Okładka wydania

Bo Trzeba Żyć Tom 2 Gabrynia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Ewa Szymańska
 • Cykl: Bo Trzeba Żyć
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 304
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788366201842
 • Wydawca: Szara Godzina
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Katowice
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Bo Trzeba Żyć Tom 2 Gabrynia | Autor: Ewa Szymańska

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

Bardzo lubię czytać sagi rodzinne. Choć są to zwykle książki bez większych zwrotów akcji, bez tajemnic i zagadek do rozwiązania, to jednak mają w sobie coś, co sprawia, że czyta się je z zapartym tchem. Lubię czytać o losach rodzin, które ukazane są w sagach na przestrzeni wielu lat. Jedni się rodzą, inni umierają, dzieci dorastają, biorą śluby. Życie toczy się cały czas i nie brakuje w nim różnych przeciwności i dramatów. Lubię też wracać do losów raz poznanych bohaterów i śledzić jak dalej potoczyło się ich życie dlatego też chętnie sięgnęłam po książkę "Gabrynia", czyli drugą część rodzinnej sagi Ewy Szymańskiej "Bo trzeba żyć". Pierwsza część "Apolonia" bardzo mi się podobała, ale jej kontynuacja wciągnęła mnie jeszcze bardziej.

 

W "Gabryni" obserwujemy losy najstarszej córki Apoloni, czyli tytułowej Gabryni. Dziewczyna jest zdolna i ambitna, kocha książki i bardzo chce się uczyć. Na szczęście dzięki pomocy najbliższych jest to możliwe i Gabrynia wyjeżdża do Łukowa, gdzie chodzi do szkoły i mieszka na stancji. Czasami przyjeżdża też do rodzinnego domu, gdzie przeżywa swoją pierwszą młodzieńczą miłość i ze zdumieniem odkrywa budzący się w niej erotyzm. Przeżywa również swoje pierwsze miłosne rozczarowanie.

 

Jednocześnie swoje pierwsze kroki w miłości stawia także młodsza siostra Gabryni Weronika, która przysparza rodzinie niemałych zmartwień swoimi pomysłami. Matka dziewcząt- Apolonia, choć zdaje się być szczęśliwa u boku nowego męża, leśniczego Jagielskiego, to jednak nieustannie zamartwia się o całą czwórkę swoich dzieci, nie tylko o dwie najstarsze córki, ale również o ukochanego syna oraz niepełnosprawną Helę. Sytuacji nie poprawia wybuch drugiej wojny światowej. Życie na prowincji toczy się w miarę spokojnie, choć i Olend nie omijają tragiczne wojenne wydarzenia. Gabrynia natomiast postanawia pozostać w Łukowie, gdzie ma pracę i swojego ukochanego. Niestety życie pod okupacją niemiecką pełne jest bólu, strachu i ryzyka. Gabrynia angażuje się między innymi w pomoc młodej Żydówce i próbuje zaangażować się w pomaganie partyzantom. I choć dookoła wszystko się wali, a strach, bieda i terror to nowa codzienność , Gabrynia stara się żyć i być szczęśliwa.

 

Akcja tej części sagi obejmuje kilka lat, od czasów przedwojennych, przez życie pod okupacją niemiecką, aż wreszcie po zakończenie wojny . Nie brakuje tutaj opisów tragicznych zdarzeń, których doświadczyli bohaterowie książki, a w rzeczywistości przecież nasi rodacy. Ze względu na to nie jest to lekka lektura. Wielokrotnie jej czytanie jest bardzo trudne i wywołuje skrajne emocje. Jednocześnie paradoksalnie jest to książka pełna optymizmu, która pokazuje, że warto żyć nawet jeśli los ciężko nas doświadcza.
Fabuła książki osadzona jest na Podlasiu, głównie w Łukowie oraz małej miejscowości Olendy, gdzie mieszka rodzina Gabryni.

 

Saga rodzinna "Bo trzeba żyć" to debiut pisarski autorki Ewy Szymańskiej i trzeba przyznać debiut bardzo udany. Każda część wciąga od pierwszej strony i dostarcza czytelnikowi niezwykłych emocji. Jednocześnie jest to piękna lekcja historii Polski i pokazanie nam jak wyglądało codzienne życie naszych rodzin w czasach przedwojennych i wojennych. Książki ukazały się nakładem wydawnictwa Szara Godzina. Zaledwie kilka tygodniu temu swoją premierę miał już nawet trzeci tom o tytule "Rodzina", w którym ukazane są dalsze losy Gabryni, a tłem są lata komunizmu w Polsce.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial