Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Na Delfijskim Etacie

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Na Delfijskim Etacie | Autor: Mieczysław Szabaga

Wybierz opinię:

Tulliana

Przyznam, że od zawsze z pewnym dystansem podchodziłam do wydawania opinii na temat współczesnej poezji. Dlaczego? Z wielu powodów, być może dlatego, że jestem wielbicielką liryki antycznej opartej na rozmaitych metrach wierszowych, albo patetycznego romantyzmu, jakże typowego dla W. Broniewskiego? W każdym razie uważam, że dzisiejsza poezja jest trudna do analizowania, wydaje się mi się przeważnie albo zbyt oczywista, albo za bardzo udziwniona, nie bardzo mam więc czas i ochotę, by zastanawiać się, co dany liryk ,,miał na myśli” komponując ten, czy inny tekst… Teraz pewnie będziecie chcieli wiedzieć, dlaczego trochę na przekór sobie, podjęłam decyzję, że przeczytam i poddam jakiejś tam próbie zrecenzowania tomik wierszy Mieczysława Szabagi.

 

Na wstępie zdradzę wam, że nie wiedziałam wcześniej, kim jest wspomniany wyżej poeta, ani też, jakie są cechy szczególne jego twórczości. Do sięgnięcia po recenzowaną tutaj niewielkich rozmiarów książeczkę skłonił mnie intrygujący tytuł i frapujący opis – zapowiedź na tylnej okładce. Kim zatem jest Mieczysław Szabaga i co mogę opowiedzieć wam o jego twórczości poetyckiej? Autor tomiku zatytułowanego ,,Na delfijskim etacie” to prawdziwy człowiek renesansu – czyli osoba posiadająca wiele, całkiem oryginalnych pasji.
Mieczysław Szabaga to nie tylko poeta, ale i aktor oraz reżyser teatralny, jak również absolwent kierunku zarządzanie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Warto wiedzieć, że wspomniany twórca posiada w swoim dorobku liczne dyplomy przyznane mu za pracę społeczną oraz dwie odznaki od Ministra Kultury.

 

Tomik ,,Na delfijskim etacie” to ciekawie przygotowany zbiorek wysublimowanych wierszy, które mają w sobie majestat teatralnych sztuk i ulotną lekkość współczesnej poezji. Gdybym miała wyznać wam, co najbardziej urzekło mnie we wspomnianej publikacji, bez wahania odpowiedziałabym, że erudycja Mieczysława Szabagi, jego poszanowanie do wzorców literatury antycznej, przy jednoczesnej kreatywności w łączeniu motywów klasycznych z wątkami obecnymi w jego, jakże współczesnej miejscami poezji! Z pewnością naczelną zaletą omawianego tutaj zbiorku wierszy jest oryginalne podejście podmiotu lirycznego do otaczającej go rzeczywistości i świeża perspektywa, z której spogląda on w przeszłość, umiejętnie ją analizując i wyciągając z niej pewne cenne wnioski na dalszą drogę przez życie. O czym są wiersze Szabagi zawarte w wyżej wymienionym tomiku? Znajdziemy w nich obserwacje ludzi spotykanych na ulicy, w kawiarni, nieco smętne refleksje nad tym, co już dawno minęło w naszym życiu.

 

W wierszach Szabagi zawarte są interesujące odwołania do antycznych wróżb, do twórczości Rembrandta, jak również do filozofii i spraw ostatecznych. Z pewnością twórczość Szabagi to nie jest czysta klasyka, którą kojarzyć możemy ze strofami Horacego, czy Safony, ale wydaje się być głęboko osadzona na śródziemnomorskich korzeniach. Nie wszystkie wiersze tego poety były dla mnie klarowne, część z nich wydała mi się trochę niepotrzebnie stylizowana na dawną poezję. Jeśli lubicie wiersze pełne tajemnicy i słów takich, jak ,,zwierciadło”, ,,kurant”, ,,podcienia”, ,,katharsis”, koniecznie sięgnijcie po kreatywne, nieco oniryczne wiersze Szabagi. Ja póki co zrobiłam do nich pierwsze podejście, niektóre całkiem mi się spodobały, do innych pewnie z czasem dojrzeję. Jeśli tak, jak ja jesteście raczej miłośnikami klasycznej poezji, przeczytajcie ,,Na delfijskim etacie”. Ten tomik to taki pomost pomiędzy liryką dawną, a współczesnym ,,ja lirycznym”, jakże pełnym wnikliwego opisu emocji i czasem brutalnych zwierzeń na temat… rozczarowania teraźniejszym bytem…

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial