Okładka wydania

Archetypy, Mity, Symbole Refleksje Jungowskie O Psyche

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Archetypy, Mity, Symbole Refleksje Jungowskie O Psyche | Autor: Zenon Waldemar DudekMaja Jaszewska

Wybierz opinię:

Koralina

Zmiany jakie zachodzą w otaczającym nas świecie są czasami niezrozumiałe, wręcz nielogiczne. Nikt nie wie w jakim kierunku zmierza świat. Każdy stara się go interpretować na własny sposób, dodatkowo pozostając w zgodzie z tym, co dostrzega i odczuwa. Nie jest to proste zadanie. Wiele myśli wydaje się sprzecznych ze sobą. Co może pomóc w poukładaniu tego wszystkiego? Odpowiednia koncepcja, od której powinno się zacząć rozmyślania.

 

Carl Gustav Jung był szwajcarskim psychiatrą i psychologiem. Stworzył wiele rewolucyjnych idei, które pomogły zrozumieć współczesnego człowieka. Jedną z najsłynniejszych jest teorii jest ta, mówiąca o Psyche. W skrócie jest określana jako koncepcja duszy. Nadal jest to teoria bardzo pomocna przy rozumieniu niektórych zjawisk oraz przemian jakie zachodzą w ludzkiej naturze. Książka „Refleksje jungowskie o psyche” to zbiór rozmów Zenona Waldemara Dudka, psychiatry i trenera biznesu z Mają Jaszewską, dziennikarką i publicystką. Bardzo istotny jest dobór tematów, które zostały poruszone, ponieważ mogą wydać się nieco kontrowersyjne. Należy jednak zwrócić uwagę, że ani Zenon Waldemar Dudek ani Maja Jaszewska nie oceniają opisywanych wydarzeń, czy ich następstw, po prostu o nich rozmawiają i zastanawiają się nad ich genezą. Jest to bardzo ważne z perspektywy osoby czytającej, ponieważ ta książka nie daje nam jednoznacznych odpowiedzi, ale skłania do refleksji.

 

Bardzo ciekawym tematem, który został poruszony w książce jest współczesny świat archetypów i jego przewartościowanie. Zenon Waldemar Dudek podaje tutaj jako przykład odejście od klasycznego modelu rodziny, w którym kobieta rodzi dzieci i zajmuje się domem, a mężczyzna utrzymuje rodzinę. Autor tych przemyśleń wskazuje na narcystyczne rozumowanie kobiet i mężczyzn, którzy nie chcą być pozbawieni nie tylko wolności, ale również skupienie własnej uwagi tylko i wyłącznie na sobie. Dzieje się tak ponieważ, człowiek dzięki ciągłemu rozwojowi nauki, a co za tym idzie i kultury, stawia się jako równego Bogu. Konsekwencją tego jest wszechobecny narcyzm i egocentryzm. Jest to skrócona wersja jednej z rozmów Zenona Waldemara Dudka i Mai Jaszewskiej, znajdującej się w książce „Refleksje jungowskie o psyche”. Publikacja ta, kończy się bardzo mocnym akcentem. Rozmową na temat bardzo dla Polaków drażniącym, Zbrodnią Katyńską. Autor tych przemyśleń nie stara się w jakikolwiek sposób oceniać tego, co się stało, ale to dlaczego i w jaki sposób reagujemy na tą części Polskiej historii. Zenon Waldemar Dudek odnosi się do tego w jaki sposób można manipulować symbolami martyrologii Polskiej w stosunku do Zbrodni Katyńskiej oraz Katastrofy Smoleńskiej. Już samo zestawienie tych dwóch tragicznych wydarzeń powoduje, że bardzo często odzywa się narodowa trauma, której nikt nie jest w stanie wyleczyć.

__

„Refleksje jungowskie o psyche” to książka, która pomaga uporządkować postrzeganie świata. Niezrozumiałe zjawiska, czy te które są tak powszechne, że nikt się nad nimi nie zastanawia, potrzebują odpowiedniego miejsca w hierarchii wartości. Bez tego możemy po prostu zagubić się w tym świecie. Zenon Waldemar Dudek oraz Maja Jaszewska prezentują nam rozmowę, która skłania do refleksji, dzięki czemu, sami możemy uporządkować nasz świat.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial