Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zrozum Mnie

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Zrozum Mnie | Autor: Małgorzata TaraszkiewiczZuzanna Taraszkiewicz

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

Wychowanie dziecka to zadanie bardzo trudne i wymagające ogromnych pokładów energii i cierpliwości. Jeszcze trudniejsze jest uświadomienie sobie i zaakceptowanie faktu, że dziecko to odrębna jednostka, osobny człowiek z własnym potencjałem, a nie nasz projekt, który możemy ukształtować od a do z, tak jak nam się podoba. Czasem wydaje nam się, że dziecko sprawia problemy wychowawcze, jednak często okazuje się, że to jego naturalny rozwój i charakter. Natomiast pojawiające się prawdziwe problemy powinniśmy wychwytywać i konsultować ze specjalistami. Jednak to wszystko wcale nie jest proste.

 

Choć przyjęło się uważać, że rodzic zawsze wie najlepiej, co jest dobre dla jego dziecka, to jednak czasami warto sięgnąć po poradnik, który pomoże nam zrozumieć rozwój dziecka, jego potrzeby i zmiany, które zachodzą wraz z jego rozwojem. Takim bardzo ciekawym przewodnikiem dla rodziców, a także nauczycieli, którzy przecież również biorą udział w wychowywaniu młodego człowieka jest książka "Zrozum mnie. Rozwój dziecka w wieku od 5 do 10 lat.". Autorkami książki są panie Małgorzata i Zuzanna Taraszkiewicz, które oprócz tego że same są mamami, to mają również ogromną wiedzę z zakresu psychologii i rozwoju dziecka. 

 

Ten poradnik to nie tylko duża dawka teoretycznej wiedzy, ale również mnóstwo zadań praktycznych, które mogą pomóc nam rodzicom bliżej poznać swoje dzieci i zauważyć pierwsze symptomy zaburzeń.

 

Rozdział pierwszy to omówienie rozwoju dziecka. Znalazły się tutaj takie zagadnienia jak lęki i skoki rozwojowe, okresy w rozwoju dziecka, sposób postrzegania świata, ale również podpowiedzi dla rodziców dotyczące m.in zwrotów, jakich warto używać w rozmowach z dziećmi.

 

Rozdział drugi to zbiór różnych testów i arkuszy służących do obserwowania rozwoju dziecka. Są tu na przykład testy na podstawie rysunków dziecka, czy określanie dominującej ręki, oka, ucha. Dzięki tym testom rodzice mają okazję wychwycić nieprawidłowości w rozwoju dziecka, które mogą być wskazówką do konsultacji ze specjalistą. Szczegółowo omówiono tutaj również objawy zakłóceń integracji sensorycznej, z którymi boryka się co szóste dziecko.

 

Rozdział trzeci poświęcony został biostrukturom, które określono tutaj jako "ustawienia fabryczne". Jest to nic innego jak cechy indywidualne każdego człowieka, chociażby to, czy ktoś jest wzrokowcem, słuchowcem, czy raczej dominują u niego cechy kinestetyczne czy czuciowe. Każdy człowiek ma swój indywidualny temperament i to samo tyczy się również dzieci. Określenie typu osobowości dziecka może pomóc chociażby w znalezieniu najskuteczniejszych metod nauki.

 

Rozdział czwarty to zbiór bardzo ważnych informacji dotyczących różnych zaburzeń rozwojowych u dzieci. Omówiono tutaj takie zaburzenia jak ADHD, autyzm i zespól Aspergera, depresja, mutyzm wybiórczy, zaburzenia odżywiania, zaburzenia nerwicowe, wypalenie u dzieci, mobbing. Znajomość tych pojęć jest bardzo ważna zarówno dla rodziców jak i nauczycieli. Szczególnie ważna jest umiejętność wychwycenia objawów danego zaburzenia, co pozwala na szybko kontakt ze specjalistą i objęcie dziecka profesjonalną opieką. W rozdziale tym omówiono również kwestię kar i nagród w wychowywaniu dzieci, która jest kwestią dość sporną.

 

W rozdziale 5 znajdziemy natomiast informacje na temat zaburzeń ze strony organizmu takich jak cukrzyca, nieprawidłowy sen, stres. Omówiono tutaj zagadnienia dotyczące pierwiastków i minerałów, równowagi organizmu, prawidłowego oddychania.

 

Na zakończenie na czytelników czeka obszerna bibliografia oraz krótkie podsumowanie. W poradniku znalazł się również aneks z mnóstwem propozycji na zabawy z dzieckiem, ćwiczenia relaksacyjne, ćwiczenia integrujące pracę półkul mózgowych, zabawy rozwijające poszczególne zmysły, a nawet krótkie bajki do wspólnego przeczytania.
"Zrozum mnie" to przewodnik, który zawiera w sobie ogromną dawkę przydatnej wiedzy niezbędnej w wychowywaniu dzieci. To doskonała pomoc dla rodziców oraz dla nauczycieli.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial