Okładka wydania

Sztuka Dwudziestolecia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Sztuka Dwudziestolecia | Autor: Katarzyna Nowakowska Sito

Wybierz opinię:

Sylfana

Niepozorna książeczka Katarzyny Nowakowskiej – Sito o sztuce i kulturze epoki dwudziestolecia to pozycja, którą zainteresuje się każdy pasjonat historii, literatury, malarstwa, rzeźby i innych segmentów życia artystycznego. Oprócz ciekawej treści, która nie jest kopią tekstów wyciągniętych z podręczników szkolnych, odnajdujemy tu nietuzinkowe zadania, które mogą być uzupełnieniem dla programów edukacyjnych – na wyższym i niższym szczeblu. Jako, że jest to pozycja traktująca o sztuce, kulturze i estetyce, to wiele z proponowanych poleceń dotyczy narysowania czegoś, zaprojektowania, stworzenia planu. Innymi słowy, są to zadania przy których trzeba wytężyć wyobraźnię i wspiąć się na wyżyny swoich artystycznych możliwości. Oczywiście, w wielu przypadkach forma jest dowolna, autorka nie ogranicza nas do tworzenia konkretnych rzeczy – daje nam duże pole manewru. W przeciwieństwie do typowych zadań podręcznikowych, forma poleceń jednoznacznie sugeruje twórcze działanie, nie odtwórcze, polegające na suchym i bezmyślnym odtwarzaniu wcześniej przeczytanych artykułów tematycznych.

 

Książka zwraca na siebie uwagę także prostolinijną szatą graficzną, bezwzględnie nawiązującą do dwudziestolecia. Okładka jest soczyście pomarańczowa, przy tym jednak matowa – grafika ograniczona na niej natomiast do kilku czarnych plam. Pozycja ta, chociaż wydana w 2020 roku swoją formą przypomina stare książki – ten wygląd jest bezwzględnie kompatybilny z treścią. Środek jest zgoła inny – bardziej bogaty, nasycony w zdjęcia, grafiki, kolorowe ilustracje. Całość tekstu podana jest odbiorcy w sposób przejrzysty i ciekawy. Co ważne, zrealizowane wątki mają charakter znów skrajnie „nie podręcznikowy”, co oznacza, że nie ujrzymy w nich interpretacji oraz opisu najpopularniejszych dzieł sztuki. Autorka pokusiła się o opis zwyczajów, trendów w modzie, przyjrzała się rzeźbiarstwu, sztuce portretowej, architekturze wnętrz. Niezmiernie zainteresował mnie ten ostatni temat, który został zrealizowany z największymi szczegółami. Grafiki i zdjęcia w tym konkretnym rozdziale są różnorodne, pokazują wszystkie typy popularnych w tamtym czasie mebli i dodatków, wspomniane zostaje także, że w tamtym czasie duże przestrzenie zostały podzielone na mniejsze, mieszkania stawały się miniaturowe, ale przytulne i bardzo praktyczne.

 

Katarzyna Nowakowska – Sito skupiła się więc na dodatkach, na tematach, które w szkole, czy na uczelni bardzo często są omijane. Sztuka użytkowa, która niezmiernie interesuje autorkę jest jednak równie ważna, jak ta „wyższa”, gdyż pokazuje, w jaki sposób nasi przodkowie żyli, gdzie mieszkali, jak wyglądały ulice, po których chodzili, w co się ubierali, do czego przywiązywali wagę oraz czym była dla nich kultura. Choć już sama nie edukuję się w żadnej placówce oświatowej, z chęcią, „od deski do deski” przeczytałam ten anty – podręcznik i z chęcią przekażę go dalej, młodszym pokoleniom. Należy podkreślić, że tego typu pozycje są bardzo ważnym elementem oświatowym, który jednak rzadko zostaje wdrożony do systemu edukacji. Niezmierne szkoda, gdyż wydaje mi się, że tak przekazana wiedza bardziej zainteresuje ucznia lub studenta, lub też nawet zmotywuje do poszukiwania innych śladów życia w ubiegłych wiekach. Uważam także, że tego typu książki powinny być obowiązkowo omawiane na lekcjach plastyki, wiedzy o kulturze, czy języka polskiego – tak powinny być pisane podręczniki! Mam nadzieję, że tekst Katarzyny Nowakowskiej – Sito zostanie zauważony przez nauczycieli i optymalnie wykorzystany na zajęciach o kulturze rzeczywistości Międzywojnia. To bardzo ważne, żeby młodzież, a nawet ludzie starsi, mieli możliwość sięgnięcia po tego typu pasjonująca lekturę. Autorce gratuluję pomysłowości, a ilustratorowi Ryszardowi Kajzerowi talentu.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial