Okładka wydania

Najprostsza, Miękka Terapia Manualna Kręgosłupa Dla Początkujących

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Najprostsza, Miękka Terapia Manualna Kręgosłupa Dla Początkujących | Autor: Zdzisław Drobner

Wybierz opinię:

Mirosława

„Organizm ludzki posiada znaczne możliwości autokorekcji, a zatem samoleczenia, samoobrony i samoregulacji; trzeba mu jedynie stworzyć warunki do wykorzystania tych możliwości”.

 

Ból kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości utrudniających normalne życie. Jedną z bardziej znanych metod w tej kwestii jest fizjoterapia, w której dużą rolę odgrywają techniki manualne, o których pisze autor książki „Najprostsza, miękka terapia manualna kręgosłupa dla początkujących”.

 

Zdzisław Drobner to specjalista masażu chińskiego, akupunktury i terapii manualnej (chiropraktyk, osteopata). Posiada tytuł zawodowy i uprawnienia mistrza chiropraktyki (Master of Chiropractic), nadane mu przez Institut für Chiropraktik und Osteopathieforschung w Kolonii. Jest członkiem Niemieckiego Związku Chiropraktyków (BDC). Opracował system terapii manualnej kręgosłupa, oparty na wybranych elementach masażu klasycznego i chińskiego, ortobionomii, terapii czaszkowo-krzyżowej oraz technik osteopatycznych. Od 2000 roku prowadzi kursy miękkiej terapii manualnej (głównie dla studentów fizjoterapii) a od 2015 roku prowadzi kursy „Suche igłowanie” dla lekarzy, fizjoterapeutów i masażystów.

 

Najczęściej myśląc o masażu, mamy na myśli stosowanie różnych form głaskania, ugniatania czy opukiwania naszego ciała. Autor uświadamia, że istnieje bardzo dużo rodzajów masaży, które każdy profesjonalny terapeuta powinien znać. Przybliża niektóre z nich wspomagające leczenie bólów kręgosłupa, tak by go nie uszkodzić i pokazuje jak możemy sobie pomóc w bezpieczny i skuteczny sposób.

 

Książka została napisana z myślą o fizjoterapeutach oraz osobach bez przygotowania zawodowego w terapii manualnej i techników masażystów. Pan Drobner zawarł w niej wiedzę opartą na własnym doświadczeniu i ujął w trzynastu rozdziałach.

 

Na początku prezentuje ogólną wiedzę na temat poszczególnych rodzajów masaży: techniki europejskie, dalekowschodnie i refleksologię, wykazując różnice między nimi, ich twórców i najważniejsze założenia. Tym samym wykazuje jak ogromna jest to dziedzina wymagająca dobrego przygotowania do zawodu masażysty.

 

W dalszej części wyjaśnia dlaczego powstają blokady i urazy kręgów kręgosłupa, dolegliwości stawów, zwyrodnienia stanów zapalnych, porządkuje niektóre pojęcia, które można znaleźć w podręcznikach poświęconych masażom.

 

„Celem działania chiropraktyka jest przywrócenie właściwego położenia poszczególnych części stawu”

 

W kolejnych rozdziałach omawia techniki terapeutyczne pochodzące z jego autorskiego programu ujmującego miękką terapię manualną, która ma na celu rozluźnienie mięśni i zrelaksowanie się. Są to proste, sprawdzone i skuteczne metody oparte na elementach masażu klasycznego, chińskiego, masażu powięzi, technik osteopatycznych i czaszkowo-krzyżowych. Przekazuje istotne wskazówki przydatne w pracy z pacjentem przy pierwszym kontakcie. Podpowiada od czego zacząć wywiad, jak prawidłowo go zdiagnozować, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób postępować z pacjentem. Jednocześnie podkreśla, że ważna jest lekarska diagnoza, by terapeuta mógł uwzględnić przeciwwskazania do zastosowania masażu.

 

Książka została napisana bardzo przystępnie i konkretnie, bez niepotrzebnego rozwlekania tematu. Zawiera informacje pomagające zrozumieć na czym polega profesjonalny masaż. Natomiast dla osób uczących się technik manualnych, z pewnością mogą stanowić podstawy do wykonywania zawodu. Bardzo pomocne w zrozumieniu poszczególnych technik są wyraźne ilustracje i ich opisy, które dokładnie pokazują ułożenie ciała pacjenta i pozycje dłoni terapeuty.

 

W dzisiejszych czasach wiele osób skarży się na bóle kręgosłupa. To niezwykle wrażliwa część naszego ciała. Często jest on narażony na różne przeciążenia, urazy, które powodują dotkliwy ból, na który najczęściej nie umiemy znaleźć rozwiązania. Jednym ze sposobów jest masaż ale trzeba go wykonywać niezwykle delikatnie i profesjonalne, by nie spowodować większych problemów. Najczęściej wskazane jest skorzystanie z profesjonalnego specjalisty, gdyż każdy z przypadków wymaga indywidualnego podejścia i dobraniu odpowiedniej terapii. Jednak, w niektórych dolegliwościach możemy pomóc sobie sami. Pan Drobner jest zdania, że tzw. techniki miękkie powinny być dostępne dla każdego, gdyż są proste i bezpieczne. Dzięki nim możemy pomóc sobie w niektórych dolegliwościach powracając do dobrej kondycji, a przy tym dobrego samopoczucia.

Wisienka

W XXI wieku ani dolegliwości, ani choroby nie wybierają. Kiedyś to było wręcz niewyobrażalne, żeby młodzi ludzie mieli osteoporozę czy cukrzycę, albo żeby bolały ich kolana, barki, stawy lub wysiadał kręgosłup. Ciągłe życie w stresie, siedzenie przez wiele godzin w pracy przed komputerem, wzrok nie odrywa się od monitora. Nic dziwnego, że choroby cywilizacyjne w dzisiejszych czasach znacznie zmieniły się od tych, które znamy z wcześniejszych latach. I w związku z tym zmienia się również gama książek, poradników, które są dostępne na rynku. Ostatnio miałam przyjemność zgłębić poradnik pt. Najprostsza, miękka terapia manualna kręgosłupa dla początkujących. Jak bezpiecznie i skutecznie pozbyć się przewlekłego bólu i odzyskać sprawność autorstwa Zdzisława Drobnera, wydany przez wydawnictwo Vital.

 

Poradnik składa się z trzynastu rozdziałów: Wiadomości ogólne; Podstawy teoretyczne; Kręgosłup szyjny; Przejście szyjno- piersiowe; Pierwsze żebro; Obręcz barkowa; Kręgosłup piersiowy; Przejście piersiowo- lędźwiowe; Kręgosłup lędźwiowy; Staw krzyżowo- biodrowy; Dysfunkcja kości guzicznej; Dysfunkcja spojenia łonowego; Biodro.

 

Kiedy mamy po raz pierwszy do czynienia z pacjentem, to poprzez wywiad musimy się upewnić, że ta osoba nie cierpi na żadne organiczne schorzenia kręgosłupa lub też mózgu. Należy jednak pamiętać, że właściwa diagnoza należy tylko i wyłącznie do lekarza. Dlatego też powinniśmy być w stałej współpracy z neurologiem, który darzy nas zaufaniem i do którego my również mamy pełne zaufanie! Musimy pamiętać o tym, że jeżeli rozpoczniemy zabiegi u pacjenta, u którego występują wyraźne przeciwskazania (takie jak gruźlica kości, stwardnienie rozsiane, choroba nowotworowa lub zaburzenia psychiczne), to odpowiedzialność za ewentualne konsekwencje spada na nas! Dlatego bardzo ważna jest diagnoza lekarska, a następnie przeprowadzenie dokładnego wywiadu.

 

Techniki manualne są tą dziedziną fizjoterapii, która nie tylko wymaga najmniejszych nakładów finansowych na wyposażenie gabinetu, ale jest też to też ta dziedzina, której pacjenci najbardziej teraz poszukują. Należy jednak pamiętać, że ,,prawdziwa’’, czyli manipulacyjna terapia manualna, zwana popularnie kręgarstwem, powinna być wykonywana jedynie przez osoby mające zarówno odpowiednie wykształcenie, jak i predyspozycje. Natomiast techniki miękkie są i powinny być dostępne dla każdego jako proste, bezpieczne, a jednocześnie niezwykle efektywne uzupełnienie warsztatu terapeutycznego. Jednakże w tym miejscu należy również wspomnieć o tym, iż w tej chwili, na całym świecie odstępuje się od terapii manipulacyjnej, jest to spowodowane głównie narastającą ilością powikłań.

 

Techniki manualne dzielimy na trzy działy:

1) Masaże –: a) europejskie-klasyczny, segmentary, dwa rodzaju masażu łącznotkankowego, manualny drenaż limfatyczny, masaż okostnowy i jelita grubego oraz masaż Shantala;
b) dalekowschodnie – masaż chiński Tui Na, japońskie Amma i shiatsu oraz tradycyjny masaż tajski; c) refleksologia – klasyczna stóp i rąk, terapia Su Dżok, twarzy, aurikuloterapia;
2) ćwiczenia bierne i izometryczne
3) terapia manualna – chiropraktyka i osteopatia;

 

Według mnie poradnik nie nadaje się dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z terapią. Jest on dedykowany przede wszystkim osobom, które mają przygotowanie zawodowe, takim jak fizjoterapeutom bez przeszkolenia w terapii manualnej oraz techników masażystów. Ponadto techniki dotyczące terapii funkcjonalnej oraz ortobionomii mogą być wykonywane także przez masażystów po kursach zawodowych oraz trenerów personalnych o specjalności terapeutycznej. Dodatkowo w książce znajdują się w niej ilustracje, na których widzimy jak np. wyglądają konkretne stawy lub w jaki sposób rozciągnąć dany odcinek.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial