Okładka wydania

Jak Nie Dać Sobą Manipulować

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Jak Nie Dać Sobą Manipulować | Autor: Christel Petitcollin

Wybierz opinię:

Krakowska Wiedźma

Manipulacja jest często używana w kontaktach między ludźmi. Na świecie jest wykorzystywana do kierowania drugim człowiekiem, ale też nadużywana. Ci, co poznali tajniki manipulacji, stosują ją do osiągnięcia swoich celów albo stłumienia niskiej samooceny.

 

Manipulację stosuje się w różnych formach. Zazwyczaj to szantaż emocjonalny. Człowiek spotyka się z nią na co dzień, w pracy, szkole, rodzinie. Niektórzy stosują ją, aby stłamsić drugiego człowieka i kontrolować go albo żeby coś za nich zrobił. Manipulatorzy wprowadzają w poczucie winy, wyszydzają, podkopują pewność siebie osoby, którą chcą kontrolować. Druga osoba czasem nie zdaje sobie sprawy, że jest manipulowana czy osaczona. Orientuje się, jak jest za późno albo staje się to bardzo ciężkie do pokonania. Autorka opisuje przypadki swoich pacjentów, którzy stali się obiektami manipulacji albo znów wpadli w sidła takich ludzi. Nie wiadomo, dlaczego ludzie wpadają w sidła manipulatorów, lecz są na to sposoby i w tej książce o nich się dowiemy.

 

W pierwszych rozdziałach czytamy o pacjentach, którzy, pomimo że wyrwali się z sideł manipulatorów, ale znów mają poczucie zarzucania na nich sideł. Mają tak zaniżoną samoocenę i pewność siebie, że nie wiedzą, kto jest ich przyjacielem lub kochankiem. Najtrudniej manipulację jest rozpoznać w rodzinie. Dzieci chcąc zaspokoić oczekiwania rodziców, robią wszystko, aby byli szczęśliwi. Matki i ojcowie, wykorzystują władzę rodzicielską, aby zatrzymać przy sobie dzieci. Nie chcą dopuścić, by się usamodzielniły lub zamieszkały osobno. Czasem taka próba kontroli doprowadza do nieszczęścia najbliższych.

 

W następnych rozdziałach omawiane są sztuczki i triki manipulatorów. Od agresywnego ataku i szantażu po delikatne i wyrafinowane sposoby. Szantaż polega na pozostawieniu osoby manipulowanej w szachu, najczęściej są to sprawy, gdzie może wybrać, ale wtedy, manipulator pozostawia bramkę wyjścia z impasu, która podobno go skrzywdzi i to będzie wina ofiary nie jego. Manipulatorzy zawsze będą zrzucać poczucie winy na innych lub doprowadzą do załamania nerwowego. Wtedy osoba manipulowana nie będzie widziała wyjścia i wejdzie jeszcze głębiej w sidła manipulacji.

 

Jest kilka metod, aby rozpoznać, że ktoś nami kieruje i stara się uzależnić. Najczęściej spotykane sposoby to odgrodzenie od rodziny, bliskich, przyjaciół, ciągłe wytykanie wad, lub podkopywanie pewności siebie. Spotyka się też szantaż emocjonalny, niszczący od środka ofiarę. Ostatnie rozdziały opisują te metody oraz to jak się uodpornić na sidła manipulatorów. Odgradzając się, człowiek może starać się szczęśliwy i dążyć do swoich celów, nie manipulatorów. Jednakże ci ludzie będą dalej się starać zdobyć ofiary. Oni pragną mieć kontrolę nad innymi. Bardzo łatwo jest pokonać manipulatora, ponieważ on sam ma zaniżoną ocenę. Zazwyczaj jest egocentrykiem, lub narcyzem.

 

Autorka bardzo jasno i prosto opisała naturę manipulatorów oraz cechy ofiar tego zjawiska. W kilku rozdziałach doradza jak się uodpornić na zarzucane sieci i jak się uwolnić z takiego układu. Ta książka nie ma naukowych określeń czy języka z typowymi psychologicznymi określeniami. Dodatkowym plusem tej książki, że przykłady przedstawione przez autorkę są oparte na prawdziwych doświadczeniach ludzi dotkniętych manipulacją i tym jak się uwolnili z toksycznego związku. Ofiary wypowiadają się na temat swoich uczuć i obaw, że znów spotkały manipulatora.

 

Niniejsza książka jest dla czytelników pragnących dowiedzieć się, czy są manipulowani oraz, czy mają w swoim otoczeniu taką osobę. Poradnik jest też dla tych osób, którzy chcą przestać być ofiarami. Z tej książki można się dowiedzieć jak rozpoznać manipulatora, ofiarę oraz jak sobie poradzić z zarzuconymi sieciami.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial