Okładka wydania

Przewodnik Po Polsce Z Filozofią W Tle Tom 3 Górny Śląsk

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Grzegorz Senderecki
 • Gatunek: Przewodniki
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 402
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788381477895
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Przewodnik Po Polsce Z Filozofią W Tle Tom 3 Górny Śląsk | Autor: Grzegorz Senderecki

Wybierz opinię:

Kozel

Opole, Katowice, Gliwice, Bielsko-Biała oraz okolice tych miast – to główny krąg zainteresowania Grzegorza Sendereckiego. Książka, którą recenzuję zdecydowanie jest przewodnikiem, natomiast nie ulega wątpliwości, że bardzo szczególnym. Mimo że wyrażam pewne zawahanie co do zasięgu tytułowego Górnego Śląska, lekturę zdecydowanie zaliczam do udanych i chcę więcej. Na szczęście są jeszcze dwa wcześniejsze tomy i na pewno nadrobię je jak najprędzej.

 

Przede wszystkim już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z publikacją pięknie wydaną, obszerną, bo złożoną z 400 stron, opatrzoną szczegółową bibliografią na końcu i licznymi zdjęciami. Dla mnie to niekwestionowany atut, zachęcający do dalszego pogłębiania pewnych kwestii. Autor z wykształcenia jest prawnikiem i filozofem. Bardzo wyraźnie w sposobie pisania ten fakt widać.

 

Konstrukcyjnie książka składa się z siedmiu rozdziałów. Każdy z nich stanowi krótką refleksję na temat danego miasta, zabytku, miejsca, wspartą anegdotą, opowieścią i filozoficznym przesłaniem. Brzmi ciekawie? Tak jest w istocie. W odróżnieniu od innych przewodników nie znajdziemy tu suchych informacji historycznych i geograficznych, a ciekawostki. Filozofia pełni tu bardzo ważną rolę i w niej najdobitniej widać przygotowanie merytoryczne oraz wykształcenie Sendereckiego. Przykłady?

 

Już w pierwszej części, w której autor opisuje kościół franciszkanów w Opolu, czytelnik dostaje szeroką dawkę wiedzy. Przede wszystkim dowiadujemy się, skąd w ogóle franciszkanie wzięli się w Opolu. W dalszym ciągu, poza wzmiankami na temat stylów architektonicznych i dziejów budowli, Senderecki raczy nas historią świętego Bonawentury. Jego rzeźba znajduje się we wnętrzu świątyni i stanowi punkt wyjścia do rozważań na temat jednej z tez, głoszącej, iż pragnienia jako takie stanowią źródło cierpień. Tuż obok kościoła franciszkanów znajdował się niegdyś dom żydowskiej rodziny Schnizerów. Został on rozebrany w 1884 roku, jednak nie przeszkodziło to przedstawić kontekstu konwersji Żydów na islam. Z kolei w części poświęconej Politechnice Śląskiej w Gliwicach pojawia się wzmianka o jednym z inżynierów, przeradzająca się w historię jego syna – przyszłego poety o mocno filozoficznym zacięciu.

 

Ten niecodzienny przewodnik to książka pełna ciekawostek, opowieści z tak zwanej wiedzy ogólnej oraz bardzo szczegółowych kontekstów. Nie brakuje rozważań filozoficzno-moralnych, które powinny zrodzić się naturalnie podczas zwiedzania wszystkich opisanych tu miejsc. Podobają mi się również odniesienia literackie. Co ma wspólnego „Jądro ciemności” Josepha Conrada z Opolem, a Grotowski z Jungiem? Bardzo dużo i o tym wszystkim można dowiedzieć się od Sendereckiego.

 

Jedyne zastrzeżenie, jakie mogłabym mieć względem tej książki to takie, że trochę mało Górnego Śląska w opisanym Górnym Śląsku, a zasięg terytorialny znacznie wykracza poza geograficznie rozumienie tej krainy. Sam autor zauważa, że Bielsko-Biała to już bardziej Śląsk Cieszyński czy też Podbeskidzie, a jednak poświęca mu całkiem sporo miejsca. Dzieje się to kosztem na przykład Tarnowskich Gór. Z całkiem niezrozumiałego dla mnie względu przewodnik rozpoczyna się od Opola, podczas gdy – myśląc o Górnym Śląsku – pod uwagę bierzemy raczej Katowice i najbliższe okolice tego miasta, wraz z kopalniami i hałdami. Zabrakło mi choćby przedmowy, która uzasadniałaby, dlaczego Śląsk Opolski i Opole zagrały tutaj pierwsze skrzypce.

 

Zdecydowanie nie jest to także przewodnik, z którym można by ruszyć na podbój tych wszystkich miejsc, szczególnie że – mimo pięknych zdjęć – w całej publikacji nie ma ani jednej mapy lub choćby planu opisywanych okolic. Polecam więc zapakować książkę Sendereckiego do plecaka, jako ciekawy przerywnik i hotelową lekturę, do zwiedzania jednak przyda się dodatkowe wsparcie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial