Okładka wydania

Projekt: Produktywność

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Projekt: Produktywność | Autor: Chris Bailey

Wybierz opinię:

Kozel

Chris Bailey poświęcił rok na zbadanie zjawiska produktywności. Zapoznał się z wynikami setek badań i opracowań, a następnie każdą zaproponowaną metodę przetestował na sobie. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że ludzie produktywni pracują inteligentniej, nie zaś więcej czy ciężej. Osiągnięcie takiego stanu jest zaś możliwe dzięki wdrożeniu w życie trzech aspektów: lepszego wykorzystywania dostępnego czasu, większej uważności oraz mądrości w gospodarowaniu energią życiową. O tym właśnie opowiada ta książka…
Zacznę od konstrukcji. Pod względem formalnym książka podzielona jest na osiem rozdziałów. Każdy z nich poprzedzony jest skrótem zawartych w nim informacji, co z jednej strony pozwala przygotować się do lektury, z drugiej zaś ułatwia późniejszy powrót do najbardziej interesujących kwestii. Co ciekawe, Bailey podaje też szacunkowy czas poświęcony na przyswojenie każdej części, który oblicza na podstawie średniego tempa czytania. To z całą pewnością gospodarowanie planem dnia na poziomie zaawansowanym. Każdy rozdział składa się także z podrozdziałów poświęconych odrębnym zagadnieniom. Zakończone są one przeważnie wyzwaniami – krótkimi zadaniami do samodzielnego wdrożenia. Wcześniej czytelnik zapoznaje się zawsze z teorią oraz praktyką popartą różnego rodzaju wykresami i analizami, na przykład rytmem dobowym samego autora czy szkicami zaplanowanej doby.

 

To, co zwróciło moją uwagę w czasie lektury, to przede wszystkim bardzo przystępny sposób przedstawienia treści. Autor nie sili się na naukowy język, choć odwołania do badań nie należą do rzadkości. Znacznie ważniejszym dla Chrisa Bailey’a punktem odniesienia są jednak jego własne doświadczenia, dlatego wielokrotnie czytamy o tym, że kiedy zrezygnował z czegoś lub wdrożył coś do swojego rytmy funkcjonowania, zauważył zmiany… To nie jest jednak tylko dowód anegdotyczny. Nie brakuje w „Projekcie: Produktywność” opisu konkretnych mechanizmów psychologicznych oraz społecznych. Bailey przywołuje w mniej lub bardziej szczegółowej formie dziesiątki systemów przeznaczonych do zarządzania zadaniami: od GTD (getting things done) przez kanban i rozwieszanie wszędzie samoprzylepnych karteczek z przypomnieniami, aż po nowoczesne aplikacje na telefon. Szczegółowo omawia te najbardziej pomocne – zdaniem jego i badaczy – praktyki.

 

Moją uwagę przykuł również sposób konstruowania zadań w formie prac domowych. Każde nakierowane jest na konkretny cel, na przykład wyznaczanie wartości, istotność, wytyczanie najlepszego czasu itd. Autor precyzyjnie określa minuty przeznaczone na wyzwanie, a także oblicza – w skali od jednego do dziesięciu – ile energii i skupienia jego realizacja pochłonie i ile wartości oraz frajdy można z tego czerpać. Zdarza się także, że praca domowa może być wykonana na kilka sposobów – wówczas autor prezentuje je wszystkie.

 

Czy książka realizuje swój cel, zawarty w podtytule, który brzmi: „Przejmij kontrolę nad swoim czasem, uwagą i energią, aby osiągnąć więcej”? Moim zdaniem tak, pod warunkiem, że – idąc tropem autora – przetestujemy poszczególne triki na sobie i poświęcimy na całość znacznie więcej czasu niż przewiduje Bailey w części wprowadzającej do rozdziału. Refleksje, do których czytelnik jest zachęcany, są jak najbardziej na plus, moim jednak zdaniem nie każda w przypadku każdej osoby odniesie satysfakcjonujący rezultat. Ogólnie rzecz ujmując, „Projekt: Produktywność” zdecydowanie mogę polecić każdemu, kto chciałby zostać panem (lub panią) swojego czasu, chociażby w przypadku modnego w ostatnim czasie tematu pracy zdalnej. Przy dużych chęciach i odrobinie szczęścia osiągnięte efekty powinny przełożyć się na zadowalające rezultaty, w tym większą skuteczność działań i mniejsze zmęczenie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial