Okładka wydania

Porozumienie Bez Przemocy O Języku Życia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Porozumienie Bez Przemocy O Języku Życia | Autor: Marshall RosenbergMarta Markocka Pepol

Wybierz opinię:

Joanna Kidawa

Porozumienie bez przemocy to sposób komunikowania się, w którym zwracamy się do siebie nawzajem ze współczuciem, bez przemocy, chociażby słownej. Ta wspaniała metoda została opracowana przez doktora psychologii Marshalla B. Rosenberga.

 

O AUTORZE SŁÓW KILKA…

Marshall B. Rosenberg był założycielem oraz przez wiele lat dyrektorem do spraw szkoleń w Centrum Porozumienia bez Przemocy, czyli międzynarodowej organizacji, której misją jest działalność na rzecz pokoju. To Centrum, założone w latach 80. XX wieku przeszkoliło setki trenerów i nauczycieli, którzy pochodzą z ponad 60 krajów na całym świecie. W Polsce również mamy kilku certyfikowanych trenerów.

 

Doktor jest autorem aż piętnastu książek dotyczących Porozumienia bez Przemocy, które zostały przetłumaczone na wiele języków i w szeregu krajów znalazły się na liście bestsellerów.
Misją Marshalla B. Rosenberga było nauczanie ludzi mediacji i komunikacji bez uciekania się do słownej przemocy. Tę metodę zastosował po raz pierwszy już w latach 60. XX wieku w szkołach publicznych. Był nie tylko rozchwytywanym mówcą, lecz także działaczem na rzecz pokoju na świecie. Realizował także programy pokojowe na obszarach objętych wojną. Szereg przykładów z jego działań odnajdziesz w książce „Porozumienie bez przemocy”. Niestety Marshall B. Rosenberg zmarł w 2015 roku w wieku 81 lat…

 

CZYM W ZASADZIE JEST POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY?

Czasami mamy wrażenie, że nasz sposób komunikowania się z innymi ludźmi jest całkowicie pozbawiony przemocy. Jednakże nie zawsze jest to prawdą, gdyż słowa często ranią innych oraz wywołują ból, zarówno u innych osób, jak i w nas samych. Sami wiemy, jak często osądzamy innych czy też porównujemy z innymi…

 

Metoda porozumienia bez przemocy proponuje nam skupienie się na czterech obszarach naszego życia, a mianowicie na tym, „co spostrzegamy, co czujemy, czego potrzebujemy oraz na kierowanych ku innym ludziom prośbach, których spełnienie może wzbogacić nasze życie”. Ta metoda sprzyja również słuchaniu, polegającemu na szacunku dla siebie samych oraz empatii.

 

CO ZAPAMIĘTAŁAM Z KSIĄŻKI?

„Porozumienie bez przemocy” zawiera mnóstwo przykładów stosowania tej metody. Autor wnikliwie opisuje, na czym dokładnie polega każdy z czterech obszarów naszego życia.
Po pierwsze, szczególnie zapadł mi w pamięci sposób porozumiewania się ze samą sobą. Jak często krytykuję siebie, powtarzając, że jestem beznadziejna i do niczego się nie nadaję! Natomiast Marshall B. Rosenberg proponuje oceniać siebie w taki sposób, „który pomaga nam się rozwijać, zamiast pogłębiać nienawiść do samych siebie”.

 

Drugą ważną lekcją z książki jest to, że nie jestem odpowiedzialna za uczucia innych dorosłych ludzi. Złapałam się na tym, iż wielokrotnie coś robiłam, co nie było zgodne ze mną samą, pod presją innych, jedynie po to, by komuś nie było przykro. No cóż… Dzisiaj staram się unikać słownej agresji oraz wypowiadać się szanując uczucia innych, gdyż już wiem, że ostatecznie nie jestem za nie odpowiedzialna.
Trzecią, ostatnią już kwestią, którą chcę poruszyć, jest podejście do gniewu. Totalnie mnie zaskoczył fakt, iż gniew nie ogarnia nas dlatego, że ktoś coś zrobił albo czegoś nie zrobił. Przyczyna gniewu tkwi bowiem w naszym sposobie myślenia, w oskarżaniu czy osadzaniu innych.

 

KOMU WARTO POLECIĆ „POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY”?

Uważam, że książka „Porozumienie bez przemocy” jest dla każdego z nas. Sama wiem, że niezwykle trudno jest unikać osądzania czy porównywania. Niestety sama czasem się denerwuję. Dzisiaj staram się analizować swoje zachowania i po prostu powiedzieć „przepraszam”.
Polecam Wam z całego serca.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial