Okładka wydania

Psychiatra Korpoświata

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Witold Misztal
 • Gatunek: Popularnonaukowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 222
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 176x250 mm
 • ISBN: 9788380957886
 • Wydawca: Impuls
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Psychiatra Korpoświata | Autor: Witold Misztal

Wybierz opinię:

TomG

Oficyna Wydawnicza Impuls ma w swoim dorobku różnorakie, ciekawe pod wieloma względami publikacje. Wśród wielu wydanych przez Impuls tytułów widnieją takie jak Edukacja aksjologiczna dziecka w środowiskach wychowawczych, Sytuacja skazanych kobiet w izolacji więziennej czy Tutoring drogą do doskonałości akademickiej. Są to przypadkowe tytuły obrazujące różnorodność wydawanych przez Impuls publikacji książkowych, do których możemy zaliczyć również jedną z ostatnio wydanych pozycji, Psychiatrę korpoświata.

 

Ta niespecjalnie obszerna, bo zawierająca nieco ponad dwie setki stron książka na pierwszy rzut oka sprawia dość niepozorne wrażenie, choć z drugiej strony przyciąga wzrok intrygującą, może nawet nie pasującą tak do końca do tego rodzaju publikacji okładką. Autor książki, Witold Misztal, jest lekarzem, który od ponad dwóch dekad pomaga swoim pacjentom w podróży przez – jak sam to określa – „mentalną strefę mroku”. Jego książka nie jest standardowym poradnikiem ani podręcznikiem medycyny, została napisana i złożona w nietypowy dość sposób. Nie uświadczymy w niej ani spisu treści, ani nawet rozdziałów, gdyż warstwa tekstowa składa się z opisów sytuacji życiowych poszczególnych pacjentów doktora oraz jego komentarzy, zamieszczanych poniżej przytaczanych historii. Oczywiście wszyscy pacjenci, którym Witold Misztal udziela głosu w swojej książce, są lub byli pracownikami korporacji przeróżnego rodzaju. W Psychiatrze korpoświata czytelnik przeczyta więc historie wielu menedżerów, dyrektorów finansowych, team leaderów czy też pracowników działu obsługi klienta, wszystkich tych ludzi, którzy mieli okazję pracować dla dużych firm i na których ta właśnie praca odcisnęła swoje piętno. Szczere wyznania pracowników i byłych pracowników tego rodzaju dużych firm wybrzmiewają w treści dość smutno, jednak doskonale obrazują odczucia, jakie towarzyszyły im w trakcie pracy w szeregach korporacji, a także później, po odejściu z firm i kontynuowaniu drogi zawodowej. Wypalenie, stres, zmęczenie, brak pewności siebie, problem z alkoholem – takie i inne symptomy chorobowe można przypisać wielu ludziom, których historie znalazły się w treści książki Witolda Misztala.

 

Sam autor tłumaczy wiele opisywanych zjawisk posługując się swoją wiedzą medyczną, przytacza wyniki światowych statystyk publikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), jak również dane pochodzące z naszego kraju. Dla przykładu przytoczę ustęp tekstu:

 

„W strukturze zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, leczonych w warunkach ambulatoryjnych w 2014 roku, dominowały nerwice oraz zaburzenia nastroju. W sumie te dwa typy zaburzeń diagnozowano u ponad 47% wszystkich pacjentów leczonych w wymienionych trzech poradniach. Blisko co dziewiąty pacjent leczył się z powodu zaburzeń spowodowanych używaniem alkoholu, głownie z powodu zespołu uzależnienia, a co czterdziesty trzeci – z powodu zaburzeń psychicznych spowodowanych używaniem środków psychoaktywnych.”

 

Witold Misztal często spotyka się z zaburzeniami zachowań i problemami z uzależnieniem od alkoholu również wśród pracowników korporacji, co jest dość częstym zjawiskiem opisywanym przez jego pacjentów. Reakcje, odreagowywanie, skutki i przyczyny – wszystko to autor poddaje analizie i przedstawia czytelnikowi z medycznego – i nie tylko – punktu widzenia. Naturalnie nie robi tego w tradycyjny sposób, gdyż odniesienia do historii jego pacjentów i ich przytaczanie w książce nadają treści nieco odmiennego, bardziej osobistego charakteru, nie sposób więc nazwać Psychiatrę korpoświata typowym poradnikiem. Szczerze mówiąc, trudno porównać tę książkę do poradników wydawanych przez wydawnictwo Vital czy Studio Astropsychologii, do formy, jaką zna już z przyzwyczajenia polski czytelnik. Trzeba więc przyznać Witoldowi Misztalowi, że jego książka odróżnia się na tyle od całej reszty tytułów traktujących o medycynie i psychologii, że stanowi dla czytelnika zdecydowanie intrygującą publikację. Zwłaszcza dla tych z nas, którzy interesują się kwestiami związanymi z pracą w różnego rodzaju korporacjach.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial