Okładka wydania

Medycyna Holistyczna Tom VII Układ Hormonalny. Równowaga Hormonalna I Emocjonalna

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Rosina Sonnenschmidt
 • Tytuł Alternatywny: Endokrine Drüsen - Basiskräfte Der Spiritualität: Band 7: Schriftenreihe Organ - Konflikt - Heilung Mit Homöopathie, Naturheilkunde Und Übungen Kindle Ausgabe
 • Tytuł Oryginału: Endocrine Glands - Spiritual Power Sources
 • Seria: Medycyna Holistyczna
 • Gatunek: Medycyna NaturalnaChoroby i SchorzeniaPoradnikiZdrowie
 • Przekład: Piotr Lewiński
 • Liczba Stron: 312
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205mm
 • ISBN: 9788381683142
 • Wydawca: Vital
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Białystok
 • Ocena:

  5/6

  4/6

 • Okładka: Krzysztof Remiszewski

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Medycyna Holistyczna Tom VII Układ Hormonalny. Równowaga Hormonalna I Emocjonalna | Autor: Rosina Sonnenschmidt

Wybierz opinię:

Mirosława

„Stanie się uczniem natury oznacza codzienny zachwyt i pokorę”

 

Nasze zdrowie zależy od wspólnej pracy naszych poszczególnych narządów i układów, które wzajemnie się wspierają tworząc jeden organizm. Jednak, by wszystko w nim działało prawidłowo, musimy odpowiednio o to zadbać, a do tego potrzebna jest rzetelna wiedza. Nie sposób omówić wszystkie nasze organy w jednej publikacji, dlatego powstała seria „Medycyna holistyczna”. „Układ hormonalny” to siódmy tom tej serii a trzeci, który miałam okazję poznać.

 

Dr Rosina Sonnenschmidt to absolwentka i doktor etnologii muzyki. W latach 70. prowadziła badania terenowe w północnych Indiach a następnie zaczęła studiować medycynę i uzdrawianie. W swojej pracy wykorzystuje homeopatię, naturopatię, odżywianie i ćwiczenia umysłowe. Jest autorytetem w dziedzinie holistycznego uzdrawiania i jedną z najbardziej znanych terapeutek w Niemczech oraz uznaną i cenioną prelegentką seminariów.

 

Stworzyła serię pod tytułem „Medycyna holistyczna”, w której omawia różne obszary naszego organizmu pomagając zrozumieć jego działanie i pokazując w jaki sposób można utrzymać go w zdrowiu na każdym poziomie. Na cały cykl składa się dwanaście tomów, z których każdy omawia inny obszar naszego ciała. Dotychczasowe tomy ukazały się w Wydawnictwie Vital w okresie od sierpnia 2019 roku do maja 2020.

 

W książce o układzie hormonalnym została zastosowana podobna struktura, jak we wcześniejszych tomach. Do tej pory przeczytałam tom piąty poświęcony nerkom i pęcherzowi oraz tom szósty omawiający układ krążenia. Obie te publikacje poruszały zagadnienia dotyczące naszego organizmu i zdrowia w sposób odmienny od innych tego rodzaju poradników, więc chętnie sięgnęłam po kolejną część serii.

 

Tym razem okładka przedstawia sylwetkę kobiecą, a na niej zaznaczone zostały te narządy, o których dowiadujemy się więcej z książki. Bez zmian pozostała kolorystyka tła i ogólny zamysł graficzny. Seria ma jeszcze jedną ciekawą cechę: po skompletowaniu wszystkich tomów, na ich grzbiecie pojawia się znany symbol z wizerunkiem sylwetki człowieka wpisanego w koło, znanego jako człowiek witruwiański autorstwa Leonarda da Vinci

 

Przypisane numery do poszczególnych tomów nie są przypadkowe i podobnie jest z tomem siódmym. W tym wypadku liczba siedem odnosi się do liczby gruczołów dokrewnych, z których składa się nasz układ hormonalny czyli nadnercza, żeńskie i męskie gruczoły płciowe, trzustka, grasica, tarczyca, przysadka i szyszynka. Dla każdego z nich został poświęcony osobny rozdział, w których autorka omawia ich znaczenie z perspektywy holistycznej. Jest to niezwykle istotne podejście, gdyż pokazuje ono, że nasz układ hormonalny spełnia wiele ważnych czynności kontrolując nasze procesy związane ze wzrostem, emocjami, dojrzewaniem, przemianą materii, rozwojem psychicznym fizycznym i mentalnym.

 

Poszczególne zagadnienia są ułożone tak, by łatwo można było odnaleźć interesującą nas informację. Zostały one ujęte w cykl „narząd – konflikt – uzdrowienie”, co oznacza, że autorka najpierw przedstawia dany narząd, jego funkcje, budowę, rolę jaką odgrywa w naszym organizmie, następnie omawia najczęstsze problemy zdrowotne z nim związane, by na końcu pokazać możliwe rozwiązania, terapie i leki oparte na naturalnych składnikach. Uzupełnieniem są liczne schematy, rysunki omawianych organów, symboli oraz tabele i ramki z wyszczególnionym tekstem uzupełniającym omawianą kwestię.

 

Każdy z prezentowanych organów i schorzeń ukazany jest z różnej perspektywy. Poznajemy przyczynę chorób pod względem fizycznym, ale też symbolicznym, psychicznym i duchowym gdyż holistyczne spojrzenie na człowieka bierze pod uwagę różne aspekty danego problemu. Zwraca uwagę przede wszystkim na źródło zachorowań, gdyż od tego należy zacząć każdą drogę do uzdrowienia, zgodnie z założeniem, że „ciało zdrowieje w łączności z umysłem”.

 

„Ciało nie dopuszcza żadnych oszustw; manifestuje objawy chorobowe występujące w świadomości”

 

Pani dr Rosina Sonnenschmid połączyła w swoim poradniku wiedzę medyczną i duchową, zaznaczając to zdjęciem kwiatu lotosu oraz fragmentem z „Sutry Lotosu” zamieszczonymi na początku każdego rozdziału. Lotos symbolizuje cztery żywioły i jest elementem łączącym trzy światy. To symbolizuje też jej podejście do tematu, dzięki czemu poznajemy zupełnie nowe aspekty znanych problemów i łatwiej możemy zrozumieć swój organizm. Narządy, które do tej pory postrzegaliśmy jedynie przez pryzmat fizyczności, nabierają duchowego znaczenia. Poznajemy informacje, które nie są tematem studiów medycznych czy rozmowy z lekarzem. Nikt też nie uczy nas takiego właśnie podejścia, a przecież jedno z powiedzeń mówi, że wszelkie choroby najpierw powstają w umyśle i są odzwierciedleniem chorób naszej duszy i to od tego powinniśmy zacząć każde uzdrawianie.

Literanka

Już od dawna moją uwagę przyciąga seria Medycyny holistycznej, napisana przez dr Rosinę Sonnenschmidt, w której opisane są poszczególne układy funkcjonujące w organizmie człowieka oraz choroby, jakie mogą ich dotykać, a przede wszystkim sposoby ich uzdrawiania. Przechodząc zatem do czynu, sięgnęłam po siódmy tom zatytułowany „Układ hormonalny. Równowaga hormonalna i emocjonalna”, by zgłębić tajniki jego działania i funkcji oraz metody radzenia sobie z zaburzeniami, bo między innymi takie treści obiecywał wydawca.

 

W przypadku tego typu publikacji warto wiedzieć trochę o autorce, by móc zweryfikować i uwiarygodnić jej umiejętności i wiedzę. Dr Sonnenschmidt jest znaną w Niemczech terapeutką holistyczną. Początkowo ukończyła etnologię muzyki, a podczas badań terenowych w Indiach, zainteresowała się medycyną i technikami uzdrawiania. Zdobyła w tym kierunku szeroką wiedzę oraz uznanie poparte zaufaniem do stworzonych przez siebie terapii dla pacjentów w śpiączce, demencji oraz zaawansowanych stanach innych chorób. Opublikowała szereg książek na temat medycyny holistycznej i sztuki uzdrawiania.

 

Sięgając po jej „Układ hormonalny” spodziewałam się lektury bardziej medycznej, niż ona jest w rzeczywistości. Nie wiem dlaczego mojej uwagi nie przyciągnęły opisy o technikach stymulacji energetycznej, metodach holistycznych, naturopatycznych ścieżkach przywracania równowagi hormonalnej. Dlatego też, niestety, książka niemal całkowicie rozminęła się z moimi oczekiwaniami. Te wszystkie przepływy energii, kręgi energetyczne, czakry itp., to zupełnie nie mój świat i tylko przeszkadzały mi w wyłuskaniu z publikacji treści stricte medycznych i biologicznych, bo takich informacji oczekiwałam. Niemniej wielu ludzi poszukuje alternatywnych metod leczenia, uwzględniających wpływ duchowości na organizm i dla nich ta książka z pewnością będzie nieocenionych kompendium wiedzy.

 

Holistyczna metoda leczenia wywodzi się z przekonania, że organizm ludzki jest układem powiązanych ze sobą narządów, a leczenie polega przywróceniu harmonii pomiędzy nimi. Gruczoły dokrewne odgrywają w tej sieci ogromną rolę, a ich prawidłowe funkcjonowanie zależy od wielu czynników, dlatego należy zwrócić na nie szczególną uwagę.

 

Książka składa się z dziewięciu rozdziałów, a większość z nich dotyczy jednego narządu produkującego hormony, jego funkcjonowania oraz roli w organizmie. Dowiemy się zatem o nadnerczach, jajnikach i jajowodach, jądrach, trzustce, grasicy, tarczycy, przysadce i szyszynce. W każdym rozdziale zaprezentowane zostały leki homeopatyczne, które pomagają w przywróceniu prawidłowego funkcjonowania poszczególnych narządów, a ostatni poświęcony został wpływowi diety i ćwiczeń fizycznych na ich działanie. Dla mnie akurat ten ostatni okazał się najbardziej interesujący, bo zawierał mnóstwo informacji o tym, jakie produkty warto jeść, aby pozytywnie wpływać na równowagę hormonalną.

 

Może dla bardziej otwartych umysłów ta książką okazałaby się ciekawsza, bo zakres informacji tam zawartych jest imponujący. Na korzyść dr Sonnenschmidt przemawia fakt, że nie zwalcza ona metod konwencjonalnej medycyny, ale traktuje swoje terapie jako współistniejące, pomagające w osiągnięciu stanu zdrowia, nie umniejszając roli leczenia oferowanego przez współczesną medycynę. Szata graficzna publikacji nie pozostawia wiele do życzenia. Poszczególne części są oddzielone wyraźną grafiką, a treść wzbogacona została tabelami, rysunkami i schematami, które w wyraźny sposób poprawiają czytelność przekazywanych informacji. Na ostatnich stronach znajdziemy obszerną bibliografię, głównie w języku niemieckim oraz oferty kursów i szkoleń dotyczących leczenia homeopatycznego i adresy stron, na których można kupić odpowiednie leki. Może jedynie przydałoby się tu trochę koloru, bo czarno-biała kolorystyka grafik jest jednak dość monotonna.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial