Okładka wydania

Dlaczego Jesteśmy Ateistami

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dlaczego Jesteśmy Ateistami | Autor: Russel BlackfordUdo Schüklenk

Wybierz opinię:

TomG

Kwestia wiary, praktykowania tej czy innej religii, to rzecz bardzo osobista. Niektórzy z nas, wychowywani w duchu kościoła rzymskokatolickiego i religii katolickiej, nieustannie praktykują i głęboko wierzą w chrześcijańskiego Boga, inni z kolei – nawet jeśli zostali wychowani na wierzących i uczęszczających do kościoła katolików – wraz z wiekiem odchodzą od wiary, której uczyli ich rodzice. Zwłaszcza obecnie, w czasach bardzo różniących się od tych, w których wychowywaliśmy się jako dorastające dzieci, religia katolicka stała się dość kontrowersyjna z uwagi na liczne skandale związane z pedofilią wśród księży oraz niemożność opodatkowania wpływów kościoła czy też chociażby ich ujawnienia. Kościół jawi się jako instytucja stojąca ponad prawem i poniekąd tak jest – nie ma się co oszukiwać. Taki stan rzeczy nie sprzyja, naturalnie, praktykowaniu wiary chrześcijańskiej. Pytanie zatem, czy mamy w tej kwestii kierować się rozsądkiem, zakorzenionymi tradycjami czy – jak świetnie określił to Richard Dawkins – złudzeniem wiary?

 

Publikacja Dlaczego jesteśmy ateistami każdemu z nas może dać odpowiedzi na wiele pytań, jakie mogą nasuwać się odnośnie wiary i kościoła katolickiego (i nie tylko katolickiego). Co więcej, odpowiedzi tych udzielają naukowcy, filozofowie, intelektualiści czy też pisarze fantastyki naukowej , ludzie pochodzący z różnych stron świata i poproszeni przez Russella Blackforda i Udo Schüklenka, autorów tej nietuzinkowej publikacji, do wyrażenia swoich przemyśleń, które doprowadziły ich do przekonania, że nie istnieje wszechmocna i wszechwiedząca siła nazywana tym lub innym bogiem. Pięćdziesięciu zadeklarowanych ateistów wyjawia więc swoje myśli czytelnikowi, w sposób niejednokrotnie bardzo ciekawy argumentując i stawiając kolejne tezy, zaprzeczając i potwierdzając przyjęte na świecie i powszechnie panujące założenia. Ich historie są pouczające, skłaniają do przemyśleń, stanowią intelektualną wycieczkę i mogą być namacalnym dowodem na to, że wbrew powszechnej opinii ateistów cechują humanizm i moralność w stopniu co najmniej równym, a nawet powiedziałbym, że większym, niż ludzi wierzących w tego czy innego boga.

 

Nie ulega wątpliwości, że Dlaczego jesteśmy ateistami jest publikacją wyjątkową. Zbiór tak licznych i bogatych esejów dających świadectwo ludzkiemu rozumowi zdecydowanie nie trafia się zbyt często na rynku wydawniczym, tym bardziej należy więc docenić znaczenie tej publikacji. Inną kwestią dodającą wartości zbiorowi jest bardzo osobiste podejście autorów zamieszczonych w nim esejów do tematyki wiary i niewiary, jak również szczere przedstawienie swoich historii życiowych i decyzji, które prowadziły ich od wiary do ateizmu. Autorzy tych pięćdziesięciu esejów nie obawiają się odsłonić przed czytelnikiem swoich najbardziej prywatnych myśli, długoletnich przemyśleń i wyciąganych w trakcie lat wniosków, dając tym samym dowód otwartości umysłów. Lektura tekstów zawartych w Dlaczego jesteśmy ateistami należy do tych ciekawych intelektualnie wędrówek, które skłaniają czytelnika do własnych przemyśleń i wyciągania wniosków, a co za tym idzie, książka na długo pozostanie w jego pamięci. Oczywiście argumenty, jakie przedstawiają autorzy esejów, nie przemówią do wszystkich czytelników jednakowo i nie każdemu czytelnikowi będą się podobać, co raczej niczym dziwnym nie jest, gdyż wszystko zależy od kwestii podejścia i własnych przemyśleń. Niemniej jednak czy zgodzimy się z tymi, czy z innymi argumentami, bez wątpienia zauważymy, że autorzy tekstów bazują przede wszystkim na sile rozsądku. Powody, które skłoniły ich do odejścia od religii, w ramach której byli wychowani, mogą czytelnikom wydać się bardzo poważne lub nie, mogą jawić się nawet jako mało znaczące, ale nie zmienia to faktu, że powody te odgrywały bardzo ważną rolę w życiowych decyzjach, jakie opublikowani eseiści podejmowali. A jest to bardzo istotne dla czytelnika, który dzięki temu zrozumie z tekstów więcej, niż może wydawać się na pierwszy rzut oka.

 

Dlaczego jesteśmy ateistami jest publikacją wydaną w twardej oprawie, prezentującą się bardzo dobrze. Te ponad cztery setki stron składające się na zawartość książki jest zdecydowanie warte przeczytania, przemyśleń i wyciągania z lektury esejów własnych indywidualnych wniosków. Polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial