Najskuteczniejsze Rytuały I Zaklęcia Magii Skandynawskiej | Autor: Freya Aswynn

Wybierz opinię:

Mirosława

„Wróżenie to wrodzona umiejętność, którą praktyk musi rozwijać w zgodzie ze swoją naturą”

 

Runy ponownie wkraczają dziś do życia wielu osób po wielu wiekach zapomnienia. Dawniej wiedza o nich była mało dostępna, gdyż była przekazywana ustnie. Dziś mamy możliwość poznania ich potencjału dzięki poradnikom, których na rynku wydawniczym jest coraz więcej. Mam ich na swojej półce dosyć dużo, gdyż temat run jest mi bliski, dlatego z ogromną ciekawością sięgnęłam po książkę pt.: „Runy – najskuteczniejsze rytuały i zaklęcia magii skandynawskiej”.

 

Freya Aswynn urodziła się w środę, 9 listopada, w północnej Holandii, w miejscu, które dawniej słynęło z magicznej aktywności kobiet, przedwiccańskiej północnej religii. Jako dziewiąta z czternaściorga rodzeństwa szybko zaczęła wykazywać predyspozycje mediumiczne. W 1972 roku wstąpiła do bractwa różokrzyżowców, AMORC. W 1980 roku wyruszyła do Anglii, aby dzięki Maxine i Alexowi Sandersom przejść trzydniową inicjację Wicca. W maju tego samego roku założyła własne zgromadzenie. W 1983 roku przeżyła spektakularne „spotkanie” z Odynem, znanym jej jako Wodan. Obecnie prowadzi regularne seminaria dotyczące run w Wielkiej Brytanii. Oprócz pisania książek zajmuje się także komponowaniem muzyki i malowaniem. [żr. studioastro.pl]

 

Runy trafiły do niej nieoczekiwanie pewnego dnia, wraz z pojawieniem się jej przyszłego męża George’a. Swoją długą drogę runiczną opisuje we wstępnej części książki, którą czyta się niczym wątek wyjęty z powieści. W czasie poznawania run robiła notatki, które po latach zaowocowały niniejszą książką. Napisała ją, by przybliżyć ideę magicznych znaków, ich energię oraz związaną z nimi mitologię Północy, która często jest pomijana przy omawianiu run lub traktowana zbyt pobieżnie.

 

W oryginale tytuł książki brzmi: „Northern Mysteries & Magick” czyli „Północne tajemnice i magia: Runy, bogowie i kobieca moc”. Pierwsze jej wydanie nieoficjalne, miało miejsce w 1989 roku, a rok później, już ukazało się w wydawnictwie Llewellyn. Po ogromnym zainteresowaniu tematem i otrzymaniu wielu listów od czytelników z prośbą o rozszerzenie poruszanych zagadnień, światło dzienne ujrzała druga edycja w 2002 roku. W Polsce ukazała się dopiero teraz ale zawarta w niej wiedza jest cały czas aktualna.

 

Freya Aswynn przedstawia efekt swoich badań, doświadczeń i praktyki, które pozwoliły jej stworzyć własne techniki pracy z runami. Połączyła runy z mitami odtwarzając magiczną ścieżkę runicznej inicjacji, której podstawą jest oryginalny materiał futharku i Edd oraz północnoeuropejska tradycja zbliżona do szamanizmu.

 

Swoją wiedzę podzieliła na sześć części, w których poza ezoterycznymi informacjami o runach, zamieściła obszerny materiał na temat mitologii nordyckiej. W bardzo przystępnym stylu opowiada o runach i związanym z nimi panteonie nordyckich bogów i bogiń. Zabiera nas we wspaniałą podróż prowadzącą przez różne runiczne aspekty, dzięki którym dostrzegamy głębszy ich sens i uzyskujemy pełniejszy obraz tych niezwykłych znaków.

 

Stworzyła poradnik, który nie tylko doradza jak stosować runy ale przybliża żeński aspekt skandynawskiej mitologii jako podstawę kultury ludów Północy. Pokazuje w ten sposób, że runy to nie tylko starożytny alfabet lecz także znaki emanujące potężną mocą. Zabiera nas w świat mitów, magii, poetyckich Edd, bogów i bogiń. To niewątpliwie bogaty materiał dający szerokie spojrzenie na te niezwykłe znaki. Jest skarbnicą wiedzy o runach ukazującą ich moc i działanie.

 

Większość książek o runach, jakie pojawiły się do tej pory na naszym rodzimym rynku wydawniczym opiera się na podobnych schematach przedstawiania wiedzy. Najczęściej autorzy skupiają się na znaczeniu poszczególnych znaków i sposobie ich interpretowania w rozkładach. Tymczasem warto poznać ich genezę i podłoże historyczne oraz kulturowe, gdyż możemy wówczas lepiej zrozumieć ich przesłania.

 

Dzięki takim książkom jak „Runy – najskuteczniejsze rytuały i zaklęcia magii skandynawskiej” te niezwykłe znaki, po wiekach zapomnienia, wracają, by towarzyszyć nam w różnych sferach życia. Jednak, by w pełni skorzystać z ich energetyki, warto poznać je bliżej.

Krakowska Wiedźma

Ludzie pragną zaglądnąć w przyszłość, dowiedzieć się co ich czeka, gdy podejmą swoją decyzję. Stosuje się karty tarota, magiczne kule lub odczytuje przyszłość z ręki. Jest jeszcze jeden sposób, który pomaga podjąć decyzje lub dowiedzieć się co tak naprawdę czują. Runy to znaki, których nie musimy odczytywać dosłownie, wystarczy, że będziemy znać ich znaczenie.

 

Autorka stworzyła podręcznik oraz swego rodzaju przewodnik po skandynawskich wierzeniach i opisała jak czytać symbole runiczne. W pierwszych rozdziałach opisuje historię i korzenie run. Samo ich powstanie datowane jest na X wiek. W tamtych czasach wiara chrześcijańska, była bardzo słabo rozwinięta. Na Wyspach Brytyjskich wciąż wierzono w bóstwa natury, a druidzi czcili drzewa i chronili je przed złem. Kult wicca zagłębiał tajniki astrologii, gwiazd, wierzono w magię życia i to, że ona przepełnia każdą istotę. Autorka również opisuje, że magia skandynawska i brytyjska jest surową magią i ma w sobie zimno. W Polsce magia słowiańska i pogańska była bardziej nastawiona na oddawanie ciepła i miłości, miała w sobie dzikość, ale to potocznie nazywano ogniem, zaś na wyspach wierzono, że to woda jest ich żywiołem. Bardzo dużo jest podań oraz mitologi, opowiadające o boginiach morza i lodu. Osoby zajmujące się magią północy wierzą, że ona jest pierwiastkiem męskim, ale ma żeńską surową stronę mocy, pełną siły i gniewu.

 

Kolejne rozdziały mówią o pochodzeniach run. Według autorki podania są bardzo niejasne i stworzono trzy teorie. Freya stara się też przestawić, jak powstawały runy na przestrzeni wieków. Na początku wykonywane one były z kamienia i wywodzą się z greckiego pisma pochyłego, ale inne podania opisują runy jako połączenie różnych alfabetów, a największy wpływ miała kultura germańska i etruska. Runy są bardzo tajemniczymi symbolami dlatego według autorki, gdy z nich się chce skorzystać, musimy być przygotowani na niejasną odpowiedź lub źle odczytaną. Jednakże runy wciąż należą do wierzeń skandynawskich i do ich dzikości oraz wiary w Odyna.

 

W następnych rozdziałach opisano runy i ich znaczenie oraz pochodzenie. Każdy symbol ma inne znaczenie oraz też jest pokazane, jak mogą się połączyć i co mogą oznaczać. Również opisano, do jakiego bóstwa należy odpowiedni symbol runiczny i czy ma żeńską, czy męską formę. Znaki run są też ściśle połączone z naturą i zwierzętami i mają swoje odpowiedniki w świecie natury. Trzeci rozdział autorka poświeciła na opisaniu rytuałów wróżenia z run i ich czytania. Runy należą do tradycji skandynawskich pomimo niejasnego pochodzenia. Ostatni rozdział opisuje magię runiczną i jaki ma wpływ na osobę, która z niej korzysta.

 

Pisarka stworzyła jasny i praktyczny przewodnik po świecie magii północy, ale też tajemniczych rytuałach runicznych. W dzisiejszych czasach częściej stosuje się karty tarota niż kamienie. Runy mają to do siebie, że nie powiedzą wprost, co potrzebuje osoba zadająca im pytanie. Czasem są tylko wskazówkami i odgałęzieniami naszych decyzji. Mają w sobie bardzo dużo nie jasności i symboliki natury i świata zwierząt oraz żywiołów. Autorka w prosty i jasny sposób opisała wszystkie symbole runiczne oraz ich znaczenie. Nie używała żadnego naukowego języka, a opisy historyczne nie są długie.

 

Niniejszy przewodnik jest dla osób, interesujących się magią oraz starymi wierzeniami, przede wszystkim skandynawskimi. Ta książka jest też dla tych czytelników pragnących choć trochę zagłębić się w świat run oraz spojrzeć na swoje decyzje za pomocą kamieni i symboli.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial